Lapkričio mėnuo paženklintas istorine data – 14 Europos sąjungos šalių įkūrė naują Europos vartotojų organizaciją – ECU (European consumers union), praneša Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija (LNVF).
Reikėjo nuo verslo kompanijų nepriklausomos organizacijos
Organizacija įsteigta konferencijos–seminaro „Pasaulinė krizė ir vartotojai: nauji apsaugos instrumentai“ metu. Renginį inicijavo ir organizavo Italijos vartotojų teisių apsaugos asociacija Federconsumatori Piemonte Onlus pagal Grundvig Europos profesinio mokymo ir švietimo programą suaugusiems.
Nacionalinės Federconsumatori asociacijos prezidentas Rosario Trefilettis apvalaus stalo „Finansų krizė ir naujos vartotojų apsaugos formos“ metu pabrėžė, kad jau seniai buvo poreikis įsteigti tikrą vartotojų organizaciją, visiškai savarankišką ir nepriklausomą nuo verslo kompanijų. „Iki šiol Europos lygiu veikė BEUC, kuri tarptautiniu lygiu save reprezentavo kaip asociacija. Tai iš tikrųjų istorinis įvykis, kuomet Turine dalyvavo 14 Europos šalių ir buvo įkurta nauja Europos vartotojų sąjunga – ECU“, – džiaugėsi asociacijos prezidentas.
Naujos Europos vartotojų sąjungos įstatai buvo viešai patvirtinti notaro ir pasirašyti visų dalyvavusių nacionalinių asociacijų vadovų iš Europos – Belgijos, Bulgarijos, Estijos, Kipro, Prancūzijos, Graikijos, Italijos, Lietuvos, Portugalijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Ispanijos, Vengrijos.
Rūpinsis ir „burbulų“ prevencija
Kalbėdamas apie naujos organizacijos veiklos pradžią ECU generalinis direktorius ir nacionalinės Federconsumatori asociacijos viceprezidentas Diego Calabrese‘as pabrėžė, kad dabar reikia sutelkti dėmesį ir ieškoti žmogiškųjų bei finansinių išteklių tolesnei veiklos plėtrai. „Naujos asociacijos tikslai yra ambicingi, turės būti atlikta daug darbų. Pirmiausia mums reikia naujos Visuomeninės Europos direktyvos, siekiant ateityje išvengti spekuliacijų burbulais. Taip pat norime išspręsti maisto saugos problemas Europos lygiu, apibrėžti direktyvą kreditavimui mažmeninėje prekyboje, parengti atsakingo vartojimo politiką siekiant didesnės pagarbos aplinkai, išsaugoti ją ateities kartoms“, – kalbėjo D. Calabrese‘as.
„Tikslas yra vieno vartotojo balso monopolijos panaikinimas Europos sąjungoje, kuris neatstovauja daugumos asociacijų nuomonės“, – pabrėžė Bozèna Stasènkova, naujoji ECU prezidentė, kuri taip pat yra Slovakijos vartotojų asociacijos prezidentė. „Gera žinia, kad ECU reprezentuoja tiek nedideles, tiek didesnes Europos šalis ir tai užtikrina gerai subalansuota ECU valdybos sudėtis. Mūsų pagrindinis dėmesys bus skirtas Europos Parlamentui, siekiant organizacijos veiksmus paversti konkrečia vartotojų politika“, – kalbėjo naujoji ECU prezidentė.
Daug dėmesio skirta bankų ryšiams su vartotojais
LNVF prezidentė Alvita Armanavičienė sako, kad nauja Europinė organizacija, vienijanti nacionalines šalių asociacijas, yra labai reikalinga siekiant geresnio supratimo, bendradarbiavimo ir partnerystės tarp nacionalinių asociacijų, veikiančių skirtingose šalyse bei formuojančių bendrą ES politiką vartotojų teisių apsaugos klausimais.
A. Armanavičienė mano, kad vartotojų švietimas finansiniais klausimais artimiausiais metais bus vienas svarbiausių klausimų, kurių sprendime, pasak jos, turi aktyviai dalyvauti tiek verslas, tiek vartotojų organizacijos, tiek valdžios institucijos. „Konferencijos Turine metu daug dėmesio skirta bankų ryšiams su vartotojais, jų socialinei atsakomybei prieš klientą, visuomenę“, – pasakojo ponia Armanavičienė. Artimiausiu metu LNVF inicijuos ir organizuos Vartotojų Forumą, prie kurio skatins jungtis visus, siekiančius draugiško ir atviro dialogo, siekiančius kurti naujus partnerystės ryšius su vartotojais.