Kas sukelia riziką
„Pirma, ką noriu pasakyti, – statybų darbų vykdymo procesas pas mus neįtikėtinai susiaurinamas. Konkursus laimi ir tampa generaliniu rangovu viena organizacija, kuri pačiame statybų procese praktiškai nedalyvauja, bet turi teisinę atsakomybę už darbų kokybę, o darbus atlieka kitos įmonės. – pasakoja G. Rogozinas. – Šiuo atveju darbus, už kuriuos atsako kompanija „RE&RE“, vykdė subrangovai. Savo ruožtu tarp jų ir generalinio rangovo buvo nuo vieno iki keturių tarpinių grandžių – kitų subrangovų!“
Be atsakomybės už atliktus darbus generalinis rangovas gauna dar ir užmokestį iš užsakovo. Jeigu darbo valanda kainuoja, sakykime, penkis latus, du su puse lato generalinis rangovas pasilieka sau ir išspaudžia iš subrangovo visas sultis už jam likusius du su puse lato. Dėl to normatyviniuose dokumentuose, įstatymų standartuose patvirtintos žemiausios kokybės statybinės medžiagos. Jos formaliai atitinka leidžiamas normas, bet tai yra žemiausio lygis.
„Maximos“ Zolitūdėje statybų metu buvo naudojamas reikiamo krūvio lygio neatitinkantis skiedinys. Kai šalia dar pastatė gyvenamąjį namą, pasikeitė ir gruntinių vandenų spaudimas. Dėl to viena iš prekybos centro kolonų kiek smigo. Nors šis smigimas buvo labai nežymus, to visiškai užteko, kad viskas sugriūtų, tvirtina ekspertas.
Domino principas
G. Rogozinas nemano, kad dėl „Maximos“ griūties kalti projektuotojai ir architektai. „Jeigu tai būtų architektūrinis apsiskaičiavimas, jis turbūt būtų pasireiškęs statybų metu. Šiuo atveju, remdamasis man prieinamais dokumentais, galiu pasakyti, kad architektūriškai viskas buvo teisingai. Galbūt ir buvo kokių nors trūkumų, bet ne jie privedė prie „domino efekto“, kuris įvyko“, – teigia G. Rogozinas.
Pasak jo, jei nekokybiškai būtų pastatyta tik viena kolona, kuri vėliau smigo, tik ji ir būtų sugriuvusi, bet viskas suveikė „dominu principu“, nes statyboms buvo naudojamos pačios žemiausios kokybės medžiagos. Taip buvo daroma dėl vienintelio tikslo – kuo labiau sumažinti kaštus.
Prisidėjo ir gaisras
Dar viena tragedijos priežastis, pasak nepriklausomo eksperto, buvo gaisras: „Sako, kad ugnis užsiliepsnojo viršuje, ir temperatūra nepasiekė įtvirtinimų... tačiau iš tikrųjų siekė. Ir elektroerozija, keičiantis temperatūrai, pakeitė tvirtinimo varžtų tvirtumą.“