V. Zelenskis buvo pasveikintas ovacijomis ir tapo pirmuoju užsienio lyderiu, kuris kreipėsi į britų vyriausybę asmeniškai nuo 1997 metų, kai kalbą sakė tuometinis JAV prezidentas Billas Clintonas.
Ukrainiečių prezidentas, pasitiktas 10-uoju numeriu pažymėtame Dauningo gatvės name, kur įsikūrusi JK premjero rezidencija, su raudonuoju kilimu, informavo ministrus apie padėtį Ukrainoje. Jis taip pat kalbėjo apie būtinybę Europos šalims didinti gynybos pajėgumų gamybą Rusijos agresijos akivaizdoje.
Prieš kreipimąsi į vyriausybę V. Zelenskis ir naujasis JK ministras pirmininkas Keiras Starmeris surengė susitikimą akis į akį. Jo metu Ukrainos lyderis padėkojo Londonui už tvirtą paramą Kyjivui nuo pat 2022 metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto karą.
„Ačiū už kvietimą, už privilegiją man būti čia“, – sakė V. Zelenskis K. Starmeriui, atvedusiam leiboristus į pergalę šio mėnesio pradžioje vykusiuose rinkimuose ir pažadėjusiam tęsti paramą Ukrainai tiek ilgai, kiek reiks.
„Ukraina yra ir visuomet bus šios vyriausybės darbotvarkės pagrindas, todėl labai pravartu, kad prezidentas Zelenskis pasakys istorinę kalbą mano kabinetui, – prieš kreipimąsi paskelbtame pareiškime nurodė premjeras. – Vis didėjantys Rusijos laimėjimai mūšio lauke yra niekis, palyginti su kolektyvine tarptautine parama Ukrainai ar mūsų žmonių ryšių tvirtumu.“
Britų vyriausybės narius jis dar kartą paragino padėti padidinti jo šalies „tolimojo nuotolio pajėgumus“.
„Jei bus panaikinti Vakarų ginklų naudojimo prieš Rusijos kariuomenę apribojimai, galėsime smogti toliau nei tik prie sienos“, – sakė jis ministrams.
Tai leistų Ukrainai „ne tik apsisaugoti nuo bet kokio Rusijos puolimo, bet ir apsaugoti mūsų fronto pozicijas ir miestus nuo Rusijos bombų“, pridūrė jis.
Duodamas interviu britų transliuotojui BBC, V. Zelenskis pareiškė, kad jis dar aiškinasi, ar Ukraina galėtų naudoti JK tiekiamas raketas „Storm Shadow“ smogti taikiniams Rusijos teritorijoje.
Britų gynybos sekretorius Johnas Healey yra užsiminęs, kad Ukraina gali naudoti raketas prieš taikinius Rusijoje.
„Mes tiekiame ginklus Ukrainai, kad ji galėtų ginti savo suverenią šalį. Tai netrukdo jais smogti į taikinius Rusijoje“, – BBC radijui sakė J. Healey.
„Tačiau tai turi daryti ukrainiečiai, tai turi būti daroma laikantis tarptautinės humanitarinės teisės parametrų ir ribų“, – pridūrė J. Healey, po kelių dienų nuo paskyrimo apsilankęs Ukrainoje.
Ketvirtadienį JK surengtame Europos politinės bendrijos viršūnių susitikime vyravo susirūpinimas dėl to, ar JAV išliks patikima sąjungininkė, jei lapkričio mėnesį prezidento rinkimus laimės Donaldas Trumpas. Jame taip pat visos Europos vadovai išreiškė savo paramą Ukrainai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!