Kuomet Vakarų politikai kalba apie Rusijos ir Ukrainos karo pabaigą, remiantis Rusijos vadovo Vladimiro Putino sąlygomis, jie klysta manydami, kad tokiu būdu galima pasiekti taiką.
Nėra jokių požymių, kad rusai sustotų jau okupuotose teritorijose. Atvirkščiai, karo veiksmų pauzė leistų jiems sukaupti jėgas, atnaujinti karą ir visiškai sunaikinti Ukrainą. Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai savo ataskaitoje surašė, kodėl dalies Vakarų šalių politikų įsitikinimas dėl karo pabaigos yra klaidingas.
Pažadai ir realybė: ką gautų Ukraina sutikusi kapituliuoti?
Analitikai išanalizavo eilę Vakarų žiniasklaidos straipsnių, kuriuose buvo pateiktos ekspertų ir politikų nuomonės dėl Rusijos-Ukrainos karo baigties ir galimo Ukrainos stojimo į NATO bei ES. Buvo išskirtos dvi nuomonės, kurios prieštarauja viena kitai.
Viena jų, kaip skelbia anoniminiai „The New York Times“ šaltiniai JAV valdžioje, skelbia, kad Ukraina gali užbaigti karą atidavusi savo teritorijas. Tuo pačiu jai tariamai bus žadama „kada nors ateityje tapti NATO ir ES dalimi“.
Kitoje pusėje, „The Guardian“ cituojami politikos ekspertai skelbia, kad iš tiesų nėra tikrumo dėl narystės, kaip realios perspektyvos. Tačiau taika, pasiekta tokia kaina, visiškai nereiškia, kad karas baigsis. Priežastis, kodėl karas ir toliau tęstųsi – tikrieji V. Putino ketinimai, į kuriuos kažkodėl kai kurie Vakarų veikėjai nekreipia dėmesio.
Visų pirma, klaidingas yra įsitikinimas, kad teritorijos netekimas iš esmės nepaveiktų Ukrainos ekonomikos potencialo. ISW analitikų teigimu, okupuotos teritorijos yra tiek ekonomiškai, tiek ir strategiškai būtinos Ukrainai.
V. Putinas taip pat nepasitenkins regionais, kuriuos jis yra okupavęs šiuo metu. Jau šiandien jis reikalauja dviejų sričių centrų – Chersono ir Zaporižios – nors jo kariuomenė jų net nėra pilnai okupavusi.
Kremliaus vadas taip pat reikalauja, kad Ukrainai atsisakytų NATO, tuo pat metu aiškindamas, kad rusai kariauja būtent su aljansu, o ne su ukrainiečiais. Remiantis šiais akivaizdžiais ir viešais V. Putino teiginiais, akivaizdu, jog jokio ugnies nutraukimo nebus.
Putinas nori užbaigti karą, bet Ukrainai tai gali reikšti valstybingumo praradimą
Užbaigus karą Rusijos sąlygomis ramybė savaime neateitų. Ugnies nutraukimas suteiktų rusams galimybę pailsėti, atstatyti pajėgas ir žengti į naujas atakas. Tai liudija ir V. Putino ketinimai, kurių jis niekuomet neslėpė – sunaikinti Ukrainą, pažymi analitikai.
„Putinas tvirtai ir nuosekliai siekia savo galutinio tikslo sunaikinti Ukrainos valstybę ir neatsisakys šio tikslo, kol nepajus, kad jį pasiekė“, – aiškinama ISW ataskaitoje.
V. Putinas birželį pareiškė, kad „yra pasirengęs nors rytoj“ užbaigti karą. Tačiau Ukrainai tai reikštų iš esmės kapituliaciją – atiduoti keturias rytines sritis, atitraukti kariuomenę, atsisakyti stojimo į NATO ir leisti Rusijai reguliuoti karinių pajėgų dydį. Tai reikštų proeuropietiškos Ukrainos griūtį, gyventojų nepasitikėjimą ateitimi ir Kremliaus įtakos stiprėjimą šalyje. Panašaus pobūdžio veiksmus Rusija jau darė su Moldova ir Sakartvelu.
Tuo pat metu Kremliui palankią politiką vystantis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas lankėsi Kyjive, Maskvoje ir Pekine, o po kelionių pareiškė, kad Ukrainai su Vakarais reikia sutikti su Kremliaus sąlygomis, nes „Rusijos įveikti neįmanoma“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
1. rusų driskiai valina iš Ukrainos.
2. Ruzkiai aptveriami aukšta tvora su elektra.
3. Pageidautina, kad aptverti ten ir išsinaikintumėt.