Kalbėdamas Senato Užsienio santykių komitete, JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ugningai pažadėjo įstatymo leidėjams nepasiduoti „kabinetiniam izoliacionizmui“ po praėjusio mėnesio cheminės atakos Damasko priemiestyje, per kurią, kaip nurodo JAV, žuvo daugiau kaip 1,4 tūkst. žmonių.
„Dabar ne laikas kabinetiniam izoliacionizmui. Dabar ne laikas būti skerdynių žiūrovais. Nei mūsų šalis, nei mūsų sąžinė negali sau leisti tylos kainos“, – sakė J.Kerry.
Jis perspėjo, kad kitos šalys, tokios kaip Iranas ir Šiaurės Korėja, kritikuojamos dėl numanomų branduolinių programų, atidžiai stebi įvykius.
„Jos klausosi mūsų tylos“, – pareiškė J.Kerry per kartais ugningus debatus su savo buvusiais kolegomis Senate.
Panašiai kalbėjo ir JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis. Jis sakė, kad JAV atsisakymas veikti po to, kai B.Obama cheminių ginklų panaudojimą aiškiai pavadino „raudona linija“, pakirstų pasitikėjimą Amerika užsienyje.
„Jungtinių Valstijų žodis turi ką nors reikšti. Tai gyvybiškai svarbi valiuta užsienio santykių ir tarptautinių bei sąjungininkų įsipareigojimų (srityje)“, – pabrėžė Ch.Hagelis.
Per ankstesnes Baltųjų rūmų derybas su Kongreso lyderiais B.Obama išreiškė viltį, kad Kongreso balsavimai dėl leidimo „proporcingiems“ ir „ribotiems smūgiams“ Sirijai įvyks jau kitą savaitę.
Atstovų Rūmų pirmininkas Johnas Boehneris ir daugumos lyderis Ericas Cantoras – įtakingi respublikonai, kurių santykiai su B.Obama vidaus politikos klausimais buvo šalti, – šį kartą sakė, kad parems prezidento planą.
„Tai dalykas, kurį Jungtinėms Valstijoms, kaip šaliai, reikia padaryti“, – sakė J.Boehneris ir paragino kolegas respublikonus pasekti jo pavyzdžiu.
Tačiau didelius visuomenės būgštavimus dėl puolimo į dar vieną užsienio konfliktą parodė ir tai, kad svarstymus kelis kartus pertraukė protestuotojai.
J.Kerry įėjus į sausakimšą salę, vienas vyras rausvais marškiniais sušuko: „Sakykit „ne“ karui Sirijoje. Mes negalime sau leisti dar vieno karo, mums reikia sveikatos apsaugos.“
Antradienį paskelbti dviejų apklausų rezultatai parodė didelį nepritarimą JAV intervencijai į šią krizę.
Maždaug 48 proc. amerikiečių per „Pew Research Center“ apklausą sakė, kad nepritaria „kariniams smūgiams iš oro“, o pritarimą jiems pareiškė tik 29 proc. respondentų.
Per „The Washington Post" ir ABC apklausą raketiniams smūgiams nepritarė beveik šeši iš dešimties respondentų.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.