• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi pilnamečiai Lietuvos gyventojai, jeigu tik nėra pensininkai, moksleiviai, kiti valstybės draudžiami asmenys, privalo kas mėnesį mokėti privalomąjį sveikatos draudimo (PSD) įmokas arba už juos jį turi mokėti darbdavys. Tai yra būtina net ir tiems, kurie sveikatos priežiūros paslaugomis naudojasi privačiai ir moka už jas iš savo kišenės.

Visi pilnamečiai Lietuvos gyventojai, jeigu tik nėra pensininkai, moksleiviai, kiti valstybės draudžiami asmenys, privalo kas mėnesį mokėti privalomąjį sveikatos draudimo (PSD) įmokas arba už juos jį turi mokėti darbdavys. Tai yra būtina net ir tiems, kurie sveikatos priežiūros paslaugomis naudojasi privačiai ir moka už jas iš savo kišenės.

REKLAMA

Nemokant PSD kaupiasi skola, dėl ko pinigai gali būti išskaičiuojami iš banko sąskaitos. Jei pinigų ten nėra, gali būti netgi areštuojamas skolininko turtas. Šiuo metu 234 mln. eurų bendrai skolingi virš 200 tūkst. gyventojų.

Vienas iš tokių – naujienų portalo tv3.lt skaitytojas Karolis (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi). Jis papasakojo, kad neseniai gavo iš „Sodros“ pranešimą apie 4 tūkst. eurų siekiančią PSD skolą.

Jis neslėpė, kad nesiregistravo Užimtumo tarnyboje ir virš 5 metų nemokėjo sveikatos draudimo įmokų.

Karolis stebėjosi, kodėl yra skaičiuojama PSD skola, jei tuo laikotarpiu vis vien nesi draustas:

„Svarbiausia, kad pakliuvus į ligoninę tu nesi draustas ir dar esi skolingas. Tai kodėl skaičiuojama ta skola? Kodėl taip mūsų Lietuvoje yra, kai niekur pasaulyje taip nėra?“

REKLAMA
REKLAMA

Dalį nemokamų paslaugų gauna ir skolininkai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) aiškino, kad PSD yra draudžiami visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai ir kitos asmenų grupės (pvz., leidimą laikinai gyventi turintys užsieniečiai).

REKLAMA

Ministerija pabrėžė, kad visi jie arba patys moka PSD įmokas, arba už juos šias įmokas sumoka valstybė.

Jos aiškinimu, visi šie asmenys turi teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojamą sveikatos priežiūrą.

„Taip pat norėtume atkreipti dėmesį, kad nemokamas paslaugas gyventojai gauna ir nemokėdami PSD įmokų.

Sveikatos draudimo įstatymu nustatyta, kad visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie neapsidraudę PSD arba yra PSD skolininkai, gali gauti būtinąsias sveikatos priežiūros paslaugas, už kurias sumoka ligonių kasos“, – komentavo SAM.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad net ir PSD skolininkai gali gauti skubios medicinos pagalbos paslaugas.

Vis tik ministerija negalėjo atsakyti, kodėl PSD skola kaupiasi, kas reiškia, kad gyventojas vis tiek privalės ją sumokėti, bet, kol to nepadaro, yra neapdraustas ir kitų sveikatos paslaugų nemokamai negauna: „To reikėtų įstatymo rengėjų gal klausti.“

Jei pradėtas išieškojimas, senaties terminas negalioja

Anot SAM, kadangi mokestis yra privalomas, mokesčių administratorius jį turės išieškoti, jei jis nebus sumokėtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sodra“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič aiškino, kad, asmeniui nesumokėjus mėnesio įmokos, yra siunčiamas priminimas.

Ji nurodė, kad skolininkams kiekvieną mėnesį yra siunčiami pranešimai ir raginimai sumokėti skolas.

Jei į pranešimus nereaguojama, dažniausiai užtenka vieno mėnesio tam, kad būtų teikiami mokėjimo nurodymai.

„Mokėjimo nurodymai išieškoti PSD įmokų skolas Lietuvoje yra teikiami per Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS), kuri nurašo lėšas iš žmogaus sąskaitų, esančių Lietuvoje registruotose kredito, mokėjimo ar pinigų įstaigose.

REKLAMA

Jei nepavyksta lėšų išieškoti pateikus mokėjimo nurodymą, gali būti taikomos kitos skolos išieškojimo priemonės: areštuojamas asmens turtas, nustatoma skolininko turtui priverstinė hipoteka ar įkeitimas, skolos išieškojimas gali būti perduotas antstoliui ar asmens darbdaviui“, – vardijo „Sodra“ atstovė.

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad priverstinio išieškojimo senaties terminas yra 5 metai. 

Vis dėlto, jei skolos išieškojimas jau pradėtas, pavyzdžiui, buvo pateiktas mokėjimo nurodymas, tai išieškojimas gali būti tęsiamas nepriklausomai nuo to, ar yra suėjęs priverstinio išieškojimo terminas.

REKLAMA

Kada skola panaikinama, o išieškotos sumos – grąžinamos 

Pasak M. Kozič, PSD įmokų delspinigiai nėra skaičiuojami, o palūkanos skaičiuojamos, jei yra sudaryta įmokų atidėjimo sutartis:

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad, jei žmogus kreipiasi dėl savo skolos sumokėjimo dalimis ir su juo yra sudaroma skolos atidėjimo sutartis, visos taikytos priverstinio išieškojimo priemonės yra atšaukiamos.“

„Sodra“ atstovė atskleidė, kad savarankiškai mokėti PSD privalančių, bet to nepadariusių žmonių dabar iš viso yra beveik 202 tūkst. Jų bendra skola siekia 234 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ilgalaikių skolininkų skaičius paprastai yra stabilus. Dauguma jų, tikėtina, yra išvykę iš Lietuvos ir nedeklaravę savo išvykimo.

Šių skolininkų skola kas mėnesį didėja, tačiau „Sodros“ pranešimai dažnai nepasiekia šių asmenų“, – komentavo pašnekovė.

Ji pridūrė, kad paprastai žmonės, sužinoję apie skolą, pateikia dokumentus, kad buvo drausti privalomuoju sveikatos draudimu kitoje ES šalyje, tad jų skola būna panaikinama, o išieškotos sumos – sugrąžinamos:

REKLAMA

„Pavyzdžiui, 2023 m. nuskaitytos PSD įmokos grąžintos 9,2 tūkst. draudėjų, bendra grąžinta suma – 3,6 mln. eurų. Apie 65–70 proc. grąžinimų įvyksta, kai žmogus pagrindžia, kad buvo draustas ir mokėjo PSD įmokas kitoje ES šalyje.“

Kam nereikia mokėti PSD įmokų?

SAM įvardijo, kad valstybės lėšomis yra draudžiami ir PSD įmokų neturi mokėti:

  • asmenys iki 18 metų;
  • asmenys, gaunantys bet kurios rūšies pensiją ar šalpos kompensaciją;
  • Užimtumo tarnyboje įsiregistravę bedarbiai, darbo rinkai besirengiantys asmenys ir asmenys, dalyvaujantys Užimtumo tarnybos organizuojamose paramos mokymuisi priemonėse, jeigu su jais nesudaromos darbo sutartys;
  • Lietuvos, Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės ir Airijos aukštųjų mokyklų studentai ir bendrojo ugdymo programų mokiniai;
  • nepasiturintys gyventojai, gaunantys socialinę pašalpą;
  • asmenys, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais;
  • moterys, kurioms suteiktos nėštumo / gimdymo atostogos;
  • gyventojai, globojantys neįgalų asmenį;
  • ir kt.

 

Egzistencinis mokestis, ne kitaip. Pajamų neturi bet tave verčia klimpti skolon.
i domu kada sodra reorganizuosis ir prades dirbti tai kas priklauso.miestelis nepilni 5t gyventoju sodros pastatas 2 min limonai ir jame kaip bunkeryje sedi 20 + bobu !!!! ka jos ten veikia ????prie maskoliu buvo vadove ir 4 buhalteres ir visam rajonui ty 20t gyventoju viska suskaiciuodavo ir biuletenius ir pensijas ,panasu tobulumui administruoti biudzeta nera ribu.Va kur lesos gynybai yra prasikamos ir tai per visas ministerijas.
Moki bet negauni paslaugos
Moki bet negauni paslaugos
Welcom to slyksciausia sali korumpuotos sistemos sostine bananlandija
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų