Tipiškas sėkmingo verslininko portretas: griežtas kostiumas, kietas charakteris, mokėjimas vadovauti dideliam kolektyvui. Tačiau, matyt, nėra taisyklių be išimčių. Yra verslininkų, savo elgesiu ir netgi išvaizda laužančių stereotipus. Jiems vadovaujant dirbti gali tik labai nuolankūs pavaldiniai, su jais bendrauti nori labai retas kuris partneris, dėl to dažnai tokie verslininkai savo įmones vysto patys vieni.
Žurnalo „Forbes“ rusiškoji redakcija išrinko devynis Rusijos verslo keistuolius.
Pavelas Durovas
Socialinio tinklo „VKontakte“ įkūrėjas
Nustebino viešai pavadinęs savo kompanijos pagrindinius akcininkus „Mail.ru“ grupę – šiukšlių kontroliavimo bendrove ir paviešinęs nuotrauką, kurioje rodo šiai grupei skirtą nešvankų gestą. Šitaip jis reagavo į „Mail.ru“ grupės bandymą „praryti“ jo valdomą kompaniją. Be to, socialiniame tinkle uždraudė alkoholio ir cigarečių reklamą. „VKontakte“ vertinamas 1,84 mlrd. JAV dolerių bei turi vis didėjančią 29 mln. narių auditoriją.
Germanas Grefas
„Sberbank“ valdybos pirmininkas
2007 metais atėjęs į „Sberbank“ G. Grefas liepė visiems aukščiausio lygio vadovams šeštadieniais lankytis korporacijos baseine ir sporto klube. Jis atgaivino „Sberbankiadų“ tradiciją – jeigu anksčiau jos vykdavo geriausiu atveju kas ketverius metus, dabar tūkstančiams darbuotojų privalu jose dalyvauti ir žiemą, ir vasarą kas dvejus metus. Sužinojęs, kad specialiai dalyvavimui „Sberbankiadose“ samdomi sportininkai, G. Grefas įvedė taisyklę, kad darbuotojas banke turi būti pradirbęs ne mažiau dvejų metų.
Vasilijus Boiko-Velikij
Kompanijos „Jūsų finansų patikėtinis“ valdytojas
Po to, kai išėjo iš kalėjimo (V. Boiko-Velikij buvo apkaltintas machinacijomis su žemės sklypais) verslininkas prie pavardės pridėjo žodį „Velikij“ (liet. Didysis – aut. pastaba), visiems kompanijos darbuotojams liepė priimti santuokos sakramentą, o moterims uždraudė daryti abortus. Kompanija „Jūsų finansų patikėtinis“ įžymi valdomų žemės plotų skaičiumi – šalia Maskvos ir Volgos pakrantėse ji turi kelis keliasdešimt tūkstančių hektarų.
Jevgenijus Čičvarkinas
Kompanijos „Evroset“ įkūrėjas
Varžosi su Sergijumi Polonskiu dėl Rusijos verslo keistuolio titulo. Balandžio 1-ąją paskelbė akciją, per kurią buvo galima nemokamai gauti mobilųjį telefoną išsirengus nuogai. Taip pat iniciavo radijo reklamą „Evroset“ – kainos tiesiog ***“, kurioje buvo pavartotas itin necenzūrinis žodis. Verslo susitikimuose leidžia sau susikelti kojas ant palangės, nepripažįsta verslo aprangos, nuolat velkasi skylėtus džinsus ir raudonus sportbačius. „Evroset“ yra vienas stambiausių Rusijos mobiliųjų telefonų pardavėjų.
Olegas Tinkokas
Ženklo „Tinkoff“ įkūrėjas, banko „Tinkoff kredito sistemos“ valdytojas
2003 metais restorano „Tinkoff“ Žemutiniame Novgorode atidarymo metu paleido puodelį į vieną iš vietos bankininkų. Jo tinklaraštyje galima perskaityti pačių įvairių minčių, tokių kaip „Ten (centriniuose televizijos kanaluose) dirba tik nevykėliai prielipos ir TAIP-žmonės visais atvejais bijo, ką pasakys Surkovas, Ivanovas, Petrovas ir nesuprasi kas. Ką mes, verslininkai, į eterį paėmėm? Politinės ambicijos? Kas tai? Baisu. Nereikia – geriau tikėti į Baskovą ir Moisejevą. Draugai TV prodiuseriai ir jų viršininkai, šikau aš ant politikos ir jūsų. O vat tėvynės mano gaila!“. 2005 metais verslininkas už 200 mln. eurų pardavė kompaniją „Tinkoff“, o kitąmet – ir restoranų tinklą. 2006 metais įkūrė „Tinkoff kredito sistemas“.
Sergejus Polonskis
„Mirax Group“ įkūrėjas
2008 metais S. Polonskis viešai prisiekė suvalgyti savo kaklaraištį, jeigu visgi nekilnojamo turto kainos per pusantrų metų neišaugs 25 proc. Prognozės nepasitvirtino, taigi jam teko tiesioginio eterio metu suvalgyti gabaliuką savo kaklaraiščio. Jam priklauso ir garsioji viešai ištarta frazė „kas neturi milijardo, gali eiti šiknon“. Žinomi ir valdybos narių susirinkimo kadrai, kuriuose matyti, kaip S. Polonskis šveičia susirinkimo dalyvių mobiliuosius į sieną.
Vladimiras Melnikovas
Kompanijos „Gloria Džins“ įkūrėjas ir valdytojas
Per verslo susitikimus V. Melnikovas gali nei iš šio, nei iš to perskaityti eilėraštį, pacituoti ištrauką iš Biblijos ar papasakoti juokelį iš kalėjimo (jis triskart buvo įkaltintas už spekuliacijas). Kalbėdamasis su pavaldiniais gali įniršti ir paleisti į sieną peleninę. Prieš kelerius metus jis išvaikė visą marketingistų skyrių, kai kitos įmonės šiuos skyrius kaip tik stiprino. Kompanija turi griežtą taisyklę – net ir žiemą laikyti parduotuvių duris atdaras. Dabar prekybos tinklas turi 400 parduotuvių visoje šalyje.
Valerijus Kustovas
Kompanijos „EFKO“ įkūrėjas ir valdytojas
Sudarydamas „EFKO“ personalą pasamdė psichokorekcijų ir psichofiziologijų specialistus. Kiekvienas galimas „EFKO“ darbuotojas interviu metu yra išbandomas melo detektoriumi ir encefalografu, taip pat atliekamas kompanijos moralinių principų testas. Asmenys, norintys judėti karjeros laiptais, kas mėnesį yra siunčiami į specialią stovyklą, kur turi lankyti humanitarinių mokslų ir psichologijos paskaitas.
Sergejus Polovas
MDM banko įkūrėjas ir valdytojas
Per kelerius metus bankininkas naudojosi žinomos viešųjų ryšių agentūros paslaugomis. Vienas iš jai iškeltų tikslų buvo – apie Polovą ir jo verslą spauda turi rašyti kuo mažiau. Tačiau dėl suprantamų priežasčių to pasiekti neįmanoma. Būdavo ir taip, kad bankininkas atleidinėjo ištisus darbuotojų būrius nieko neaiškindamas.