• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tunisiečiai sekmadienį balsuoja savo pirmuosiuose prezidento rinkimuose po „arabų pavasarį“ išprovokavusios 2011 metų revoliucijos, kurie turi užbaigti dažnai sudėtingą pereigą prie demokratijos.

Tunisiečiai sekmadienį balsuoja savo pirmuosiuose prezidento rinkimuose po „arabų pavasarį“ išprovokavusios 2011 metų revoliucijos, kurie turi užbaigti dažnai sudėtingą pereigą prie demokratijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp 27 kandidatų favoritu yra laikomas buvęs premjeras Beji Caidas Essebsi (Bedžis Kaidas Esebsis), 87 metų politikos veteranas, kurio antiislamistinė partija „Nidaa Tounes“ praėjusį mėnesį laimėjo parlamento rinkimus.

REKLAMA

Tarp jo varžovų yra kadenciją baigiantis prezidentas Moncefas Marzouki (Monsefas Marzukis), keli ministrai, dirbę valdant ilgamečiam Tuniso valdytojui Zine'ui El Abidine'ui Ben Ali (Zinui Abidinui Ben Aliui), kuris buvo nuverstas per 2011 metų revoliuciją, kairiojo sparno politikas Hamma Hammami (Hama Hamamis), verslo magnatas Slimas Riahi (Slimas Riahis) ir viena moteris, magistrato teisėja Kalthoum Kannou (Kalsum Kanu).

REKLAMA
REKLAMA

Balsuoti gali maždaug 5,3 mln. žmonių, o saugumą užtikrina dešimtys tūkstančių policininkų ir karių, nes baiminamasi, kad islamistų kovotojai gali siekti sutrikdyti balsavimą.

Maždaug 50-yje vietovių netoli Alžyro sienos, kur veikia ginkluotos grupuotės, balsavimas truks tik penkias valandas. Visur kitur rinkimų apylinkės darbą turi baigti 17 val. Grinvičo (19 val. Lietuvos) laiku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antras rinkimų ratas įvyks gruodžio pabaigoje, jei pirmojo rato laimėtojui nepavyks gauti absoliučios daugumos.

Iki revoliucijos ši Šiaurės Afrikos valstybė matė tik du valstybės vadovus: 1956-aisiais paskelbtos nepriklausomybės nuo Prancūzijos „tėvą“ Habibą Bourguibą (Habibą Burgibą) ir Z.El A.Ben Ali, kuris pirmąjį prezidentą nuvertė per 1987 metų gruodžio 7-osios perversmą.

REKLAMA

Z.El A.Ben Ali valdė iki pat maišto, kuris jį 2011 metų sausio 14 dieną privertė pabėgti į Saudo Arabiją.

Kad būtų užkirstas kelias naujai diktatūrai, prezidento galios pagal naują konstituciją, kurią parengė įvairios partijos, buvo suvaržytos, o vykdomosios prerogatyvos perduotos premjerui, skiriamam iš parlamento rinkimus laimėjusios partijos.

REKLAMA

B.C.Essebsi, kuris nepaisant amžiaus yra aiškus favoritas, rinkimų kampanijos metu akcentavo „valstybės prestižą“, kuris svarbus daugeliui tunisiečių, trokštančių nestabilumo pabaigos.

Šalininkai teigia, kad jis vienas gali pasipriešinti islamiškoms jėgoms, kurios turėjo valdžią po Z.El A.Ben Ali iki jo partijos triumfo praėjusio mėnesio rinkimuose, o kritikai tvirtina, kad jis atkurs senąjį režimą, nes dirbo valdant ir H.Bourguibai, ir Z.El A.Ben Ali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M.Marzouki įtikinėjo, kad yra vienintelis lyderis, galintis išsaugoti nuo 2010 metų gruodžio iki 2011 metų sausio vykusio sukilimo pasiekimus.

Rimti iššūkiai, tarp jų – dviejų opozicijos politikų nužudymas 2013 metais, dėl kurio įtariami džihadistai, dvejais metais prailgino nuolatinių valstybės institucijų formavimą, bet prezidento rinkimai yra jau paskutinis etapas.

REKLAMA

Vis dėlto Tunisas pelnė tarptautines pagyras dėl to, kad didele dalimi išvengė smurto, represijų ir įstatymų nepaisymo kaip kitose „arabų pavasario“ šalyse, nors per pastaruosius ketverius metus būta nesėkmių saugumo ir ekonomikos srityse.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų