Ukrainos sostinėje – prieš kelerius metus vykusio kruvino Maidano nuotaikos. Ukrainiečiai bijo dar vieno šalies suplėšymo, kuris šį kartą esą vyktų ne tik su Kremliaus, bet ir Vakarų ir paties Kijevo palaiminimu.
Antradienį oficialiajam Kijevui ir separatistams paskelbus apie susitarimą Donecke ir Luhanske surengti rinkimus ir suteikti Donbasui ypatingąjį statusą – į Maidaną išėjo šimtai protestuotojų, o šią naktį jau tūkstančiai.
Abejonių ukrainiečiams kelia vadinamasis Steinmeierio planas, kurio detalės mažai žinomos, bet pats principas skelbia, kad Donbasui suteikus ypatingąjį statusą ir Kijevui perėmus sienos su Rusija kontrolę – Donecke ir Luhanske vyktų rinkimai pagal Ukrainos įstatymus. Ir jei ESBO stebėtojai rinkimus pripažintų – Donbasui būtų suteiktas autonomijos statusas Ukrainos sudėtyje.
„Karas Ukrainoje vyksta jau penkerius metus. Mes nenorime, kad viskas nueitų veltui. Mirė daug mūsų vaikinų, daug žmonių prarado namus. Mes nenorime, kad viskas nueitų veltui. Kad dėl vieno žmogaus parašo prarastume savo šalį“, – sako savanoris Olaksander Machno.
„Atėjau čia pasakyti, kad turiu daug klausimų. Nežinau ko tikėtis ateityje. Ir būdama čia noriu parodyti, kad nesu patenkinta situacija, nes ji kelia klausimų“, – mano Kijevo gyventoja Natalija Kardaš.
O kol ukrainiečiai nesutinka suteikti regionams autonomijos – tai yra patenkinti Kremlių – jau skelbiama, kad dar šį mėnesį gali įvykti pirmas per kelerius metus keturių šalių lyderių Ukrainos, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovų susitikimas dar vadinamas Normandijos formatu. Susitarimas dėl vadinamojo Steinmeierio plano esą ir tapo galimybe ruoštis V. Putino ir V. Zelenskio susitikimui.