Nuo 2022 metų vasario, kai Maskva pasiuntė savo karius į Ukrainą, ji nuolat verbuoja kalinius dalyvauti kare. Iš pradžių juos globojo privati karinė bendrovė „Wagner“, o vėliau jie tapo tiesiogiai pavaldūs Rusijos gynybos ministerijai.
SZRU duomenimis, 2024 metais Rusijos kalėjimuose buvo maždaug 300–350 tūkst. kalinių. Skelbiama, kad šis skaičius yra perpus mažesnis nei prieš dešimtmetį.
„Priežastis – Rusijos ir Ukrainos karas“, – sakoma SZRU pranešime.
Sausio 1 dieną įsigaliojo Rusijos vyriausybės nutarimas, kuriuo panaikinta vienkartinė 3,5 tūkst. JAV dolerių (3,4 tūkst. eurų) išmoka kaliniams už tai, kad jie pasirašo susitarimą su Rusijos gynybos ministerija dėl dalyvavimo kare.
„Įstatyminis vienkartinės išmokos panaikinimas rodo gilėjančią Rusijos ekonomikos krizę ir finansinių išteklių trūkumą“, – nurodė SZRU.
Pasak SZRU, kaliniams, sutikusiems dalyvauti kovose, neseniai buvo smarkiai sumažintos išmokos ir kompensacijos jų artimiesiems nelaimės atveju. Be to, kaliniams mokamas mažesnis atlyginimas nei Rusijos kariams.
Dešimtims už smurtinius nusikaltimus nuteistų vyrų po kovų Ukrainoje panaikinti kaltinimai, todėl jie galėjo grįžti į Rusiją kaip laisvi piliečiai. Tačiau nereti atvejai, kai iš karo grįžtantys buvę kaliniai vėl nusikalsta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!