Beveik visų didžiųjų politikų gyvenimas niekada nebūna privatus. Italijos ministras pirmininkas Silvio Berlusconi yra puikus to pavyzdys, rašo portalas „Time“. Net jei kuris iš jų nuspręstų išlaikyti savo privatumą, būtų sunku nežinoti paskutinių naujienų apie jo šeimyninį gyvenimą ar įvairius flirtavimus. Vakarų pasaulyje politikai paprastai jaučiasi tarsi gyventų akvariume.
Tačiau to negalima pasakyti apie vieną asmenį, seną S. Berlusconi draugą ir atostogų partnerį Vladimirą Putiną, kuriam pavyko įvesti savotišką informacijos apie jo privatų gyvenimą blokadą, apie kurią daugelis politikų tik svajoja.
Nepaisant to, kad V. Putinas valdo Rusiją jau daugiau nei dešimtmetį, tačiau šalies visuomenė nežino, kaip atrodo jo suaugusios dukros. Viešumoje pasirodo prieštaringų pranešimų apie tai, ar jos yra vedusios ir kurioje šalyje šiuo metu yra apsistojusios. Interneto paieškoje įvedus jų vardus (Maria Putina ir Jekaterina Putina) negausite jokių patvirtintų nuotraukų ir nerasite jokių interviu. Viskas, ką jums pavyks surasti, tai yra eilė teorijų ir gandų apie V. Putino šeimos gyvenimą, tačiau jokių patikimų faktų. Rusijos žiniasklaida yra išmokyta, kad šie reikalai yra uždrausti.
Akivaizdžiausia to pamoka buvo 2008 metais, kuomet buvo išparduotas Rusijos dienraštis „Moskovsky Korrespondent“. Tų metų balandžio mėnesį, dienraštis išspausdino straipsnį, kuriame teigiama, kad V. Putinas paliko savo žmoną Liudmilą ir vedė 24 metų olimpinę gimnastę Alina Kabajevą, V. Putino politinės partijos narę.
Straipsnyje buvo cituojamas artimų ryšių su vedybų planuotoju turėjęs šaltinis, kuris teigė, kad V. Putinas prieš porą mėnesių oficialiai išsiskyrė su savo žmona. Vėliau spaudos konferencijoje paklaustas pakomentuoti šiuos pranešimus V. Putinas visus juos paneigė ir pateikė keletą pagrindinių taisyklių.
„Aš, be abejo, žinau nuvalkiotą frazę, kad politikai gyvena stikliniame name, – tuomet kalbėjo V. Putinas. – Tačiau net ir tokiais atvejais turi būti tam tikros ribos...Aš visuomet blogai vertinau tuos, kurie su savo erotinėmis fantazijomis kiša savo snarglėtas nosis į kitų žmonių asmeninį gyvenimą.“
Tuomet spaudos konferencijoje Sardinijoje su V. Putinu dalyvavęs S. Berlusconi sudėjo savo rankas lyg laikytų automatinį ginklą ir juokais „sušaudė“ klausimą uždavusį rusų žurnalistą. Žinant tai, kad Rusijoje žurnalistai nuolat yra nužudomi ar sumušami, Italijos žiniasklaidos atstovai nemanė, kad tai buvo juokingas pokštas.
V. Putinas šyptelėjo ir pritariamai linktelėjo galvą. Tą pačią dieną „Moskovsky Korrespondent“ buvo uždarytas, o jo leidėjas teigė, kad dienraštis buvo nuostolingas. Tokiu būdu buvo sukurtas tabu. Tariami V. Putino santykiai su A. Kabajeva bei kiti jo asmeniniai reikalai nuo to laiko pasiliko tik interneto tinklaraščiuose.
Vis dėlto, buvo ir neigiama V. Putino draudimo pusė. Rusijos valstybė, nepaisant visų savo pastangų, iki šiol nesugeba suvaldyti netradicinių tinklaraštininkų. Informacijos vakumui supant V. Putino asmeninį gyvenimą, įvairūs jų pranešimai netrukus paplinta po visą interneto erdvę.
Praeitais metais tinklaraštininkas Pavelas Pritula paskelbė, kad V. Putinas išsiuntė savo žmoną į vienuolyną Pskovo regione. Rusijos stačiatikių bažnyčia paneigė šiuos teiginius, o V. Putino kabinetas atsisakė juos komentuoti. Tačiau kuomet gandas sparčiai išplito niekam nerūpėjo, kad vienintelis tinklaraštininko šaltinis buvo jo paties mama.
Neseniai „Time“ žurnalo korespondentai lankėsi Pskove, kur keli vietiniai gyventojai paneigė gandus, kad V. Putino žmona šiuo metu gyvena Elizarovos vienuolyne. Vienintelė išimtis buvo ta, kad žurnalistus iš vienuolyno ribų išlydėjo du apsaugos darbuotojai. Vietiniams įtarimą sukėlė tai, kad tokia atoki vieta gauna daugiamilijonines lėšas renovacijai.
„Aš jums sakau 100 proc. – ji ten gyvena, – sakė vietinės bendruomenės vadovas. – Na, aš neskraidau su malūnsparniu virš [vienuolyno] pastato, tačiau aš žinau. Visi čia tai žino.“
Net ir vietiniai valdžios atstovai buvo linkę tuo tikėti. Apylinkės, apimančios Elizarovos vienuolyną ir aplinkinius kaimus, direktorė Raisa Šumkina teigė, nesanti tikra, ar V. Putino žmona gyvena ten, ar ne. Šalia vienuolyno gyvenantis apylinkės tarybos narys Valerijus Nikitinas teigė, kreipęsis į srities valdžios atstovus, tačiau nesulaukė iš jų jokio atsakymo.
„Aš to nesuprantu, – kalbėjo jis. – Kodėl, norėdami gauti informaciją, mes turime pasitikėti šnabždesiais, kuriuos girdime laukdami eilėje prie maisto prekių? Kodėl jie tiesiog negali pasakyti mums, kas vyksta?“
Tai yra pagrįstas klausimas, tačiau Rusijos gyventojai vis dar nėra įpratę jį užduoti. Vakaruose įsitvirtinęs principas, kad žmonės turi teisę žinoti, nėra plačiai paplitęs Rusijoje. Šalyje yra priimti griežti įstatymai prieš šmeižtą, valstybė kontroliuoja didžiąją dalį masinės žiniasklaidos priemonių ir yra įsivyravęs iš sovietinių ir carinių laikų išlikęs požiūris, kad tvirtas šalies valdovas turi būti atitolęs nuo masių ar apskritai būti paslaptingas.
„Tikras vadovas, politinis vadovas neturi paklusti visuomenės nuomonei, jis ją turi formuoti“, – teigė vyriausiasis V. Putino partijos įstatymų kūrėjas Konstantinas Kosačiovas.
Nors tokias vertybes buvo lengva išlaikyti totalitarinėje Rusijoje, tačiau šiandieniniame interneto amžiuje jos susiduria su nemenkais iššūkiais, kuomet šnabždesiai eilėje prie maisto prekių neretai tampa dienos naujiena.
Pats V. Putinas kartais taip pat yra priverstas sureaguoti. Šių metų vasario mėnesį jis galiausiai savanoriškai pateikė tam tikros informacijos apie savo dukras, teigdamas, kad jos abi „gyvena įprastus, kasdienius gyvenimus...Ir tai daro mane labai laimingą.“
Praeitų metų spalio mėnesį V. Putinas pabandė paneigti gandus apie jo skyrybas, kuomet dalyvavo televiziniame gyventojų surašyme kartu su savo žmona. Vis dėlto, ant rankos ji neturėjo vedybinio žiedo.
Taigi šios pastangos nepadėjo sulaikyti internetinių gandų, kurie ir toliau pildo V. Putino šeimos medį nepatvirtintais pranešimais. Šiuo metu Maskvoje vykstančiame teismo procese dalyvauja jaunas ir įtakingas olandas, kuris tapo siautėjimo keliuose auka. Rusijos internetinė žiniasklaida, cituodama anoniminius šaltinius, nuolat vadino jį V. Putino žentu. Rusijos vyriausybė neigia šiuos pranešimus. Spalio mėnesį Pietų Korėjos dienraštis pranešė, kad viena iš V. Putino dukrų išteka už šalies admirolo sūnaus. Rusijos vyriausybė taip pat neigia šią informaciją.
Galiausiai gali tapti kur kas lengviau patenkinti visuomenės smalsumą nei stengtis sulaikyti visus šiuos informacijos nutekėjimus. Tačiau iki tol, V. Putino paslaptys greičiausiai dar išsilaikys.