Sąmyšis JAV nekilnojamojo turto rinkoje, trunkantis jau ne vienus metus, daugelį žmonių pavertė benamiais. Tačiau bandymai sieti garsaus aukciono vadovo mirtį su krize kol kas nedavė aiškių rezultatų.
Steveno Goodo palaikai buvo rasti netoli Čikagos esančio miško draustinio automobilių stovėjimo aikštelėje, jam priklausančiame raudoname automobilyje „Jaguar“. Greta gulėjo pistoletas, kuriuo verslininkas, kaip manoma, nusišovė.
Neaiškūs motyvai.
Atvykę policijos pareigūnai automobilyje nerado jokio atsisveikinimo raštelio. Iki šiol neaišku, ar S.Goodo mirtis susijusi su jo darbu. Verslininko partneriai atkakliai neigia, jog Čikagoje įsikūrusi „Sheldon Good & Company Auctions International“ bendrovė, rengianti nekilnojamojo turto aukcionus, šiuo metu turi kokių nors didesnių finansinių problemų.
Kompanijos prezidentas Alanas Kravetsas pavadino S.Goodą „vienu nuostabiausių šios pramonės protų ir vienu sėkmingiausių verslininkų“. „Apie Steve‘o vadovavimą liudija tai, kad „Sheldon Good & Company“ tebeturi geras ateities pozicijas“, - sakoma A.Kravetso pareiškime.
Bruce‘as Sayre‘as, bendrovės viceprezidentas, pabrėžė nežinąs, kas galėjo pastūmėti partnerį savižudybės link. Jis patvirtino, kad S.Goodas aktyviai dalyvavo rengiant kompanijos 2009 metų planus. Nors pasaulį apėmusi ekonominė krizė, „Sheldon Good & Company“ perspektyvos esą atrodė gana geros. Pastaruoju metu sparčiai daugėja savininkų, pageidaujančių kaip įmanoma greičiau parduoti savo nuosavybę, ir tai kai kurioms aukcionus rengiančioms bendrovėms suteikia neblogų galimybių pasipelnyti.
Tėvą išgujo per teismus
S.Goodas buvo „Sheldon Good & Company“ valdybos pirmininkas ir vykdomasis direktorius. Nuo 1965 metų, kai bendrovę įsteigė jo tėvas, kompanija skelbia pardavusi per 40 tūkst. nekilnojamojo turto objektų už bendrą daugiau kaip 9,5 mlrd. dolerių (24 mlrd. litų) sumą.
52 metų S.Goodas aktyviai prisidėjo prie jos suklestėjimo ir dalyvavo parduodant nekilnojamojo turto už maždaug 4 mlrd. dolerių. Tiesa, pakeliui į viršūnę ambicingam verslininkui teko įveikti nemažai kliūčių. Viena didžiausių buvo paties S.Goodo tėvas, kompanijos įkūrėjas Sheldonas Goodas. 2005 metais jį pavyko išstumti į pensiją tik teismo sprendimu. Nors bendrovės pavadinime liko vyresniojo Goodo vardas, jaunėlis tapo tikruoju jos šeimininku.
Įsitvirtinęs nekilnojamojo turto rinkoje S.Goodas stengėsi susikurti teigiamą įvaizdį, rengė labdaros aukcionus ir parašė verslo patarimų knygą. Daugelis jį prisimena kaip linksmą ir labai energingą vyrą, kuriam niekas negalėjo pasakyti „ne“.
“Jeigu išrikiuotumėt tūkstantį žmonių ir lieptumėt spėti, kurie iš jų galėtų taip pasielgti, Steve‘ą pasirinkčiau paskutinį“, - negalėjo patikėti žinia apie įtariamą S.Goodo savižudybę vienas jo buvusių kolegų.
Byra verslo imperija
Kita plačiai nuskambėjusi savižudybės istorija atrodo gerokai paprastesnė. Farmacijos magnatas Adolfas Merckle, vienas turtingiausių Vokietijos ir viso pasaulio žmonių, nusižudė beveik tuo pat metu kaip ir S.Goodas - puolė po traukiniu. Atsisveikinimo raštelyje jis prisipažino neatlaikęs šėlstančios ekonomikos krizės atsiųstų išbandymų.
Pastarosiomis dienomis ėmė rastis vis daugiau požymių, kad A.Merckle sukurta verslo imperija, slegiama milžiniškų skolų, gyvuos ne ką ilgiau nei buvęs šeimininkas. Vakar pasirodė pranešimų, jog netrukus bus parduodamas A.Merckle koncernas „Phoenix Group“ - jis valdė vieną didžiausių Europoje didmeninės vaistų prekybos tinklų. Tikėtina, kad tai tik vienas pirmųjų lemtingo imperijos byrėjimo požymių. Netrukus gali būti parduodamas ir žinomo vaistų gamintojo „Ratiopharm“ kontrolinis akcijų paketas. To turėtų pakakti, kad būtų patenkinti bent jau nekantriausių kreditorių reikalavimai.
A.Merckle holdingo kompanija VEM tvirtina neketinanti parduoti kito turto, kol nebus baigtas išsamus auditas.