JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija po kelias dienas trukusių derybų perdavė Ukrainai atnaujintą susitarimo versiją, kurioje „atsižvelgta į kai kuriuos prezidento Volodymyro Zelenskio susirūpinimus“, leidiniui pranešė JAV ir Ukrainos pareigūnai.
Atlikti reikšmingi patobulinimai
„Axios“, remiantis vienu iš šaltinių skelbia, kad atnaujintame projekte yra „reikšmingų patobulinimų“, dėl kurių dokumentas atitinka Ukrainos įstatymus.
Pavyzdžiui, buvo pašalinta nuostata, kad sandoris priklausys Niujorko teismo jurisdikcijai. „The Telegraph“ anksčiau pažymėjo, kad ši nuostata iš esmės reiškė Ukrainos „ekonominę kolonizaciją“ neribotam laikui, o tai yra blogiau nei reparacijos, kurios buvo skirtos Vokietijai ir Japonijai po pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare.
Pastarosiomis dienomis JAV ir Ukrainos santykiai tapo įtempti dėl galimo susitarimo dėl Ukrainos naudingųjų iškasenų. Pagal susitarimą D. Trumpo administracija pareikalavo, kad Ukraina mainais į karinę pagalbą pasidalytų 50 procentų pajamų iš išteklių gavybos ir 50 procentų „visų naujų licencijų, išduotų trečiosioms šalims“ išlaidų. Ji taip pat nurodė, kad sandoris bus viršesnis už bet kokius kitus Ukrainos prekybos susitarimus.
Zelenskis pirmojo susitarimo atsisakė
V. Zelenskis du kartus atsisakė pasirašyti susitarimą, motyvuodamas tuo, kad jį reikia užbaigti ir kad susitarimui turi pritarti parlamentas. Dėl to po Miuncheno konferencijos JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike'as Walzas pareiškė esąs „labai nusivylęs“, kad susitarimas žlugo.
„Viceprezidentas [J.D.] Vance'as buvo labai nusiminęs, kai paliko Miuncheno saugumo konferenciją. Ir tai yra prezidento [nusivylimo] viršūnė“, – sakė jis ketvirtadienį interviu „Fox News“.
Po to D. Trumpas V. Zelenskį pavadino „diktatoriumi“ be rinkimų, pasirinkusiu karą su Rusija, o V. Zelenskis užsiminė, kad D. Trumpą paveikė Rusijos „dezinformacija“. Tačiau po šių įtemptų dienų šiandien V. Zelenskis Kyjive susitiko su D. Trumpo specialiuoju pasiuntiniu Keithu Kelloggu ir aptarė susitarimą dėl mineralų, taip pat situaciją mūšio lauke, karo belaisvių grąžinimą ir saugumo garantijas Ukrainai kaip būsimos taikos sutarties dalį.
Po susitikimo V. Zelenskis padarė pareiškimą, kuriame padėkojo JAV už paramą.
„Ukraina yra pasirengusi tvirtam, efektyviam investicijų susitarimui ir saugumo sutarčiai su JAV prezidentu. Pasiūlėme greičiausią ir konstruktyviausią būdą rezultatams pasiekti. Mūsų komanda pasiruošusi dirbti visą parą“, – sakė jis.
Vienas iš „Axios“ šaltinių taip pat teigė, kad keli V. Zelenskio padėjėjai ragino jį pasirašyti atnaujintą pasiūlymą dėl naudingųjų iškasenų, kad išvengtų tolesnės trinties su D. Trumpu ir suteiktų JAV prezidentui galimybę pagrįsti JAV paramą Ukrainai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!