Vokietija ir Prancūzija planuoja pateikti naują biudžeto drausmės paktą, kuris gali įtikinti Europos centrinį banką (ECB) smarkiai padidinti savo turimų vyriausybės obligacijų įsigijimus, sekmadienį skelbė Vokietijos dienraštis „Welt am Sonntag“, kuriuo remiasi naujienų agentūra „Reuters“.
Dienraščio teigimu, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai buvo pasirengę palaikyti susitarimą su kitomis euro zonos valstybėmis. Susitarimas gali paskatinti ECB tvirčiau įsikišti į euro zonos skolų krizės sprendimą.
Laikraštis cituoja Vokietijos vyriausybės šaltinius, teigiančius, kad kovos su krize planą per artimiausią savaitę turėtų paskelbti Vokietijos kanclerė AngelaMerkel ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy.
Anksčiau „Welt am Sonntag“ buvo rašęs, jog dėl to, kad visos Europos Sąjungos (ES) sutarties pakeitimas užtruktų labai ilgai, euro zonos valstybės turėtų susitarti tarpusavyje dėl naujo Stabilumo pakto, kuris greičiausiai būtų pradėtas įgyvendinti nuo 2012 metų pradžios.
Šis paktas gali būti panašus į Šengeno susitarimą, pagal kurį susitarimą pasirašiusių ES valstybių piliečiai gali nevaržomai judėti po visas Šengeno valstybes. Stabilumo pakte būtų išdėstytos griežtos deficito taisyklės ir teisė į nacionalinių biudžetų kontrolę.
Kaip rašo „Welt am Sonntag“, ECB taip pat turėtų tapti svarbesniu veikėjų sprendžiant euro krizę. Siekdamas išlaikyti žemas Italijos ir Ispanijos skolinimosi kainas, ECB nuo šių metų rugpjūčio mėnesio supirkinėjo šių šalių obligacijas atviroje rinkoje. Priminsime, kad ECB negali tiesiogiai finansuoti šalių vyriausybių.
Nepaisant šių priemonių ir pastarųjų pokyčių (technokratinės vyriausybės Romoje patvirtinimas ir Madride rikimus laimėjusių konservatorių atėjimo į valdžią) Italijos ir Ispanijos skolinimosi kainos ir toliau augo.
Praėjusį penktadienį Briuselio atstovai teigė, kad glaudesnė fiskalinė integracija tarp euro zonos valstybių galėtų suteikti ECB taip reikiamą veikimo laisvę ir padėtų jam padidinti euro zonos obligacijų pirkimą ir stabilizuoti rinkas.
Prancūzijos dienraštis „Journal du Dimanche“ rašė, kad Europos ekonominio valdymo reformos bus pagrindinis ateinančio ketvirtadienio N. Sarkozy planuojamos kalbos akcentas.
„Europos Komisija (EK) gali prisiimti supranacionalines galias“, – teigė vienas Prancūzijos prezidentūros šaltinis, kurio rėmėsi dienraštis.
Dienraštis rašo, kad Briuselis prižiūrėtų ties bankroto riba atsidūrusių valstybių sprendimus, jei šios pačios to pareikalautų. Tuo tarpu nacionaliniai parlamentai neturėtų prarasti būsimų politinių sprendimų iniciatyvos.
Trečiadienį EK pateikė pasiūlymą, pagal kurį jai būtų suteikta teisė įsikišti į euro zonos valstybių biudžeto projektų patvirtinimą prieš juos pateikiant nacionaliniams parlamentams. Jei šiam siūlymui bus pritarta, tai reikš, kad nacionaliniai parlamentai atiduoda dalį savo suvereniteto dėl valstybių biudžeto.
Tuo tarpu Berlynas siekia įvesti pakeitimus ES sutartyje, kurie leistų ES biudžeto taisykles pažeidusią valstybė paduoti į Europos teisingumo teismą.