Vokietijos vidaus reikalų ministerijos užsakymu atliktas tyrimas parodė, jog kone pusė jaunų Vokietijos musulmonų yra linkę pasiduoti radikalioms islamo interpretacijoms. Visgi apie savo pasiryžimą religinių įsitikinimų vardan griebtis smurto prisipažino nedaugelis apklaustųjų, ketvirtadienį skelbia „Frankfurter Allgemeiner Zeitung“.
Nors maždaug dvylika procentų visų Vokietijos musulmonų neigiamai vertina šiuolaikinės Vakarų visuomenės moralinę tvarką, pasisakydami už kūno bausmių, taip pat ir mirties bausmės, įvedimą ar sugrąžinimą, Hamburgo universiteto Kriminalinių mokslų instituto mokslininkai tyrimo ataskaitoje pažymėjo, jog kai kurios demokratijai keliančios vertybinės nuostatos yra paplitusios visoje Vokietijos visuomenėje, ir musulmonai šiuo atžvilgiu nėra didelė išimtis.
Nors daugiau nei pusė apklaustųjų vis dar yra linkę labiau tapatintis su savo ar savo tėvų gimtine, o ne Vokietija, net du trečdaliai visų apklausos dalyvių pareiškė esą pasiryžę prisitaikyti prie Vokietijos kultūros.
Visgi mokslininkams kelia nerimą, jog kas septintas musulmonas nesugeba tapatintis su demokratijos institucijomis ir yra linkęs pateisinti religiniais sumetimais motyvuotą prievartą. Didesnis susvetimėjimas – būtent tarp jaunosios kartos musulmonų, dažniausiai gimusių ir užaugusių jau Vokietijos visuomenėje.
Kita vertus, maždaug 80 proc. apklaustųjų Vokietijos musulmonų nepateisina savižudžių sprogdintojų veiksmų, ir tik kiek daugiau nei 9 proc. jų nesutiko, jog savižudžių teroristų verbuotojus derėtų vadinti „bedieviais nusikaltėliais“.
Vokietijos vidaus reikalų ministerijos pranešime teigiama, jog tyrimo rezultatai dar sykį patvirtina, jog Vokietijos musulmonams esanti būdinga itin didelė nuomonių įvairovė. Tuo tarpu tarp nerimą keliančių ženklų išskirta nepakankama kalbinė integracija, žemas išsilavinimo lygis, išliekanti orientacija į nevokiškas žiniasklaidos priemones bei ryškėjančios atsitraukimo į uždaras etnines-religines bendruomenes tendencijos.
Tyrimo išvados skelbia, jog Vokietijoje šiuo metu jau galima kalbėti apie palankią musulmonų radikalizacijai aplinką, tačiau vis dar yra pernelyg anksti imtis konkrečių prevencijos priemonių. Visų svarbiausias esąs musulmonų integracijos tęstinumas, kuris neturėtų apsiriboti vien vokiečių kalbos mokymu, rašo "Frankfurter Allgemeiner Zeitung".