Rekordą dar turės patvirtinti autoritetingos institucijos, tačiau bet kokiu atveju birželio temperatūra šiame vos tūkstantį gyventojų turinčiame Sibiro mieste beveik 20 laipsnių viršija normą, rašoma BBC.
Galima būtų teigti, kad tai – vienetinis ir unikalus atvejis, tačiau birželio pradžioje ir kitose Sibiro dalyse vyravo daugiau nei 30 laipsnių karštis, o gegužę Krasnojarsko krašto Chatangos kaimelyje – kuris, beje, irgi už Poliarinio rato – buvo užregistruotas naujas rekordas: +25,4°C.
„Mes matome, kad kasmet fiksuojami nauji temperatūros rekordai, tačiau Arktis šyla greičiau už visus, – cituojamas Bristolio universiteto docentas Dannas Mitchellas. – Taigi nėra nieko nuostabaus, kad šiame regione užfiksuotas naujas rekordas. Artimiausiu metu mes dar ne sykį stebėsime panašius reiškinius“.
„Zombių gaisrų“ pavojus
Klimato kaitos pokyčių kontrolės (C3S) grupės „Kopernik“ duomenimis, 2020-ųjų gegužę vidutinė temperatūra Aliaskoje, daugelyje Europos, Pietų ir Šiaurės Amerikos, Afrikos ir net Antarktidos regionuose buvo 0,63°C aukštesnė negu lyginamuoju 1981-2010 laikotarpiu.
Pasak specialistų, labiausiai netikėtas atšilimas šiuo metu vyksta Vakarų Sibire, ir tokia tendencija stebima jau kelis mėnesius.
„Iš tiesų didelė anomalija prasidėjo sausį, ir nuo tol ji stabiliai išlieka“, – teigiama C3S komentare BBC.
Tokia anomali kaitra Sibire ir Aliaskoje neabejotinai turi kelti nerimą tiems regionams, kur praėjusiais metais užfiksuoti stiprūs gaisrai. „Kopernik“ perspėja, kad ten galėjo išlikti požeminiai židiniai, taip vadinami „gaisrai-zombiai“, kurie bet kuriuo metu gali iškilti į paviršių.
C3S duomenimis, Obės ir Jenisejaus upių ledas nutirpo rekordiškai anksti. Didelėje Arkties dalyje kovo-gegužės mėnesiais taip pat buvo užfiksuoti šiltesni negu įprasta orai. Tik Kanados šiaurėje šiais metais pavasaris buvo šaltesnis negu ankstesniais metais.
Pavojus slypi ir taigose
Nepaisant to, kad dalyje Europos, Pietų Azijos šalių, o taip pat Australijoje ir JAV rytuose vidutinė gegužės temperatūra buvo žemesnė už normą, nuo pat 2002-ųjų yra stebimas nuolatinis vidutinės temperatūros augimas, o pastaruosius penkerius metus ji nuolat gerino rekordus.
Arktyje vidutinė metinė temperatūra, lyginant su XIX a., išaugo dviem laipsniais, o tai yra dvigubai daugiau negu planetos vidurkis.
Kartu ekspertai atkreipia dėmesį į didėjantį anglies dioksido išmetimo į atmosferą pavojų, kai atitirps amžinasis įšalas. Jų skaičiavimais, Kanados ir Rusijos taigoje tūno iki pusantro trilijono tonų anglies dioksido, o tai yra 40 kartų daugiau nei pasaulinis metinis šių dujų išmetimo į atmosferą kiekis.