(papildyta 11.01) Ukrainos Aukščiausiojoje Radoje pasirodė kelios dešimtys automatais ginkluotų spec. padalinio karių.
Apie tai iš tribūnos paskelbė opozicionierius Arsenijus Jaceniukas, praneša censor.net.ua.
„Į Aukščiausiosios Rados pastatą buvo įėję spec. milicijos padalinio pareigūnai, ginkluoti automatais. Mes juos išvedėme. Kas įsakė juos čia įleisti? Mes ką, Konstituciją priimsime su nutaikytu automato vamzdžiu?“ – piktinosi A. Jaceniukas.
Seimo vicepirmininkas Ruslanas Košulinskis patikslino, kad automatais ginkluoti pareigūnai iš pastato buvo išvesti. Dabar bandoma nustatyti, kas jiems nurodė ten ateiti.
(papildyta 10.40) Prancūzija penktadienį perspėjo, kad susitarimas, turintis padėti nutraukti kraujo liejimą Ukrainoje, dar nėra galutinis, kai tos šalies prezidentas paskelbė, kad jam pavyko susitarti su opozicija.
„Negalėsime pateikti jokio galutinio atsakymo iki šio ryto pabaigos“, – Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas (Loranas Fabijusas) sakė savo šalies radijui iš Pekino, kur jis išvyko po tarpininkavimo kartu su kitais dviem Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrais Kijeve vykusiose derybose dėl krizės.
„Opozicija nori pasitarti su kai kuriais savo nariais, tai visiškai suprantama, – L.Fabiusas sakė radijui „Europe 1“. – Esant tokiai padėčiai, kol reikalai nėra visiškai sutvarkyti, svarbu išlikti labai atsargiems.“
L.Fabiusas išvyko iš Kijevo į Pekiną šią naktį, tačiau sakė palaikęs ryšį su Vokietijos diplomatijos vadovu Franku Walteriu Steinmeieriu (Franku Valteriu Šteinmejeriu) ir Lenkijos užsienio reikalų ministru Radoslawu Sikorskiu (Radislavu Sikorskiu), kurie liko Ukrainoje, siekdami užbaigti derybas dėl krizės penktadienį.
(papildyta 10.06) Pagal preliminarią sutartį kurią penktadienį planuoja pasirašyti Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir opozicija, numatoma pakeisti šalies konstituciją, suformuoti koalicinę vyriausybę ir gruodį surengti pirmalaikius prezidento rinkimus, penktadienį pranešė televizija.
Sutartimi, kurią, kaip nurodė prezidentūra, ketinama pasirašyti vidurdienį (12 val. Lietuvos laiku), šalis turėtų per 48 valandas grįžti prie 2004 metų konstitucijos redakcijos, o per 10 dienų suformuoti koalicinę vyriausybę, informavo privati Ukrainos televizija „1+1“.
(atnaujinta 09.56) Ukrainos VRM pajėgų kariai, kuriuos opozicijos aktyvistai buvo sučiupę per šią savaitę Kijeve vykusius audringus protestus, ketvirtadienio vakarą paleisti iš Kijevo centro.
Kaip pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, kelios dešimtys karių buvo išlydėti demonstrantų iš centrinės miesto dalies, siekiant juos apsaugoti nuo radikaliųjų aktyvistų išpuolių. Kai kurie protestuotojai šūkavo kariams įžeidimus, tačiau niekas nedrįso jų mušti.
Aukščiausiosios Rados narys Petro Porošenka sakė, kad tie kariai penktadienį veikiausiai grįš į savo dalinius kitose Ukrainos vietose.
Ketvirtadienį buvo pranešta, kad 60 vidaus pajėgų karių savanoriškai pasidavė protestuotojams Kijeve.
Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad 67 vidaus pajėgų karius sučiupo ekstremistai.
(atnaujinta 08.55) Baigėsi derybos dėl politinės krizės sureguliavimo Ukrainoje, kuriose dalyvavo Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, opozicijos lyderiai, ES ir Rusijos atstovai.
Derybininkai sutarė dėl krizės sureguliavimo nutarimo parafavimo.
(atnaujinta 07.28)
Po reikšmingo Rados sprendimo, kurio įgyvendinimo nekantriai laukiama, prezidento Viktoro Janukovyčiaus derybos su opozicija ir Europos Sąjungos atstovais tęsėsi visą naktį.
Tačiau tiek Kijeve, tiek kituose miestuose protestuotojai ruošėsi tolesnei kovai ir savo pozicijų išlaikymui. Paplito filmuota medžiaga, kurioje matyti, kaip Brovary ir Žyromyro miestuose griaunami Lenino paminklai.
„Ukrainskaja pravda“ praneša, kad penktadienį buvo paleisti opozicijos į nelaisvę Kijeve paimti kariai. Nors buvo šiam veiksmui besipriešinusių radikalų, opozicijos lyderiams pavyko įtikinti juos paleisi.
Matyti ir kitų pokyčių – mieste vėl ėmė veikti metro.
Šiandien taip pat laukiama sąrašo asmenų, kuriems ES taikys sankcijas.
--------------
Už tokį sprendimą balsavo 236 parlamentarai, praneša censor.net.ua remdamiesi Rados deputate Lesi Orobec.
Šiuo nutarimu yra nurodoma nutraukti bet kokį šaudymą, kariams ir Vidaus kariuomenės pareigūnams – grįžti į savo dislokacijos vietas. Taip pat nutarimas numato draudimą naudoti šaunamuosius ginklus.
Nutarimu yra draudžiama blokuoti ar riboti transporto judėjimą.
Pranešama, kad parlamentarai balsavo stovėdami, o pasibaigus balsavimui visi giedojo Ukrainos himną.
Pagrindinės priimto nutarimo tezės: kategoriškai pasmerkiamas jėgos naudojimas. Uždraudžiama teisėsaugininkams naudoti ginklus ir spec. priemones. Uždraudžiama rengti antiteroristines operacijas, kurias numatė Ukrainos saugumas. Uždrausti transporto priemonių blokavimą. Paleisti visus protesto akcijose dalyvavusius suimtuosius.
Be to, nutarime pažymima, kad šalyje nepaprastąją padėtį gali įvesti tik Aukščiausioji Rada.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.