• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du buvę didžiausios Europoje plieno gamintojos „Ilva“ Italijoje savininkai pirmadienį nuteisti kalėti daugiau nei du dešimtmečius už toksiškas emisijas, sukėlusias šimtų žmonių mirtį.

Du buvę didžiausios Europoje plieno gamintojos „Ilva“ Italijoje savininkai pirmadienį nuteisti kalėti daugiau nei du dešimtmečius už toksiškas emisijas, sukėlusias šimtų žmonių mirtį.

REKLAMA

Pasak prokurorų, vietovėje, kuroje veikė gamintoja, mažiausiai 400 žmonių mirė anksčiau laiko dėl toksinų, įskaitant kancerogenines daleles, kurios teršė aplinką pietiniame Taranto mieste ne vienerius metus, nes įmonė nesilaikė aplinkos apsaugos reikalavimų.

Pirmadienį Taranto teismas buvusius gamintojos savininkus brolius Fabio ir Nicolą Riva nuteisė atitinkamai 20 ir 22 metų įkalinimo bausmėmis. 

Tuo tarpu buvusiam Italijos Apulijos regiono, kuriame įsikūrusi gamykla, valdytojui Nichi Vendola skirta trejų su puse metų laisvė satėmimo bausmė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaltinimai prieš Fabio ir Nicolą Rivas apėmė kaltinimus dėl susitarimo įvykdyti ekologinę katastrofą ir sąmoningą atsargumo priemonių netaikymą darbo vietoje.

REKLAMA

Kaltinamieji greičiausiai apskųs pirmosios instancijos nutarimą ir nepateks į kalėjimą iki kol bus paskelbtas galutinis verdiktas, o Italijoje toks procesas gali trukti metų metus.

Brolių Rivų šeima prisipažino, kad nuo 2009 iki 2013 metų sutaupė daugiau nei 1,3 mlrd. eurų, atidėdama darbus, reikalingus, kad plieno gamykla, kuriai teko maždaug trečdalis visos šalies gamybos, atitiktų saugos ir aplinkosaugos normas.

REKLAMA
REKLAMA

Po nuosprendžio vieno iš dėl taršos mirusio asmens motina teigė labai laukusi teismo sprendimo.

„Tai svarbi diena, kai pagaliau matome, kad kažkas moka už tai, ką padarė – už tai, kas padaryta visam miestui“, – laikraščiui „La Repubblica“ teigė neįvardinta moteris.

„Mano sūnaus jau nebėra, niekas negali jo man grąžinti, bet žinodami, kad kažkas pradės mokėti už šias mirtis, jausimės <...> mažiau išduoti valstybės“, – teigė moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aplinkos skandalas paskatino Italijos valstybę 2015 metais skirti specialųjį administratorių smarkiai įsiskolinusiai „Ilva“ ir pradėti dairytis pirkėjų.

Didžiausia pasaulyje plieno gamintoja „ArcelorMittal“ 2018 metais išsinuomojo gamyklą su įpareigojimu ją nupirkti, planuodama 2,4 mlrd. eurų investicijas, įskaitant 1,2 mlrd. eurų investicijas iki 2024 metų taršai sumažinti.

Vėliau „ArcelorMittal“ mėgino atsisakyti susitarimo, Italijai panaikinus teisinės neliečiamybės laikotarpį, per kurį gamykla turėjo įvykdyti aplinkosaugos standartus, nors vėliau ir pasirašė gelbėjimo susitarimą su vyriausybe.

REKLAMA

Dėl šio susitarimo vis dar kyla daug ginčų, ypač dėl „ArcelorMittal“ siūlomų tūkstančių darbo vietų atsisakymo ir gamybos apimčių sumažinimo.

Pirmasis teismo procesas dėl aplinkos skandalo prasidėjo 2015 metais.

Teismo procese dalyvavo daugiau nei 47 kaltinamųjų, tarp jų ir keli vietos politikai bei daugiau nei 1 tūkst. civilinių asmenų atstovų. 

Po kelių mėnesių procesas buvo nutrauktas ir prasidėjo antrasis teismo procesas, kuriame pirmadienį ir buvo paskelbtas nuosprendis.

REKLAMA

Fabio Riva tėvui milijardieriui tyrimo metu 2012 metais buvo skirtas namų areštas, trukęs iki jo mirties 2014 metais.

Pats F. Riva buvo išduotas iš Didžiosios Britanijos teismui 2015 metais.

Ekspertai nustatė, kad „Ilva“ gamyklos išskiriamos cheminės medžiagos buvo susijusios su dideliu vėžinių susirgimų, širdies ir kraujagyslių, taip pat kvėpavimo takų ligų dažniu tarp darbuotojų ir vietinių gyventojų, kurių mirtys buvo fiksuojamos „10–15 proc. dažniau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų