Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, rugpjūčio 7-ąją sušaukęs Saugumo tarybą, pasirodė itin papilkėjusiu veidu, kaip ir jo pavaldiniai – gynybos ministras Andrejus Belousovas, saugumietis Aleksandras Bortnikovas, buvęs gynybos ministras Sergejus Šoigu.
Nepaisant kariuomenės vado V. Gerasimovo ryžtingo pranešimo apie „sunaikintą priešą ir sustabdytą puolimą“, jie akivaizdžiai žinojo daugiau apie realią sudėtingą situaciją Kursko srityje.
Gyventojai priblokšti – niekas apie vykdomą puolimą neperspėjo
Vietos gyventojų apie artėjantį pavojų niekas neperspėjo, apie evakuaciją buvo pradėta daugiau kalbėti tik pirmosios dienos antrojoje pusėje, kai puolimas prasidėjo ankstyvą rytą. Žmonėms apie pavojų nebuvo pranešta, o išdrįsę viešai prabilti apie situaciją pasakojo, kad iš namų išbėgo net nespėję susirinkti dokumentų.
Rusijos kariuomenė skelbiasi sutelkusi į regioną papildomas pajėgas, tačiau „karo korespondentai“ tikina, jog jų kariuomenė ukrainiečių buvo užklupta nepasirengusi.
Rusijos gynybos ministerija visa rugpjūčio 6-ąją dieną viešai melavo teigdama, kad pasienyje su Ukraina „bandė įsiveržti Ukrainos kariuomenės daliniai, tačiau buvo triuškinančiai sustabdyti ir atmesti atgal“. Buvo skelbiamos žinutės apie „tris bandžiusius prasiveržti tankus, kurie visi buvo sunaikinti, o priešininkas atsitraukė“.
Vėliau sekė ilgos valandos informacinio vakuumo – Ukrainos kariuomenė iki šiol niekaip nekomentuoja savo karinės operacijos, o Rusijos valdžios ruporai tik kartoja žinutes apie „šimtus sunaikintų ukrainiečių karių“ ir „sustabdytą puolimą“.
Nespėjo net paskelbti evakuacijos
Daugiau informacijos pateikia vietos karo korespondentai, nepaisant savo žinutėse vystomo nuolatinio prokremliško naratyvo, jie dažnai sau leidžia pasakyti daugiau už valstybės cenzūros griežtai reguliuojamas informavimo priemones.
Anot „z korespondentų“ ukrainiečiai jau antrąją puolimo dieną – rugpjūčio 7-ąją – kontroliavo daugiau nei 11 gyvenviečių, įsiveržė į Rusijos teritoriją 15-20 kilometrų, užėmė dalį Sudžos – Kursko rajono centro – ir įsitvirtino perimetre bei pasitelkė turimus rezervus.
Pasirodė vaizdo įrašai su dešimtimis pasidavusių rusų, tikėtina, tai buvo šauktiniai, kuriuos išsiuntė „budėti pasienyje“, nesitikint, kad jiems teks užsiimti realia kova. Beje, belaisviai vaizdo įrašuose skundėsi, kad buvo apšaudomi jau keturias dienas, apie tai buvo pranešta vadovybei, kuri nieko nesiėmė ir pagalbos neatsiuntė.
Vietos gyventojų teigimu, apšaudomi jie apylinkėse jau visus pastaruosius metus, jau buvo pripratę. Tačiau tokio stipraus anksčiau nėra buvę. Sakoma, kad sviediniai skrieja iš abiejų pusių, kartais pasirodo šarvuočiai, skraido dronai.
Apie masinę evakuaciją laikinai einantis gubernatoriaus pareigas Aleksejus Smirnovas pirmąją dieną net nekalbėjo. Aiškino, kad viskas kontroliuojama, o „priešo pajėgos buvo išstumtos“. Jau kitą dieną V. Putinui teko sušaukti Saugumo tarybos susirinkimą ir paraginti visus Rusijos regionus „suteikti pagalbą nelaimės ištiktai Kursko sričiai“. Vėliau gubernatorius gyrėsi evakavęs tūkstančius žmonių.
Tačiau vietos gyventojai pasipiktino gubernatoriaus teiginiais, kad būtent jis organizavo žmonių išvežimą.
„Niekas nieko neišvežė, visi bėgo patys, kaip galėjo. Negalima kvaršinti žmonėms galvos ir prisiimti nuopelnų už tai, ko nėra. Kyla klausimas: ar mums reikia tokio gubernatoriaus, jei jis nesugebėjo organizuoti evakuacijos? Bent jau nemeluokite“, – rašo Marija Borovleva „Telegram“ kanale „Tipičnyj Kursk“.
Puolimas tęsiasi, nepaisant Kremliaus bandymų nuslėpti tiesą
Jau antrąją puolimo dieną, rugpjūčio 7-ąją, buvo paskelbta, kad Ukrainos pajėgos užėmė dujotiekio stotį Sudžos apylinkėse, per kurią Rusija eksportuoja didelę dalį dujų į Europą (Slovėniją ir Vengriją).
Sudžoje likęs stačiatikių kunigas paviešino vaizdo įrašą, kuriame pasakojo, kad „viskas aplink liepsnose, žmonės slepiasi“.
Kitame vaizdo įraše vyras tikino grįžęs į Sudžą ir ten ant administracijos pastato pamatęs Ukrainos vėliavą, o jo dokumentus patikrinę ukrainiečiai pusiau juokais rekomendavo mokytis Ukrainos himną.
Rusų korespondentai ir nepriklausomi stebėtojai Vakaruose skelbia kol kas oficialiai nepatvirtintus duomenis, tačiau iš esmės yra sutariama dėl vieno – Ukrainos kariuomenė pralaužė abi gynybos linijas, kurias Rusija įrenginėjo pasienyje, ir prasiveržė gilyn į šalį.
Rugsėjo 8-osios popietę pasirodė informacija apie tai, kad du rusų batalionai – 488 pulko 17 batalionas ir 102 brigados 31 batalionas – pateko į katilą. Skundžiamasi, kad dėl įvykdytos programišių atakos regione sutrikdytas ryšys su karine vadovybe.
Sudžos, Korenevo, Pselų (Kursko srities gyvenvietės) traukinių stotys taip pat buvo uždarytos ir nepriima keleivių.
Rusų šaltinių teigimu, Ukrainos kariuomenė iš dviejų pusių sparčiai artėja link Korenevo kaimo, šalia kurio stovi Kursko atominė elektrinė.
„Priešas sustojo netoli Korenevo kaimo. Dalis Sudžos yra ukrainiečių kontrolėje. Visą naktį priešas traukė karius į užimtas teritorijas. Atrodo, kad užduotis yra įsitvirtinti mūsų teritorijoje. Tai bus rimta kova“, – „Pravda Geraščenka“ cituojamas vienas iš tinklaraštininkų.
„Priešas žinojo, kur smogti. Priešas ilgą laiką rinko duomenis, analizavo padėtį įvairiose pasienio dalyse. Iš visų ruožų jie pasirinko silpniausius ir patogiausius smogti. Dabar turime sunkiai dirbti, kad šią problemą pašalintume“, – skelbia kitas.
„Ukrainos kariuomenė susirėmė netoli Korenevo. Priešas užėmė Kazačą Loknią ir Kruglenką. Priešas valo vietovę ir gyvenamuosius pastatus. Rusijos kariuomenė, kaip ir Ukrainos kariuomenė, pradėjo rengti įtvirtinimus, o tai rodo ilgalaikį karo Kursko srityje pobūdį“, – paaiškino rusų šaltinis.
Slove Ukrainai!