Rusija mano, kad Amerikos naftos kompanijos gali grįžti į šalį, be to, ji suinteresuota bendrais su JAV projektais Arktyje, pareiškė prieš prasidedant deryboms Saudo Arabijoje Rusijos tiesioginių investicijų fondo vadovas Kirilas Dmitrijevas.
Pasak K. Dmitrijevo, vieno iš trijų Vladimiro Putino pasirinktų delegatų susitikti su amerikiečiais Rijade, Maskva mano, kad svarbu atnaujinti ekonominį bendradarbiavimą su JAV.
Didžiosios JAV naftos kompanijos turėjo „labai sėkmingą verslą“ Rusijoje, teigė K. Dmitrijevas. Jis pareiškė: „Mes tikime, kad kada nors jos sugrįš, nes kodėl jos turėtų atsisakyti prieigos prie Rusijos gamtos išteklių, kurią joms suteikė Rusija?“
„Mes taip pat turime vykdyti bendrus projektus, taip pat ir, pavyzdžiui, Arktyje bei kitose srityse, bendri projektai leis mums sėkmingiau dirbti“, – tęsė K. Dmitrijevas. Anot jo, Amerikos įmonės neva prarado 300 milijardų dolerių dėl sankcijų Rusijai, o Joe Bideno administracija „siuntė labai daug klaidingų signalų“ apie Rusijos ekonomikos būklę.
Iki invazijos į Ukrainą tik viena didelė Amerikos kompanija – „Exxon Mobil“ – užsiėmė naftos gavyba Rusijoje. Jai priklauso 30 proc. projekto „Sachalinas-1“ akcijų. Įvedus sankcijas Rusijai, bendrovė paskelbė, kad traukiasi iš projekto, tačiau parduoti savo akcijų taip ir neįstengė: iš pradžių tikėtasi, kad tai įvyks 2023 metais, tačiau Kremlius terminą pratęsė du kartus, pastarąjį kartą – iki 2026 metų pabaigos.
Prasidėjus karui, didžiausios Amerikos naftos telkinių paslaugų bendrovės „Halliburton“, „Schlumberger“ ir „Baker Hughes“ taip pat pareiškė, kad traukiasi iš Rusijos. Jos padėjo Rusijai atkurti gavybą po nuosmukio paskutiniais SSRS egzistavimo metais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!