„Saujos“ neužteks
Išvertus iš senovės graikų kalbos, „drachma“ reiškia „sauja“. Drachma – taip pat ir senoji Graikijos valiuta, prie kurios jau artimiausiu metu Graikijai gali tekti sugrįžti. Tačiau „saujos“ pinigų išmokėti susikaupusioms skoloms tikrai gali nepakakti. Ekonomistai jau kurį laiką užduoda tarsi retoriniu tapusį klausimą: kas nutiks, jei Graikija iš tiesų pasitrauks iš euro zonos? Panašu, kad atėjo laikas rimtai apsvarstyti šį klausimą.
Gilios krizės praraja
Dabartinės ekonomistų prognozės yra negailestingos: Graikija pasitrauks iš euro zonos, ir šio įvykio tikimybė yra išties didelė. Tačiau dėl tolimesnių įvykių ekonomistai nebesutaria. Ir vis dėlto labiausiai intriguojančios prognozės – pesimistų prognozės, kurias jau greitu metu galbūt bus galima pavadinti ir realistų prognozėmis. Kokiu atveju mūsų laukia toks scenarijus?
Tokiu atveju, jei vienų iš artėjančio Europos futbolo čempionato rungtynių pertraukos metu naujasis Graikijos premjeras per televiziją paskelbs, kad Graikija pasitraukia iš euro zonos ir paprasčiausiai nustos mokėti savo skolą. Tokiu atveju Europos laukia krizė. Dar gilesnė, nei 2008 metais. Investuotojai gali pradėti paniškai bėgti nuo bet kokių aktyvų, Europos bankų sistema gali paprasčiausiai subyrėti, o bankai – nacionalizuoti. Galiausiai, iš baimės trauksis valstybių ekonomikos (ir ne tik Europos), o eurą bus galima palaidoti artimiausiose kapinėse.
Mitui – amen
Beje, tikėtina, kad kartu su euro atsisakymu Graikijai teks atsisakyti ir pačios Europos Sąjungos (ES). Tačiau Graikijai tai jau bus nė motais. Ar pasitraukimas iš ES Graikijai reikštų pasaulio pabaigą? Tikėtina, kad ne. Norvegija, Islandija, Lichtenšteinas – visos šios šalys puikiai susitvarko ir be ES. Šveicarija tvarkosi ir be bendros ekonominės erdvės. Tačiau bet kuriuo atveju statuso pasikeitimas gali būti nemalonus. O kartu tai turbūt reikš ir tai, kad Europos mitas iš tiesų yra žlugęs.