Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) šeštadienį tapo pirmuoju Europos lyderiu, nuvykusiu į Rusiją bandyti mažinti įtampos dėl Ukrainos, Kijevui paskelbus apie naują taikos derybų ratą kitą savaitę.
F.Hollande'o susitikimas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu oro uosto netoli Maskvos diplomatiniame terminale įvyko konfliktui Rytų Ukrainoje sukėlus tokį Vakarų ir Rusijos santykių pablogėjimą, kokio nebuvo nuo Šaltojo karo laikų.
Prancūzijos lyderis sakė, kad viliasi užkirsti kelią naujam skilimui tarp Rytų ir Vakarų ir kad tikisi „tam tikrų rezultatų“ po derybų su V.Putinu, kurį Europa ir JAV kaltino ginkluojant ir finansuojant separatistų sukilimą Rytų Ukrainoje.
„Būna tokių kartų, kai mums reikia pasinaudoti galimybėmis. Tai vienas tokių kartų ... Galvoju, kad mes privalome neleisti kitoms sienoms atskirti mūsų“, – sakė F.Hollande'as, kuris anksčiau šeštadienį taip pat kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.
„Privalome drauge rasti sprendimus“, – pasakė jis Rusijos lyderiui, kuris šią savaitę pasakė kovingą kalbą ir kaltino Vakarus kenkiant Rusijai.
V.Putinas sakė, kad yra „sunkių problemų“, kurias reikia spręsti, bet nurodė, kad šis vizitas, „be abejonės, prisidės prie daugelio problemų išsprendimo“.
Padarydamas labai svarbų pripažinimą, V.Putinas pirmą kartą pasakė, kad prorusiški Rytų Ukrainos separatistai pažeidė netvirtą ugnies nutraukimą su Kijevu.
„Matome, kad ir iš Kijevo vadovybės pusės, ir iš Donecko bei Luhansko pusės, iš abiejų pusių, ne viskas yra gerbiama“, – sakė jis žurnalistams po beveik dvi valandas trukusio susitikimo.
F.Hollande'o paskutinės minutės vizitas, dėl kurio, kaip sakė šaltinis jo delegacijoje, taip pat buvo sutarta su Vokietijos kanclere Angela Merkel, įvyko Kijevui paskelbus apie naują derybų su separatistais ratą, kuris kitą savaitę įvyks Minske ir kurio metu bus stengiamasi gelbėti rugsėjį paskelbtą ugnies nutraukimą.
Derybos turi įvykti antradienį, kai taip pat turi įsigalioti naujos abiejų konflikto šalių paliaubos.
Ukraina ir separatistai, kurių kovos šalies rytuose jau pareikalavo daugiau kaip 4,3 tūkst. gyvybių, susitarė gruodžio 9 dieną sustabdyti karines operacijas ir pavadino tai „tylos diena“.
„Per tolesnes 30 dienų (konflikto šalys) privalo atitraukti (sunkiąją ginkluotę) iš demilitarizavimo zonos, numatytos Minsko protokole“, – sakė P.Porošenka.
F.Hollande'as sakė, kad jo susitikimas su V.Putinu „įvyko tinkamu laiku, geromis aplinkybėmis ir neabejotinai nuves prie tam tikrų rezultatų artimiausiomis dienomis“.
„Jeigu gruodžio 9-ąją paliaubos bus patvirtintos, tada galėsime pažiūrėti, (kaip galima) eiti į priekį, bet jei ateinančias dvi ar tris savaites vis tiek bus mirčių, mes tai įsidėmėsime“, – sakė jis.
Pasak F.Hollande'o, visos šalys privalo „panaudoti visus prieinamus instrumentus, kad užbaigtų šią krizę“, naujas ugnies nutraukimas „turi veikti“ ir turi būti „visiškai gerbiamas“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.