Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad išbraukė "Nabucco" dujotiekio projektą iš sąrašo projektų, kurie turi būti finansuojami nepanaudotomis ES biudžeto lėšomis.
Kitaip sakant šis projektas, kurio siekiama tiekti dujas Europai aplenkiant Rusiją, tampa nebe prioritetiniu.
Pirmadienį Briuselyje įvykusio susitikimo metu ES užsienio reikalų ministrai nesugebėjo susitarti ir pritarti Europos Komisijos ir ES pirmininkaujančios Čekijos pasiūlytam 5 mlrd. eurų vertės finansinių stimulų paketui.
Didžioji dalis šių lėšų būtų buvę skirti projektams stiprinant ES energetinį saugumą, tarp jų ir 250 mln. eurų "Nabucco" projekto realizavimui.
Pagal patikslintą planą, „Nabucco” projektas įrašytas po platesne „Pietinio dujų koridoriaus“ antrašte, po kuria taip pat yra Graikijos ir Italijos numatomas statyti „ITGI“ dujotiekis bei kiti pietų regiono projektai.
Pagrindine iniciatore išbraukti „Nabucco“ iš projektų sąrašo buvo Vokietija, kuri pareiškė, kad nemato prasmės mokesčių mokėtojų pinigų skirti šiam dujotiekiui. Ir pasisako už Rusijos statomą „Nord Stream“ projektą.
Už „Nabucco“ projekto įgyvendinimą aktyviai pasisako Čekija, Rumunija ir Lenkija, kuri tikisi, kad jai pavyks perkalbėti Vokietiją.
Šios šalys bijo būti per daug priklausomos nuo Rusijos energetinių resursų, ypatingai po paskutinio Ukrainos ir Rusijos dujų ginčo.
Dar viena šalis, kuri susirūpino "Nabucco" projektu tapo Turkija. Šios šalies energetikos ministras H. Giuleras pareiškė, kad Turkija pasirengusi įgyvendinti šį projektą.
"Mūsų tikslas - užbaigti "Nabucco" projektą. Jei jis reikalingas, jis turi būti užbaigtas, nepriklausomai nuo to, kur yra energijos šaltiniai", - sakė H. Giuleras.
Vargu ar šis Turkijos pareiškimas siejamas tik su noru tapti šalimi per kurią būtų nutiestas dujų vamzdynas.
Dar sausio mėnesį Turkijos premjeras Recepas Tayyipas pagrasino, kad Turkija gali iš naujo svarstyti savo poziciją dėl "Nabucco" projekto, jei bus blokuotos Ankaros derybos dėl narystės Europos Sąjungoje.
"Jei susidursime su situacija, kai blokuojamas derybų dėl stojimo energetikos skyrius, iš naujo svarstysime savo poziciją dėl dujotiekio "Nabucco"", - tuomet per konferenciją Briuselyje sakė R.Erdoganas.
Todėl dabartinį Turkijos pareiškimą reiktų labiau vertinti, kaip bandymą išsaugoti šio projekto reikšmingumą, nes nutraukus jo finansavimą Turkija netektų realios galimybės daryti spaudimą ES.
"Nabucco" dujotiekiu siekiama išskaidyti dujų tiekimą Europai, aplenkiant Rusiją, maršrutu Turkija-Bulgarija-Rumunija-Vengrija-Austrija.
Vamzdyną numatoma pabaigti tiesti 2013 metais, o pradėti eksploatuoti - nuo 2014 metų. Šio projekto kaina - 7,3 mlrd. eurų. "Nabucco" dujotiekiu dujos būtų transportuojamos iš Azerbaidžano, Irano, Turkmėnijos ir Irako.
Germanas Kavalskis