Organizacija „Fund of Peace“ ir žurnalas „Foreign Policy“ sudarė „valstybių-nevykėlių“ reitingą („Failed States Index“), kuriame Lietuva užėmė 149 vietą iš 177, aplenkdama Latviją 135-oje ir Estiją 140-oje vietoje. Rusija užima 82 vietą, Baltarusija - 83, Lenkija – 146.
Visą reitingą galite peržiūrėti čia.
Žurnalas kasmet publikuoja pasaulio šalių sąrašą, kuriame atsispindi jų valdžios efektyvumas. Pirmą vietą užima šalis, kurioje daugiausia trūkumų, trukdančių šalies vystumuisi. Sąrašo viršuje – Somalis.
Štai pirmasis „valstybių-nevykėlių“ sąrašo dešimtukas:
1. Somalis
2. Čadas
3. Sudanas
4. Kongas
5. Haitis
6. Zimbabvė
7. Afganistanas
8. Centrinė Afrikos respublika
9. Irakas
10. Dramblio Kaulo Kranto valstybė
177 šalis, įtrauktas į šį sąrašą, ištiria pagal 12 socialinių, ekonominių ir politinių indikatorių. Tarp jų – vystymosi neproporcingumas, valstybinės valdžios teisėtumas, atskirų visuomenės grupių nepasitenkinimo valdžia lygis, žmogaus teisių laikymasis.
Kiekvienas indikatorius vertinamas dešimties balų sistemos pažymiu. Kuo didesnis skaičius – tuo didesnis valstybės spaudimas atitinkamo faktoriaus atžvilgiu, tuo didesnė nestabilumo rizika.
Somalis pirmoje vietoje jau keturis metus iš eilės – jo teritorijoje beveik nėra valstybės, šalyje karaliauja absoliutus beteisiškumas. Taip pat šalis atkreipia viso pasaulio dėmesį dėl piratų problemos.
Kitame sąrašo gale – Suomija, pirmą kartą aplenkusi Norvegiją kaip pačią efektyviausią ir sėkmingiausią valstybę. Suomijai pavyko užimti pirmą vietą dėl gerų demografinių ir ekonominių rodiklių.
Didelę įtaką šalių padėčiai reitinge turi gamtinės nelaimės: žemės drebėjimas Haityje šią šalį patalpino 5-oje vietoje. Neigiamos gamtinės sąlygos sudrebino ir Naujosios Zelandijos, Čilės, Beninos ir Nigerijos padėtį. Ekonominė krizė ir jos padriniai atsispindi Graikijos ir Airijos padėtyje sąraše.