"Norėčiau, kad "Regionų partija" dabar pasiklausytų prie ko privedė šalį per 4 metus. Bendras fiskalinis atotrūkis nuo 2010-ųjų iki 2014-ųjų sudarė 289 mlrd. grivinų, tai yra, tiek lėšų trūksta 2014-ais, kad padengtume deficitą", - pažymėjo premjeras.
Jis taip pat pažymėjo, kad ši suma praktiškai lygi Ukrainos visų 2014-ųjų metų biudžetui.
TVF skelbia skirsiantis 14–18 mlrd. pagalbos paketą Ukrainai
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ketvirtadienį paskelbė skirsiantis Ukrainai 14–18 mlrd. JAV dolerių (35–45 mlrd. litų) finansinės pagalbos paketą, turintį padėti stabilizuoti krizės krečiamą šalį nuo nemokumo, didėjanti Kijevo priešpriešai su Rusija.
Šis preliminarus susitarimas yra susietas su įpareigojimais Kijevui vykdyti griežtas reformas, kurios smarkiai paveiks Ukrainos ekonomiką ir šalies žmones.
TVF misijos Ukrainoje vadovas Nikolajus Georgijevas sakė žurnalistams, kad ta paskola bus dalis platesnio pagalbos paketo, kurį skirs kai kurių šalių vyriausybės ir agentūros.
Prognozuojama, kad per ateinančius dvejus metus Ukraina gaus 27 mlrd. dolerių (67,5 mlrd. litų).
Pasak N.Georgijevo, faktinė „susitarimo dėl kreditavimo“ suma bus nustatyta tik tuomet, kai naujieji Vakarų šalių palaikomi Ukrainos lyderiai imsis reformų, kurias TVF bergždžiai ragino vykdyti dabar jau nuversto Kremliaus palaikomo prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybę.
Ta vyriausybė buvo nuversta vasarį po tris mėnesius vykusių protestų.
„Programa bus patvirtinta TVF valdybos, kai bus įgyvendinti žingsniai, kuriuos minėjau“, – N.Georgijevas sakė žurnalistams po trečiadienį vykusių lemiamų derybų su Ukrainos laikinuoju premjeru Arsenijumi Jaceniuku.
„Tikimės (patvirtinimo) iki balandžio pabaigos“, – pridūrė jis.
Šis paketas yra tik nedaug mažesnis negu 15–20 mlrd. JAV dolerių suma, kurios paprašė naujieji Kijevo lyderiai, kai N.Georgijevo misija pirmąkart atvyko į Ukrainą kovo 4 dieną.
TVF kaip vieną iš pagrindinių sąlygų, kad būtų patvirtina finansinės pagalbos programa, iškėlė reikalavimą nedelsiant nutraukti brangiai kainuojančias subsidijas už suvartojamas dujas.
Fondas taip pat nori, kad centrinis bankas liautųsi dirbtinai stiprinęs Ukrainos valiutą, vyriausybė raginama mažinti korupciją ir biurokratiją.
N.Georgijevas sakė, kad didesnės pastangos kovoje su biurokratiniu vilkinimu ir valdininkų korupcija yra „stabilaus ir tvaraus augimo pamatas“.
TVF programa buvo paskelbta kitą dieną po to, kai Ukrainos valstybinė energetikos bendrovė „Naftogaz“ pranešė nuo gegužės padidinsianti šildymui naudojamų dujų kainas 50 procentų.
„Naftogaz“ pridūrė, kad kainos rajonų šildymo bendrovėms bus padidintos 40 proc. nuo liepos 1-osios, o ateinančiais metais tikėtinas tolesnis dujų brangimas.
Ukrainos centrinis bankas jau apribojo savo intervencijas, palaikant valiutos kursą, o dėl to sprendimo grivina nuo metų pradžios nuvertėjo daugiau nei 25 proc. JAV dolerio atžvilgiu.
TVF programos galutinis patvirtinimas balandį atvers kelią tolesnei pagalbai iš Vašingtono ir Europos Sąjungos (ES).
A.Jaceniukas sakė, jog tikisi, kad ES pareigūnai pasiųs Kijevui 1,6 mlrd. eurų (5,5 mlrd. litų) per du mėnesius nuo paskolos sutarties patvirtinimo.
JAV taip pat pažadėjo suteikti 1 mlrd. dolerių (2,5 mlrd. litų) skolų garantijas, o Japonija paskolins Kijevui iki 1,5 mlrd. dolerių (3,75 mlrd. litų).
Ekonomistų nuomone, TVF dėl šios programos apsisprendė greičiau negu planavo iš pradžių, nes Ukrainos vyriausybė gali tapti nemoki per kelis mėnesius.
Sparčiai senkančių Ukrainos užsienio valiutos išteklių, kurie buvo išeikvoti ankstesniais metais, siekiant dirbtinai palaikyti stabilų grivinos kursą ir išvengti visuomenės nepasitenkinimo, dabar pakaktų tik dviem mėnesiams, atsiskaitant už importuojamas prekes.
Kijevas per kelis ateinančius mėnesius taip pat privalo grąžinti milijardus dolerių skolų užsienio kreditoriams.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.