Šiaulių miesto savivaldybėje kasdien rikiuojasi eilės. Vakar čia nuolat buvo apie 15 žmonių, rašo „Šiaulių kraštas“.
Beveik visi – emigrantai, deklaruojantys išvykimą arba registruojantys užsienyje gimusius savo vaikus. Dauguma eilėse laukiančių žmonių – jau išvykę, tačiau tai deklaruoja tik dabar.
Šiaulietis Robertas Kuzminskas Anglijoje dirba trejus metus. Kartu gyvena ir šeima. Vyras grįžo į Šiaulius priregistruoti dešimties mėnesių dukrą. Šeima neatmeta galimybės sugrįžti į Šiaulius ir vaikui suteikti lietuvišką išsilavinimą. Kaunietis Jonas Janiukštis įstaigų koridorius mins kelias dienas. Jo draugė – šiaulietė todėl dešimties mėnesių vaiko dokumentus tvarko čia. Jonas griežtai tvirtina, kad jo vaikas yra ir bus lietuvis. „Visos mūsų atostogos yra ir bus Lietuvoje. Kitos šalies piliečiu net neplanuoju tapti. Man užsienis – tik darbas, už kurį ten geriau moka“, – teigė Jonas.
Tam, kad dešimties mėnesių vaikas, gimęs Anglijoje, taptų Lietuvos piliečiu, tenka praeiti nemažai institucijų. Pirmiausia – išregistruoji vaiką Anglijoje. Vėliau deklaruoji jo gyvenamąją vietą Lietuvoje, gauti lietuvišką gimimo liudijimą. Su šiuo dokumentu galima gauti tapatybės kortelę. O kas toliau? Jonas sako, kad tada vaikui iškart bus tvarkomi išvykimo dokumentai, tačiau Anglijoje jis gyvens jau kaip Lietuvos pilietis. Tėvai, tvarkydami savo atžalų pilietybės dokumentus, gauna ir vienkartines gimimo pašalpas.
Liepos mėnesį ir šiomis dienomis padaugėjo išvykstančių 1993 metais gimusių jaunuolių. Tai dažniausiai abiturientai, išvykstantys dirbti į užsienį. Dalis jų išvyksta studijuoti. Palyginus su pernai metais, Šiauliuose deklaruojančių išvykimą – sumažėjo. 2011–aisiais iki rugpjūčio 3 dienos išvykimą deklaravo 1695 asmenys. Šiemet – 1160. 2010–ieji buvo rekordiniai metai – iki rugpjūčio 3 dienos išvykimą deklaravo 2025 asmenys.
Daugiausia žmonių šiemet išvyko į Angliją – 610, į Norvegiją – 105, į Airiją – 90 asmenų. Vyrų – 589, moterų – 578.