Ekspertų ir JAV gynybos sektoriaus atstovų teigimu, tiek rusų kreiserio „Moskva“ nuskandinimo istorija šių metų balandį, tiek ir Krymo karinių aerodromų puolimas rugpjūtį, o taip pat ir kitos ukrainiečių atakos parodė, kad amerikiečių ir kitų šalių ginkluotė buvo panaudota taip, kaip mažai kas galėjo iš anksto tikėtis.
Ekspertai taip pat pažymi, kad ukrainiečių inžinierių išradingumas stipriai skiriasi nuo lėtų ir doktrininių rusų puolimo schemų.
Pavyzdžiui, Ukrainos pajėgos greičiau perkelia raketas į reikalingą tašką, įrengdami raketų paleidimo sistemas sunkvežimiuose. O karinis laivynas padidino savo potencialą jas įrengiant greitaeigiuose kateriuose.
Vienas aukštas pareigas užimantis Pentagono karininkas pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė sugebėjo amerikiečių raketas HARM „sukergti“ su sovietiniu naikintuvu „MiG-29“. To iki šiol padaryti nepavyko niekam, nes buvo laikoma, kad šios amerikiečių raketos nėra suderinamos su „MiG-29“ ir kitais naikintuvais, kuriuos turi ukrainiečių kariuomenė.
„Jūs negalite paprasčiausiai pakabinti bet kokios raketos ant bet kokio lėktuvo, čia veikia daugelis aviacijos elektronikos ir kitų pažangių lėktuvų aspektų. Tačiau jie tai padarė“, – komentavo situaciją buvęs JAV pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas.
Ginkluotės ekspertus stebina tai, kad Ukraina ir toliau naikina rusų objektus tyliaisiais turkų bepiločiais „Bayraktar“, ar netgi nebrangiais plastikiniais skraidančiais aparatais – rankiniu būdu modifikuotais numesti granatas bei kitus sprogmenis.
Amerikiečių kariuomenės atstovai taip pat kol kas nesupranta, kodėl rusų daugiapakopės oro gynybos sistemos nerodo efektyvumo kovoje su bepiločiais, kurie neturi apsaugos sistemų, neišvysto didelio greičio ir kuriuos lengva aptikti radarais.
Atsargos generolas B. Hodgesas pažymėjo, kad dėl savo gebėjimų ukrainiečių kariai jau vadinami „macgyveriais“ – JAV žymaus serialo apie genijų kovotojo, pritaikydavusio įvairius prietaisus kovai su blogiu, garbei.
Smūgiai Krymui rodo pasikeitusią karo eigą
Ukrainiečių surengiami išpuoliai prieš rusų karinius objektus Kryme taip pat demonstruoja šios šalies pajėgų galimybes, pažymima „The New York Times“.
Pavyzdžiui, rugpjūčio 9-osios smūgis aerodromui Sakuose. JAV vadovybė pažymėjo, kad Ukraina smogė šiam strateginiam objektui be amerikiečių ir kitų Vakarų sąjungininkų žinios. Maža to, ukrainiečių spec. daliniai ir partizanai naudojosi „improvizuota ginkluote, sprogmenimis ir taktika misijos metu“, rašoma UNIAN.
„Įvykiai Krymo pusiasalyje, matyt, rodo naujos karo fazės, kuomet ukrainiečiai pereina į nereguliarios karinės kampanijos puolamuosius veiksmus. Jais siekiama sukelti Rusijai įtampą zonoje, kurios saugumu ji yra tikra“, – JAV žiniasklaidai aiškino buvęs Pentagono pareigūnas, CŽA karininkas Michaelas P. Mulroy’us.