Ką pasakė Putinas
V. Putinas prabilo apie „gero pažįstamo“ mirtį Rygoje, kuomet kalbėjo apie sveikatos apsaugos organizacijų kovą su koronavirusu įvairiose pasaulio šalyse.
„Vienas mano geras draugas, labai senas kolega, gyveno Latvijoje praktiškai visą gyvenimą. Susirgo kovidu. Paaiškėjo, kad pagrindiniame Latvijos infekciniame centre net MRT nėra, tik senas rentgenas, kuris realiai negali parodyti plaučių pažeidimo lygio“, – aiškino jis „Rusija – galimybių šalis“ tarybos susirinkimo metu.
Anot Rusijos prezidento, vaistų tiekimas Latvijoje taip pat susiduria su didelėmis problemomis: „Vaistų nėra, nieko nėra, pareiškė, kad eilėje stovime, mums žadėjo, bet kol kas nėra. Padarėme viską, kad išvežtume jį į Maskvą, tačiau negalėjome, žmogus mirė“.
V. Putino žodžiai sukėlė didelį susidomėjimą: latvių žiniasklaida tai vadina atviru melu ir dezinformacija, o pasaulinė žiniasklaida prisiminė, kas per „senas geras draugas“ mirė pandemijos metu. Latvijos saugumas savo ataskaitose kasmet skiria daug dėmesio informacinėms atakoms iš Rusijos pusės, kuri tradiciškai meta dideles pastangas sumenkinti Baltijos šalių valdžios veiksmus.
Putino kursiokas ir KGB pareigūnas
2020-ųjų lapkritį Latvijos žiniasklaida pranešė, kad Rygos oro uoste pasirodė Rusijos „skraidanti ligoninė“, dažniausiai naudojama itin sunkių ligonių transportavimui.
Tuomet jau buvo spėta, kad lėktuvas iš Maskvos atskrido pasiimti kaip tik tuo metu Rygos ligoninėje mirusio V. Putino kursioko KGB mokykloje Jevgenijaus Roldugino. J. Rolduginas buvo Sergejaus Roldugino – skandalingai pagarsėjusio violončelininko ir artimo V. Putino draugo (galimai – ir jo dukros krikštatėvis) – brolis.
Pats J. Rolduginas Latvijoje išgarsėjo tuo, kad nuo 2010-ųjų buvo paskirtas vadovauti „Gazprom“ valdybai Latvijoje. Iki tol jis dirbo Latvijos dujų tiekimo bendrovėje, o dar prieš tai – KGB struktūroje.
„Gazprom“ pinigų netaupė – iškart įsigijo prabangų pastatą prestižinėje Rygos vietoje už 2,2 mln. eurų, nors oficialiai atstovybėje dirbo keli asmenys.
2016-aisiais pasirodė skandalingas „Mossack Fonseca“ duomenų nutekinimo tyrimas, kuriame figūravo ir S. Roldugino pavardė. Manoma, kad jis valdė (ar vis dar valdo) 2 mlrd. dolerių vertės ofšorų tinklą. Kremlius tuomet viską neigė, o V. Putinas S. Rolduginą vadino „draugu, kuriuo didžiuojasi“.
MRT Rygoje yra ir ne vienas
BBC šaltiniai Rygoje patvirtino, kad J. Rolduginas buvo gydomas Rygos rytinėje klinikinėje universitetinėje ligoninėje (RRKUL). Tai yra didžiausia ligoninė šalyje, kuri priima daugiausiai koronavirusu sergančių žmonių.
Ligoninės atstovai naujienų agentūrai patvirtino, kad RRKUL turi tris MRT ir aštuonis kompiuterinės tomografijos aparatus. Jeigu J. Rolduginas buvo gydomas šioje ligoninėje, apie įrangos trūkumą kalbėti netenka.
Buvęs Latvijos premjeras ir „Latvijos dujos“ vadovas Aigaras Kalvitis BBC patvirtino, kad J. Rolduginas „rimtai sirgo“ dar ir iki pandemijos. „Aš žinau, kad gydėsi, jis turėjo kažkokių problemų“, – cituojamas buvęs politikas.
RRKUL sudarė penki skyriai ir kai kurie jų galėjo neturėti MRT aparato. Tačiau visi naujai atvykstantys turėtų iš pradžių patekti į priimamąjį, kuriame toks aparatas yra, pažymima BBC.
Ligoninės atstovų teigimu, net jeigu asmuo dėl savo ligos istorijos patenka į kažkurį skyrių, kuriame MRT aparato nėra, tai gydymo metu esant būtinybei jis yra perkeliamas į centrinį skyrių. Pasak jų, situacija, kuomet gelbėjant gyvybę sunkiai sergančiam pacientui vietoje MRT yra daromas tyrimas „senu rentgenu“, yra mažai tikėtina. Nors RRKUL infekciniame skyriuje, apie kurį, matyt, ir kalbėjo V. Putinas savo MRT aparato iš tiesų nėra.
Latvijos gydytojų asociacijos atstovas Peteris Apinis pažymėjo, kad sergant koronavirusu absoliučiai daugumai pacientų MRT nėra reikalingas.