• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronavirusui Covid-19 užkrėtus beveik 230 tūkst. žmonių ir milijonus pasiuntusi į priverstinį karantiną namuose, daugelis prisiminė dar 2011-ųjų dramą „Contagion“ (liet. „Užkratas“). Filmas atspindi tas pačias emocijas, su kuriomis susiduria žmonės, kai pasaulį bando palaužti nežinomas virusas. 

Koronavirusui Covid-19 užkrėtus beveik 230 tūkst. žmonių ir milijonus pasiuntusi į priverstinį karantiną namuose, daugelis prisiminė dar 2011-ųjų dramą „Contagion“ (liet. „Užkratas“). Filmas atspindi tas pačias emocijas, su kuriomis susiduria žmonės, kai pasaulį bando palaužti nežinomas virusas. 

REKLAMA

„Žiūrėti „Contagion“ iš naujo buvo smagu, tačiau vėliau taip nebeatrodė“, – rašoma „New York Times“. Turima omenyje tai, kad filmas atspindi dabartinę realybę kaip niekas kitas. 

Perspėjimas: tekste bus pateikiamos filmo scenarijaus detalės.

Filme „Užkratas“ verslininkė, kurią vaidina Gwyneth Paltrow, žūsta nuo paslaptingo ir mirtino viruso, kurį ji pasigavo Kinijoje. Kuomet filme prasideda viruso epidemija, Sanitarinės-epidemiologinės tarnybos žvalgybos (tokia tarnyba egzistuoja iš tiesų) agentai gauna užduotį išaiškinti ir izoliuoti užkratą. 

Aišku, visiškai nuspėti įvykių eigą nepavyko, o Covid-19 virusas nėra MEV-1 kopija. Pastarasis filme pasireiškė daug žiauresniais simptomais, mirtingumo nuo jo lygis buvo daug didesnis. Žmones dažnai ištikdavo staigi mirtis. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pats koronaviruso plėtros principas ir visą socialinį gyvenimą paralyžiuojantys valdžios veiksmai atspindėti gana tiksliai.

REKLAMA

Kas sutapo, o kas skiriasi?

Pačioje pradžioje Gwyneth Paltrow veikėja pradeda kosėti keliaudama iš Honkongo namo į JAV. Vėliau žiūrovas sužino, kad ją paveikė nežinomas virusas, kuris tikriausiai plinta oro lašeliniu būdu.

Realybėje Covid-19 atsirado Kinijoje, 11 mln. gyventojų turinčiame Uhane.

Filme virusas mutuoja, kuomet iš šikšnosparnio persiduoda kiaulei, o kiaulė patenka ant vieno iš viešbučių restoranų svečių stalo. Grandinė užbaigiama, kuomet virtuvės šefas, kruopščiai nusišluostęs ką tik paršelį išdarinėjusias rankas į prijuostę, nueina fotografuotis su „pirmuoju užkrėstuoju“ (angl. patient zero), ta pačia vėliau kosėti pradėjusia filmo veikėja.

REKLAMA
REKLAMA

Covid-19 atveju mokslininkai dar nesutaria, kas buvo pirmasis užkrėstasis ir iš kur tiksliai kilo virusas. Tačiau manoma, kad virusas mutavo perduotas šikšnosparnio skujuočiui, o vėliau ir žmogui. Kaip ir filme, šis virusas tapo perduodamas nuo žmogaus žmogui. 

Netrukus G. Paltrow herojė gana greitai miršta nuo encefalito. Yra virusų, kurie sukelia šį infekcinį nervų sistemos susirgimą, kuris pažeidžia smegenis, tačiau Covid-19 atveju virusas dažniausiai pažeidžia plaučius. Retais atvejais – virškinimo traktą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nulinis pacientas“ filmo pradžioje užkrečia ir savo vaiką – rodomas apkabinimas grįžus namo. MEV-1, kaip ir realybėje egzistuojantis Covid-19, plinta oro lašeliniu būdu po aplinką. Būtent dėl šios priežasties pagrindinis medikų patarimas, tiek filme, tiek ir realybėje – dažnai plaukite rankas ir nelieskite veido.

Pagrindinis skirtumas tarp MEV-1 ir Covid-19 yra mirtingumas. Filme virusas nužudo net 25–30 proc. užkrėstųjų. Covid-19 mirtingumas šiuo metu siekia kiek daugiau nei 3 proc. (tiesa, Italijoje jis jau pasiekė 8 proc ribą). Abu virusai yra pavojingi turintiems lėtinių susirgimų.

REKLAMA

Tačiau palyginti nedidelis mirtingumas gali gerokai klaidinti. Filme rodomos dramatiškos scenos, kuomet tiesiog gatvėse miršta ligos išvarginti žmonės gali atrodyti dar šiurpesnės, kuomet suvoki, kad Covid-19 atveju žmogus virusą gali nešiotis ir skleisti net kelias savaites be jokių simptomų. Tai reiškia, kad visiškai sveiki besijaučiantys žmonės gali užkrėsti aplinkinius. MEV-1 inkubacinis laikotarpis – 4 dienos.

REKLAMA

Mokslininkė Tracey McNamara, konsultavusi filmo kūrėjus prieš beveik 10 metų, tvirtina visiškai nenustebusi, kad juosta ir vėl atsidūrė tarp žiūrimiausių filmų.

„Jeigu žmonės vėl jį žiūri, ir jeigu jį žiūri federalinės ir valstijų valdžios atstovai, aš tikiuosi, kad jie suvokia: filmas buvo iš tiesų apie tai, kas gali nutikti prasidėjus pandemijai, ir, aš manau, kad žmonės turėjo tai priimti daug rimčiau“, – pasakojo ji „BuzzFeed News“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Virusologės teigimu, šis filmas buvo perspėjimas, kas gali nutikti ir kam reikėjo būti pasirengusiems.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų