Pabrėžiama, kad tai vyksta karo Ukrainoje kontekste, tuo pačiu metu, kai vyksta verbavimas į „Wagner“ padalinius.
Rusijos federalinės įkalinimo įstaigų tarnybos duomenimis, bendrojo ir griežtojo režimo pataisos darbų kolonijose rekordiškai sumažėjo kalinčių vyrų skaičius. Tuo pat metu ikiteisminio sulaikymo centruose ar pataisos namuose laikomų asmenų skaičius ir nuteistų moterų skaičius beveik nepakito.
Tarnybos turimi duomenys, kaip rašo minėtas leidinys, rodo, kad šių metų rugpjūčio pradžioje įkalinimo įstaigose buvo beveik 349 tūkst. žmonių. Rugsėjo mėnesį kalinių sumažėjo tūkstančiu, o tai iš esmės atitinka daugiametę kalinių skaičiaus mažėjimo tendenciją.
Tačiau spalio pradžioje ir lapkričio pradžioje padėtis smarkiai pasikeitė: įkalinimo įstaigose atitinkamai liko 338 tūkst. ir 325 tūkst. kalinių. Iš viso per du mėnesius kolonijose neliko daugiau kaip 23 tūkst. kalinių.
Kaip pastebi leidinys, žvelgiant į ankstesnius duomenis, šis skaičius dar niekada nebuvo taip drastiškai pasikeitęs.
2015 m. pavasarį, kai Rusija paskelbė amnestiją, skirtą Pergalės dienos 70-osioms metinėms, per du mėnesius kalinių skaičius sumažėjo maždaug 15 tūkst. Antras panašus kalinių skaičiaus sumažėjimas – 17 tūkst. – įvyko 2020 m. pradžioje. Per pirmąją koronaviruso bangą Rusijos teismai pradėjo skirti mažiau bausmių.
2022 m. Dūma nepaskelbė amnestijos ir nepriėmė įstatymų, kurie turėjo palengvinti kalinių padėtį. Tačiau Rusijoje prasidėjus karui atsirado žmogus, kuris pažadėjo laisvę mainais už dalyvavimą kare prieš Ukrainą – tai Jevgenijus Prigožinas, kuris verbuoja nuteistuosius į „Wagner“.
Pirmieji pranešimai apie kalinių verbavimą pasirodė 2022 m. liepą. Rugsėjo mėnesį procesas tapo beveik viešas, o socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašai, kuriuose J. Prigožinas asmeniškai kalba kolonijose.
23 tūkst. dingusių kalinių skaičius iš esmės sutampa su organizacijos „Sėdinti Rusija“ įkūrėjos Olgos Romanovos skaičiavimais. Anot jos, spalio pabaigoje „Wagner“ užverbuotų kalinių skaičius viršijo 20 tūkst., o lapkričio viduryje pasiekė 30 tūkst.
„Mediazona“ nusiuntė užklausą federalinei įkalinimo įstaigų tarnybai, prašydama paaiškinti tokį staigų kalinių skaičiaus sumažėjimą, tačiau atsakymo leidinio tekste kol kas nėra.