Naujų sankcijų Rusijai įvedimas yra iš esmės laiko klausimas. A. Navalno nuodijimas, įsilaužimai į JAV tinklus, poveikis 2020-ųjų rinkimams – Rusija šių savo veiksmų niekaip neištaisys ir savo įvaizdžio nepagerins, o tai automatiškai reiškia sankcijų tęstinumą. Tačiau tiek J. Bidenas, tiek ir J. Psaki gana atviru tekstu pažymi, kad nebus taikoma tik sankcijų politika, kuri dažnai susilaukia kritikos, kaip nepakankamai veiksni.
„Nemanau, kad mes remsimės vien tik sankcijomis. Tačiau mes pasitikime šiuo modeliu. Turiu omenyje, istorija rodo, kad tikslinės sankcijos prisidėjo prie diplomatijos vystymo, mes tikrai tuo tikime. Tačiau jūs taip pat žinote, kad prezidento dispozicijoje yra platus poveikio įrankių pasirinkimas, matomų ir nematomų. Aš nenoriu užbėgti už akių pasirinkimo procesui, kuris šiuo metu vyksta“, – atsakydama į klausimą apie sankcijų veiksmingumą teigė Baltųjų rūmų atstovė J. Psaki.
Apie tai, kad gali būti taikomi nebūtinai sankcijų metodai, anksčiau yra užsiminęs ir J. Bidenas. Tačiau jis pabrėžia, kad „Putinas tai pajus“.
„The New York Times“ teigiama, kad „slaptas“ Maskvos perspėjimo planas, skirtingai nuo D. Trumpo vystytos neryžtingos politikos, bus gerokai pastebimesnis.
Vašingtono strateginių ir tarptautinių tyrimų kibernetinio karo ekspertas Jamesas Lewisas „The Times“ pareiškė, kad prieš Maskvą gali būti panaudotas kibernetinis smūgis. Pasak jo, gali būti pasinaudota ataka prieš Rusijos valdžios institucijas, o ne pavienius jos agentus. „Ką Rusijoje dar neapkrovėme sankcijomis ir kokiems žmonėms nebuvo pateikti kaltinimai? Rusų tai daugiau nejaudina“, – aiškino jis.
Rusija neturi kuo atsakyti
J. Bidenas pavadina V. Putiną žudiku, o viskas, ką kol kas padarė Rusija, tai atšaukė savo ambasadorių „konsultacijoms“ ir paleido propagandinių ne pirmos svarbos vietos politikų prakeiksmų pliūpsnį JAV prezidentui. Ir iš tiesų, ekspertai pažymi, kad Rusija nelabai ir turi svertų, kuriais galėtų kažkaip paveikti amerikiečių prezidento nuomonę.
„Kas mane stebina, be viso kito: per pastaruosius keletą mėnesių Rusija išvis nieko į JAV demaršus neatsako, įskaitant ir sankcijas. Mes vakar matėme eilines sankcijas dėl Navalno nuodijimo, tačiau ir vėl nedideles. Greičiausiai, po mėnesio ar dviejų išvysime papildomas sankcijas. Tačiau realiai šiandien, mano manymu, Maskva susidūrė su situacija, kai jai atsakyti JAV nėra kuo, – kalbėdamas „Current Time“ pažymėjo V. Inozemcevas. – O žinutė iš JAV pusės buvo labai aiški: „Draugai, mes nežinome, apie ką su jumis kalbėti, mes nesuprantame, kaip su jumis kalbėtis, o ir, tiesą pasakius, bendrų temų pokalbiui kaip ir nėra“.