Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris praėjusį savaitgalį šokiravo Vakarus savo žodiniu išpuoliu prieš Jungtines Valstijas, antradienį pareiškė tik išdėstęs savo požiūrį į JAV politiką, kuriam pritaria daug kitų šalių.
Šeštadienį sakydamas kalbą tarptautinėje saugumo konferencijoje Miunchene, Rusijos vadovas apkaltino Jungtines Valstijas siekiu dominuoti pasaulinėje arenoje ir primesti savo nuostatas kitoms šalims.
Jis taip pat sakė, kad Amerikos teisės normos "peržengė savo sienas", ir tai "itin pavojinga".
"Tai, ką kalbėjau Miunchene, esu įsitikinęs, kad taip ir yra", - sakė V.Putinas rusų žurnalistams per vizitą Jordanijoje, kur susitiko su karaliumi Abdullah II (Abdula).
"Apie tai kalbama visame pasaulyje, - sakė jis. - Tačiau vienose valstybėse apie tai kalbama arogantiškai, konfrontacine maniera, o tai, mano nuomone, duoda priešingų rezultatų ir yra nepriimtina, o kitose šalyse apie tai šnabždamasi".
"Daugiau kaip dešimt metų mes klausomės, ką kalba mūsų partneriai įvairiomis temomis. Mes labai kantrūs ir labai pakantūs, bet jaučiame, kad esame nesuprantami", - sakė V.Putinas.
"Kai kurie partneriai (JAV) įsismagina vis labiau ir labiau, pradėjo naudoti nesamą grėsmę, kad išsireikalautų papildomų pinigų iš JAV Kongreso kariniams poreikiams - karo veiksmams Irake, Afganistane, brangiai kainuojančiai priešraketinės gynybos sistemai kurti, - sakė V.Putinas. - Tai ne mūsų reikalai. Kam naudoti antirusišką kortą vidaus problemoms spręsti, neaišku".
Rusijos lyderis taip pat pabrėžė, kad nesitiki pakeisti situacijos savo kalbomis.
Per V.Putino susitikimą su Jordanijos karaliumi Abdullah II pagrindinis dėmesys buvo skirtas Artimųjų Rytų taikos procesui. Karalius paragino Rusiją nenusišalinti nuo pastangų taikiai išspręsti šį konfliktą, o V.Putinas pažadėjo, kad Maskva panaudos tam visą savo įtaką.
"Rusija - tarptautinių tarpininkų ketverto narė ir, savaime suprantama, ketina panaudoti savo įtaką regione, savo ypatingus santykius su draugais arabais ir Izraeliu, kad savo indėliu prisidėtų prie sureguliavimo", - sakė Rusijos prezidentas.
"Mes nuolat palaikome ryšius ir keičiamės nuomonėmis dėl padėties regione ir dėl opiausios problemos - Palestinos ir Izraelio santykių sureguliavimo", - sakė V.Putinas per dvišales derybas.
Pasak Jordanijos karaliaus, šiame regione Rusija visada vaidino svarbų stabilizuojamą vaidmenį. "Todėl mes tikimės, kad Rusija ir jūs asmeniškai toliau dalyvausite šiame procese, kad būtų užtikrinta taika ir stabilumas", - sakė Abdullah II.
Baigiamojoje spaudos konferencijoje V.Putinas ir Abdullah II paragino išsaugoti Irako vienybę, išspręsti Irano branduolinę problemą diplomatiniais metodais ir paversti Artimuosius Rytus zona be branduolinio ginklo.
V.Putinas patvirtino pritariąs siūlymui surengti plačiai atstovaujamą tarptautinę konferenciją Artimųjų Rytų klausimu, bet pridūrė, kad tokį forumą "reikia rimtai rengti". Maskva pirmą kartą tai pasiūlė prieš dvejus metus.
Šalys priėmė bendrą pareiškimą, kuriame patvirtino "esminį Palestinos ir Izraelio konflikto pobūdį ir būtinybę jį sureguliuoti pagal abiejų valstybių egzistavimo principą bei pasmerkė "visus teroro aktus, metodus ir praktiką , kad ir kur, kad ir kas juos vykdytų".
"Terorizmas nepriklauso nei nuo tautybės, nei nuo religijos, ir negali būti vertinamas kaip civilizacijų konflikto išdava", - sakoma pareiškime.
Pasibaigus deryboms buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią Rusija parduos Jordanijai savo lengvųjų sraigtasparnių "Ka-226", taip pat susitarimai bendradarbiauti automobilių pramonėje, skatinti ir abipusiškai saugoti investicijas, bei sutartis įsteigti Rusijos ir Jordanijos verslo tarybą.
Rusijos prezidentas taip pat padėkojo Jordanijos karaliui už sprendimą perduoti Rusijai žemės sklypą šalia Viešpaties krikšto Jordano upėje vietos. Kol kas nežinoma, kaip sklypas bus naudojamas. Tikriausiai bus pastatyta ortodoksų šventovė, dvasinė misija ir viešbutis piligrimams.
Per vizitą Jordanijoje V.Putinas taip pat susitiko su palestiniečių prezidentu Mahmoudu Abbasu (Mahmudu Abasu). Susitikime buvo aptariama, kaip formuojama palestiniečių vienybės vyriausybė, kuri, kaip tikimasi, padės įveikti susipriešinimą tarp M.Abbaso judėjimo "Fatah" ir 2006 metų parlamento rinkimus laimėjusios radikalios islamistų grupuotės "Hamas".
V.Putinas vylėsi, kad netrukus bus sudarytos sąlygos palestiniečių savivaldos vyriausybės, kurioje daugumą sudaro "Hamas", tarptautinei "blokadai" atšaukti, jeigu būtų išlaisvintas Izraelio kareivis Giladas Shalitas (Giladas Šalitas), pagrobtas Gazos Ruože birželį.