Šis iniciatyva kilo po kelių korupcijos skandalų, dėl kurių buvo sulaikyti arba atleisti iš pareigų virtinė pareigūnų.
„Šiuo metu vyriausybės deklaracijų slėpimas nuo ukrainiečių reiškia visiškos korupcijos šalyje slėpimą“, – rašoma peticijoje Ukrainos prezidentūros interneto svetainėje.
Trečiadienį paskelbta peticija jau sulaukė daugiau kaip 83 tūkst. žmonių palaikymo ir peržengė 25 tūkst. parašų ribą, reikalingą, kad prezidentas ją apsvarstytų.
Peticijoje reikalaujama, kad prezidentas vetuotų įstatymo projektą, kurį šią savaitę per antrąjį svarstymą priėmė parlamentas. Pagal jį būtų sugrąžinta prievolė pareigūnams deklaruoti turtą elektroniniu būdu, tačiau šie duomenys dar metus liktų visuomenei nematomi.
Privalomas pareigūnų turto deklaravimas buvo laikinai sustabdytas pirmosiomis Rusijos plataus masto karo prieš Ukrainą savaitėmis.
„Piliečiai ir žurnalistai neteko pareigūnų veiksmų stebėsenos priemonės ir pagrindinės apsaugos nuo korupcijos priemonės“, – rašoma peticijoje.
Liepos pabaigoje Kyjivo tarptautinio sociologijos instituto (KIIS) paskelbtos apklausos duomenimis, 89 proc. ukrainiečių korupciją laiko rimta problema, rimčiausia po Rusijos invazijos.
Įstatymas „neleis visuomenei ir žurnalistams kontroliuoti valdžios institucijų“, pritarė Ukrainos nevyriausybinė organizacija Antikorupcijos veiksmų centras.
„Tai labai svarbu karo metu, turint omenyje visus skandalus su butais, užsienio namais ir brangiais automobiliais, kuriuos matėme“, – pridūrė jis.
Pastaraisiais mėnesiais Gynybos ministeriją sukrėtė keli korupcijos skandalai, dėl kurių pareigas teko palikti gynybos ministrui Oleksijui Reznikovui.
Ketvirtadienį Ukrainos kovos su korupcija priežiūros tarnyba apkaltino milijardierių verslininką Ihorį Kolomoiskį pasisavinus lėšas iš banko, kurio vienas iš steigėjų jis buvo.
Nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, V. Zelenskis ne kartą pažadėjo kovoti su korupcija Ukrainoje – tai vienas svarbiausių Kyjivo sąjungininkų Vakaruose reikalavimas.