Ukrainoje šį savaitgalį, pasienyje su Slovakija, buvo sulaikytas vyras, kuris bandė kirsti sieną su vietos gyventoja ir jos 11 mėnesių kūdikiu. Jis jai žadėjo sumokėti 5 tūkst. dolerių, o jos kūdikį tariamai įvaikintų šeima iš Slovakijos. Anot tyrėjų, tai buvo ne pirmas toks vyro sandoris, jis motinoms siūlė „karo metu apsaugoti savo vaikus ir gauti už tai pinigų“. Pats už vaiką jis turėjo gauti 25 tūkst. dolerių. Policijos teigimu, šis veikėjas buvo vietos labdaros organizacijos narys, todėl turėjo leidimą palikti šalį.
Ukrainos teisėsauga, anot šią bylą pirmojo aprašiusio Ukrainos žurnalisto Vitalijaus Glagolos, turinti duomenų, kad „šeima iš Slovakijos“ iš tiesų neegzistuoja, o vaiką norėta parduoti „juodiesiems transplantologams“.
Paskelbus naujieną socialiniuose tinkluose dalis žmonių suskubo kaltinti ukrainiečius, sudarant įspūdį, kad tik šioje šalyje tokie dalykai vyksta. Tačiau realybė yra gerokai komplikuotesnė ir liūdnesnė – prekyba vaikais ir jų organų prekyba vyksta visame pasaulyje.
Dažniau tai pasitaiko tose valstybėse, kurios yra kankinamos karų ar vidinių neramumų, kuriose silpnos ar korumpuotos teisėsaugos institucijos. Neišvengia prekybos vaikų organais skandalų net ir išsivysčiusios Vakarų šalys, nors jose tokie atvejai pasitaiko ir rečiau.
2016-aisiais Putino atstovas pripažino: dažniausiai tai būna tik gandai, bet šiuo atveju susidūrėme su konkrečia prekybos vaikų organais istorija
Pavyzdžiui, 2016-aisiais Rusijoje visuomenę pribloškė žinia apie iš Kirgizijos į Novosibirsko vaikų namus sugrąžintus sužalotus vaikus. Tuometinis Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas žmogaus teisių klausimais Pavelas Astachovas patvirtino, kad tai buvo prekeivių organais darbas.
„Iš tiesų tai istorija labai baisi. Dažnai pasakojamos visokios pasakos, gandai, kad vaikai kažkur dingsta „organams“, o čia yra konkreti situacija, kuomet jie per žingsnį buvo, kad nutiktų kai kas nepataisomo“, – „Interfaks“ cituojamas valdininkas.
Tuomet buvo skelbiama, kad iš Kirgizijos į Novosibirską buvo grąžinta rusė 13-metė ir jos 5-metis brolis. Nusikaltimą pavyko išaiškinti kuomet Rusijos ambasada Kirgizijoje gavo informacijos apie ilgą laiką trunkantį vaikų kankinimą, kurį organizavo jų motinos sugyventinis, o po motinos mirties vaikai buvo parduoti „organų transplantacijai“.
2020-aisiais Rusiją sukrėtė istoriją, kuomet Odincovo gyvenvietėje, viename iš būtų buvo aptiktas kūdikio lavonas ir auklė su dar trimis vaikais. Tyrimas tuomet nustatė, kad vaikus pagimdė surogatinės motinos su tikslu išvežti juos į užsienį (Rusijos žiniasklaidos duomenimis, galutinis taškas turėjo būti Filipinai). Beje, veikė visas tinklas – rusų medikai, gydymo įstaigos, surogatinės mamos iš Rusijos, Kinijos ir Kazachstano.
Prekyba organais – plačiai pasaulyje išsikerojusi problema
Prekybos vaikais, įskaitant ir prekeivių organais atvejus, per pastarąjį dešimtmetį užfiksuota Afganistane, Kinijoje ar Afrikos šalyse.
2013-aisiais buvo skelbiama apie pirmą atvejį, kuomet į Didžiąją Britaniją bandyta įvežti mergaitę iš Somalio būtent organų vagystės tikslais.
Šiais metais atliktame tyrime JAV televizija PBS pasakojo apie tūkstančius nepaliečių, kurie dėl skurdo yra parduodami į šiuolaikinę vergiją. Dalis jų tampa prekeivių organais aukomis.
Dažniausiai pasitaikantis tokio pobūdžio nusikaltimas yra vieno iš inkstų vagystė, auką įkalbant tai daryti už pinigus arba apsvaiginant narkotikais. Žmogus po tokios „operacijos“ gali pilnavertiškai gyventi ir su vienu inkstu, tačiau kai kuriais atvejais sumažėja jo darbingumas, nusilpsta imunitetas.