Tačiau kai kurie užsispyrę rinkėjai sako, kad yra pasirengę važiuoti valandas, išvengti patikrinimo postų ir atiduoti savo balsus prezidento rinkimuose, kurie turi įvykti gegužės 25 dieną.
„Bus didžiulių problemų“, – pripažino Oleksandras Mosyčukas, dvasininkas iš šalimais Donecko esančios Makijivkos.
„Žinau, kad mūsų brangūs separatistai nori užkirsti kelią balsavimui. Visais būdais bandysiu atiduoti balsą, bet neturiu supratimo, kur ar kaip, – sakė jis. – Turime automobilį, tai rusiška mašina, bet dar važiuoja ir mes pasirengę važiuoti dvi ar tris valandas, kad tik galėtume balsuoti“.
Ukrainos rinkimų komisija šeštadienį perspėjo, kad dėl sukilėlių, kurie paskelbė savo nepriklausomas respublikas anglių ir plieno centruose Donecke ir Luhanske, gali būti neįmanoma surengti ten rinkimų.
„Man tai gali būti rizikingas reikalas, bet aš balsuosiu, tai – mano teisė“, – sakė 27 metų Pavlo Kosovliovas, Donecke gyvenantis dviejų vaikų tėvas.
„Noriu, kad mūsų šalis būtų suvereni ir vieninga“, – sakė jis.
Šie rinkimai laikomi takoskyra, nulemsiančia ateitį šalies, kuri šiuo metu yra įtraukta į Šaltojo karo laikų stiliaus kovą tarp Rusijos ir Vakarų ir kuriai gresia skilimas.
Vis dėlto rinkimų apylinkės nenumatomos sukilėlių kontroliuojamuose rytiniuose regionuose, o vietos rinkimų komitetai perspėjo, kad negali garantuoti savo pačių saugumo, jau nekalbant apie rinkėjų saugumą.
Ginkluoti mūšiai tapo įprastu dalyku neramiuose Rytų Ukrainos miestuose, be to, pranešama apie tikslinius nužudymus, pagrobimus, kitokį smurtą ir bauginimus, Ukrainos armijai stengiantis sutriuškinti separatistus,kontroliuojančius daugiau kaip dešimtį miestų.
Kaip rodo praėjusią savaitę paskelbti apklausos rezultatai, tik maždaug trečdalis rinkėjų Rytų Ukrainoje yra pasirengę bent pabandyti atiduoti savo balsus.
„Neturiu galimybių apsaugoti 3,5 mln. rinkėjų“, – sakė Serhijus Tkačenka, nacionalinės rinkimų komisijos pareigūnas, atsakingas už Donecko regioną.
Kaip galima surengti patikimą balsavimą, kai pastatus, kur turi įsikurti rinkimų apylinkės, yra užėmę ginkluoti vyrai, kai rinkimų medžiaga yra sunaikinta, o pareigūnams grasinama, klausė jis.
Paslaptingas „konsultantas“ iš Maskvos Aleksandras Borodajus, kuris buvo paskelbtas Donecko separatistų respublikos premjeru, sakė, kad rinkimams nėra galimybių vykti jo kontroliuojamoje teritorijoje.
„Net nemanau, kad bus būtina daryti kam nors kokį nors rimtą spaudimą (nebalsuoti)“, – sakė jis ir pareiškė, kad Ukraina jau yra žlugusi valstybė.
Tačiau kai kas Donecke kalba, kad balsuoti yra nacionalinė pareiga, nepaisant rizikos.
„Tokiomis aplinkybėmis mes, žinoma, bijome balsuoti. Mes bijome gyventi“, – sakė Ala Moskalec, nenuleisdama akių nuo netoliese žaidžiančios dukters.
„Eisiu balsuoti, nes galvoju, kad šalis šiuo metu yra bejėgė. Tai paskutinė viltis prieš pilietinį karą“, – pridūrė ji.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.