Alytaus Europos informacijos centras pakvietė alytiškius į susitikimą su socialinių mokslų daktare, publiciste, ekonomiste Aušra Maldeikiene.
Bendra valiuta turi ir minusų
Pokalbį su alytiškiais viešnia pradėjo nuo to, kaip mums jaustis per krizę. „Gyvenimas savaime yra krizė – blogai, kas to nesupranta. Jei ligoninėje prasideda baisi epidemija, savaime aišku, kad visi sirgs, taip yra ir euro zonos šalyse", – tikino A.Maldeikienė.
Ir ne Graikijai, ką mes girdime bene kasdien, o Airijai, diskusijos vedėjos nuomone, labiausiai nesiseka. Šios šalies ekonomiką labai paveikė dviejų privačių bankų žlugimas bei valstybės įsipareigojimas grąžinti indėlininkams juose laikytą kapitalą. Krizės pradžioje panašus atvejis buvo Islandijoje. Šalis patyrė tragiško masto finansų katastrofą. Privatiems bankams bankrutavus, valstybė neatsakė už tai, ji nebuvo pasižadėjusi kitų šalių indėlininkams. Islandai devalvavo kroną, ir žmonių darbo užmokesčiai, išreikšti eurais, sumažėjo 25 procentais. „Snoras„ Lietuvai jau kainavo per du milijardus litų. Pensininkai kainuoja 13–14 milijardų per metus, o „Snorui“ – iš karto atseikėta per du.
Europos Sąjungos ekonomikos iššūkis – bendra valiuta. A.Maldeikienės tvirtinimu, bendra valiuta – dalykas neblogas, bet ji reiškia ir bendrą situaciją. Kas atsitiko įvedus eurą? Atpigo skolinimasis Pietų Europoje (ir Lietuvoje, deja). Tai lėmė didelį statybų pakilimą, kuris greitu laiku virto milžinišku nekilnojamojo turto burbulu. Vietiniai bankai neturėjo užtektinai indėlių, kad galėtų palaikyti visą tą didelį skolinimąsi. Jie skolinosi iš Europos „centro", kur panašaus pakilimo nebuvo. Šito kapitalo įplaukos maitino kaistančias ekonomikas, o tai savo ruožtu lėmė darbo užmokesčio augimą. Pietų Europos pramonė pasidarė nekonkurencinga, tai reiškė, kad šalys, kurios buvo pritraukusios milžiniškus pinigų srautus, pradėjo turėti tokios pat apimties milžiniškus prekybos deficitus. Prekybos perteklių pajuto ir Vokietija.
„Paminėsiu lietuvišką pavyzdį. Vienai statybų organizacijai trūko montuotojų. Kad juos išlaikytų, įmonė mokėjo 25–30 tūkstančių litų algas. Tiek gavę jie su šeimomis vyko pramogauti svečiose šalyse. Kaip pavadinti tokį elgesį? Kukū? Man tuo metu reikėjo būsto sienoms smulkaus remonto. Kosmetinio. Pakviečiau meistrą – 11 litų už kvadratą. Kol prisirengė ateiti, kaina išaugo iki 20 litų už kvadratinį metrą. Man pasirodė daugoka. Pasiūliau ateiti, kai kainuos penkis litus... Gal ir nelygiai, bet pati tą sieną nusidažiau", – A.Maldeikienė diskusiją pagyvina asmenine patirtimi.
Taupyti, bet nepersistengti
Dažnai mums sakoma: „Jūs pataupykite.„ Ką gali pataupyti, anot ekonomistės, kai vaikai turi nemalonų šeimai dalyką – sparčiai auga jų kojos: čia vasarinių, čia jau žieminių batų reikia. Lietuva turi taupyti, bet nepersistengti. O ką mes darome? Mes su taupymu viską išbalansuojame. Jaunimą išvarėme pas kaimynus blynų valgyti, paskui jį ir pensininkai į užsienį išvažiuoja prižiūrėti vaikaičių. Tyrimai rodo, kad gausiausiai pensininkų išvyko iš Alytaus. Tuomet šaukiame, kad mūsų ekonomika atsigauna“, – tvirtina pranešėja. Ji net kelis kartus pakartojo, kad prezidentė ir premjeras kiekvienam išvažuojančiajam turi rankas išbučiuoti, o ne kartoti, kad Europa iš Lietuvos turi imti taupymo pavyzdį.
A.Maldeikienė paneigė šalyje sklindantį mitą apie prancūzus – tik vyną geriančius ir nedirbančius. Jų ekonomika, viešnios pastebėjimu, yra stipresnė už JAV. Ketvirtis Lietuvos biudžeto yra šios šalies ir dar Vokietijos pinigai. Šios šalys – didelės ir mokios.
Pasak Lietuvos ekonomikos padangėje ryškios ekonomistės, mūsų šalyje, kalbant apie mokesčių sistemą, dažnai daroma šiandien negalvojant apie ateitį. Kokiais mokesčiais galima apkrauti 800 litų atlyginimą? Vienas valdininkas sėdi ir ima mokesčius, kitas tam pačiam žmogui juos grąžina kitu pavidalu: nemokamu maitinimu, socialinėmis išmokomis.
Seimas – tautos veidrodis
Paraginta išsakyti savo nuomonę apie politiką, apie tai, kodėl ji nesibalotiruoja į parlamentą, A.Maldeikienė dėstė: „Aš domiuosi, bet nedalyvauju politikoje. Lietuviai labai patiklūs, tiki visomis politikų pasakomis. Nesvarbu, kas yra Seime, svarbu, kokie žmonės. Žiūrėjimas į Seimą – tai žiūrėjimas į veidrodį. Aš myliu savo tautą, bet dažnai negerbiu. Į valdžią renkamas blogai pagarsėjęs Uspaskichas. Kam? Liaudis nori girdėti pasakų. Vilioja šūkis –Tvarka ir teisingumas. Kas yra tvarka? Vienam tai – duoti kyšį, kitam – dorai gyventi. Jėzuitų gimnazijoje mokau vaikus ekonomikos žinių. Tėvams laiškelius išsiunčiu, prisistatau, kas esu, ko mokau, kad norėčiau pabendrauti ir su tėvais, išgirsti jų mintis. Atrašė laiškelius trijų gimnazistų tėvai, padėkojo už rūpestį, susitikti nepanoro. Ne į Seimo narius, į save žiūrėti reikia, su savimi dirbti, ir valdžia pasikeis. Senutė atiduoda telefoniniam sukčiui savo santaupas, kad išgelbėtų sūnų. Daug kas šiuo poelgiu apie mūsų mentalitetą pasakoma, pirmiausia tai, kad duoklė – natūralus dalykas. Kiša kyšius medikams, aišku, vyresniems, jie geresni specialistai. Jauniems dar nesiūloma. Šie savaip įvertina tokią situaciją ir išvyksta dirbti į užsienį. Kaip gali atstovauti šaliai, kuri duoda arba ima kyšius? Kaip reikia savęs negerbti, kad eitum į Seimą. Genialų pranešimą padarė Šedžius, jis pareiškė, kad išeina iš Seimo, nes čia neįmanoma užsidirbti. Iš tikrųjų, tauta nori matyti, ką mato, o ne faktus, tai ir išrenka į Seimą tokius. Pensininkai visą laiką klykia, kaip jiems blogai, bet nemato, kad jų vaikams dar sunkiau. Ne sau pensijų didesnių reikia reikalauti, o vaikams geresnių gyvenimo sąlygų. Sekasi toms tautoms, kurios turi savo principus. Kaip džiaugėsi lietuviai, kai viešojo sektoriaus darbuotojams atlyginimus sumažino. Kvaileliai nesuprato, kad iš jų atima, juk sumažėjo pirkimų. Kiekvieną savo judesį turime apsvarstyti, įvertinti, kaip jis atrodys kontekste. Ir netikėkite, kai rudenį išgirsite pažadus, kad per šimtą ar du šimtus dienų bus sutvarkyta šalies ekonomika. Paklauskite geriau, kaip bus su turgaus čekiais. Bus daugiau teisingumo, laimės ir gėrio, jei surasite vienišą žmogų ir jį pavaišinsite arbata", – baigė monologą A.Maldeikienė.
Kritikos kliuvo seimūnams, prezidentei ir pensininkams
Socialinių mokslų daktarė neslepia dažnai ne tik iš alytiškių išgirstanti, kad jos žmonės eina klausytis dėl to, jog negaili kritikos valdžiai. Ponia Aušra teigia, kad ji tik žiniomis dalijasi. Ekonomistės pastebėjimu, kalbant apie atlyginimus, tragedija padaryta su jaunais žmonėmis, dirbančiais ministerijose. Darbų krūvis didžiulis, reikia bendrauti keliomis kalbomis, ilgos darbo dienos, o atlyginimai – du tūkstančiai litų. Mūsiškio seimūno Antanuko padėjėjų algos – gerokai per du tūkstančius.
Garbaus amžiaus alytiškė pensininkė kalbėjo, kad ji neverkianti, nors po pensijos gavimo sumokėjus mokesčius oriam gyvenimui lieka tik 200 litų. Klausiusiąją domino, kiek tęsis toks taupymas. Atsakyta, kad pensiją dabartiniams pensininkams moka tie, kurie dabar dirba, ir kad žiauriai mažos jų galimybės.
„Jei vyro neturėčiau, žiemą man liktų 300 litų oriam gyvenimui. Ir aš ne pensininkė. Todėl vakarodama verčiu knygas, pusantrų metų dirbau, kad studentai turėtų gerą vadovėlį. Apskritai, dešimt metų juodai dirbu. Nauda ne ta, kad uždirbčiau, o kad vaiko akyse ją skaitant matau susidomėjimą. Būsiu šlykšti ir pikta Maldeikienė, bet pensininkams pasiūlysiu pasiskaityti buratino Pinokio nuotykius, to, kuris kvailių pievoje augino pinigus„, – tiesiai rėžė viešnia. Kliuvo ir prezidentei, kurios poziciją valstybėje ji palygino su Ievos Simonaitytės vieno kūrinio heroje Pikčiurniene. Buvo pridurta: „Jai (herojei) nekaip baigėsi.“
Jaunimui A.Maldeikienė patarė nesivilioti greitaisiais kreditais ir apskritai imant kreditus reikia labai pagalvoti. Pranešėja prisiminė savąjį atvejį, kai dar 2007-aisiais jos sūnus gundėsi paimti kreditą geromis sąlygomis, abu su vyru vienu metu vienbalsiai rėkė, kad šis ir be paaiškinimų esmę suprato.
Aldona KUDZIENĖ