Turkmėnijos vyriausybė pareiškė, kad avarija šalies dujotiekio sistemoje, dėl kurios nutrūko dujų tiekimas į Rusiją, įvyko dėl "Gazprom" antrinės bendrovės veiksmų, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.
"2009 metų balandžio 8 dieną Rusijos bendrovė "Gazeksport" (tai - ankstesnis pavadinimas, 2006 metais bendrovė buvo pervardyta į "Gazprom eksport") iš anksto neįspėjusi Turkmėnijos smarkiai sumažino iš Turkmėnijos imamų dujų kiekį", - sakoma ketvirtadienį išplatintame Turkmėnijos URM pareiškime ir priduriama, kad būtent dėl to įvyko "avarija".
Agentūra "RIA-Novosti" išplatino "Gazprom eksport" vadovybės komentarą, jog bendrovė iš anksto įspėjo Turkmėniją, kad mažiau ims dujų, bet vėliau visus pranešimus dėl to atšaukė - kaip buvo nurodyta, "Gazprom eksport" prašymu.
"Gazprom" pirmoji pranešė, kad Turkmėnijos dujų tiekimas sustojo dėl, jos teigimu, trečiadienį naktį įvykusio sprogimo dujotiekyje "Centrinė Azija -Centras".
Turkmėnijos pareigūnai patvirtina, jog įvyko sprogimas, bet šalies URM pareiškime nieko nesakoma apie įvykio pobūdį.
"Nenuspėjami padariniai aplinkai"
Turkmėnijos URM komunikate nurodoma, kad "bendrovės "Gazeksport" veiksmai yra neapgalvoti ir neatsakingi, nes pirmiausia tai sukėlė realią grėsmę žmonių gyvybei ir saugumui ir gali turėti nenuspėjamų padarinių aplinkai".
"Drauge toks požiūris yra vienašališkas, šiurkštus dujų pirkimo ir pardavimo sutarties sąlygų pažeidimas", - pareiškė Turkmėnijos diplomatinė žinyba.
Turkmėnija yra didžiausia dujų tiekėja į Rusiją. Viena dalis šių dujų skiriama Rusijos vartotojams, kita reeksportuojama į kitas šalis, tarp jų į Ukrainą.
"Gazprom" patikino, kad Turkmėnijos dujų tiekimo pertrūkis, kuris truks ne mažiau kaip tris dienas, neatsilieps vartotojams.
Pastaraisiais mėnesiais "Gazprom" mažina dujų gavybą ir mažiau jų perka iš kitų tiekėjų, nes sumažėjų jų paklausa.
Kaip pažymi agentūra "Interfax", kovą buvo išgauta trigubai mažiau nei per atitinkamą praėjusių metų laikotarpį.
"Centrinės Azijos dujos sudaro maždaug 8 proc. visų paskirstomų dujų", - komentavo BBC bendrovės "BrokerCreditService" tyrimų skyriaus vadovas Maksimas Sheinas (Maksimas Šeinas).
Jo nuomone, "jeigu Turkmėnijos dujų tiekimas bus ilgai nutrauktas, bendrovei "Gazprom" iš tikrųjų iškils tiekimo sunkimų.
Tačiau kol kas "Gazprom" gali imti dujas iš požeminių saugyklų, kur yra maždaug 50 mlrd. kubinių metrų. Ši apimtis prilygsta dujų kiekiui, gaunamam iš Centrinės Azijos".