Inauguracija paprastai būna tradicinė, demokratinė apeiga. Užsienio šalių diplomatai dažniausiai dalyvauja tik iš mandagumo, tačiau aukščiausi valstybių ir vyriausybių vadovai į inauguraciją nebūna kviečiami.
D. Trumpas, žinoma, nėra iš tų, kurie laikosi tradicijų. Jis pakvietė daugelį užsienio lyderių, su kuriais kalbėjosi telefonu arba kuriuos asmeniškai priėmė savo rezidencijoje „Mar-a-Lago“ Floridoje, pavyzdžiui, Argentinos prezidentą Javierą Milei ir Kinijos prezidentą Xi Jinpingą.
Nors Europos centristų srovė buvo nustumta į šalį – Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen net nebuvo pakviesta – daug vietos buvo suteikta kraštutinių dešiniųjų ir nacionalistinių pažiūrų politikams.
Dalyvaus prieš ES nusiteikęs britų populistas Nigelas Farage'as, prancūzų populistas Éricas Zemmouras, belgas Tomas Van Griekenas ir buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, kuris ilgą laiką konfliktavo su Briuseliu dėl teisinės valstybės principo.
Tarp jų bus daug ministrų, diplomatų ir užsienio politikų, norinčių suartėti su būsimuoju JAV prezidentu.
Situacija nėra visiškai įprasta, sakė Indianapolio universiteto istorijos ir politikos mokslų katedros vedėjas Edwardas Frantzas, kartu pažymėdamas, kad „ceremonija ir procedūros iš tikrųjų yra vidaus reikalai“.
Iš tiesų, JAV valstybės departamento duomenimis, nėra pavyzdžių, kad ceremonijoje dalyvautų užsienio valstybių vadovai (nors ekspertai įspėjo, kad duomenys gali būti neišsamūs).
Tačiau jo kviestieji asmenys turi bendrą ideologinę giją: daugelis jų yra dešiniosios ar net kraštutinės dešiniosios politinio spektro jėgos atstovai arba lyderiai, kuriuos D. Trumpas anksčiau gyrė.
Šia prasme inauguracija daug ką atskleidžia apie jo administracijos politinę trajektoriją ir apie tai, kas gali būti prezidento ausimis, kai jis įsikurs Baltuosiuose rūmuose.
Svečių sąrašas
Svečių sąrašo viršuje – tokie lyderiai kaip Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni ir populistas J. Milei'us, 2023 m. laimėjęs Argentinos prezidento rinkimus.
Pastarasis, kuris įvardijamas kaip „ekonomikos reformų titanas“, savo dalyvavimą patvirtino dar prieš mėnesį.
G. Meloni, kuri anksčiau šį mėnesį lankėsi „Mar-a-Lago“, ir kurią D. Trumpas pavadino „fantastiška moterimi“, gavo kvietimą ir dalyvaus ceremonijoje, jei tai padaryti leis grafikas, sakoma jos politinio biuro pranešime.
Taip pat buvo pakviestas Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, Rusijos prezidento Vladimiro Putino gerbėjas, vadinamas Europos politikos „blogiuku“.
Tačiau jo biuras Vengrijos žiniasklaidai pranešė, kad ministras pirmininkas atvykti negalės.
Praėjusį mėnesį D. Trumpas pakvietė Kinijos vadovą Xi Jinpingą į inauguraciją. Šis prašymas signalizavo apie D. Trumpo „norą užmegzti su juo atvirą dialogą“.
Jis taip pat nustebino Kinijos diplomatus – Pekino ambasada Vašingtone dar nepatvirtino, ar Xi Jinpingas iš tikrųjų gavo oficialų kvietimą dalyvauti.
Dėl pranešimo apie kvietimą, jau nekalbant apie tai, kad Kinijos valstybės vadovai niekada nedalyvavo jokiose ankstesnėse JAV prezidento inauguracijose, Kinijos prezidento dalyvavimas tapo mažai tikėtinas.
Pekinas reikalauja, kad Kinijos vyresniųjų vadovų kelionės į užsienį būtų planuojamos kariniu stiliumi. Vėliau buvo paskelbta, kad pats Xi dalyvauti negalės, bet atsiųs viceprezidentą Haną Zhengą.
Susitikime dalyvaus Indijos Užsienio reikalų ministras Subrahmanyamas Jaishankaras. Japonijos Užsienio reikalų ministras Takeshi Iwaya taip pat patvirtino, kad planuoja dalyvauti.
D. Trumpo administracija kvietimus išsiuntė ir Salvadoro prezidentui Nayibui Bukelei (dar nepatvirtino) ir Ekvadoro prezidentui Danieliui Noboa.
Kvietimą gavo ir buvęs Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, tačiau jis negalės dalyvauti, nes dėl pradėto tyrimo buvo panaikintas jo paso galiojimas.
Be „X“ milijardieriaus Elono Musko, „Amazon“ įkūrėjo Jeffo Bezoso ir „Meta“ vadovo Marko Zuckerbergo, ceremonijoje taip pat dalyvaus ir kitas technologijų magnatas: Prancūzijos milijardierius ir verslininkas Xavieras Nielas su savo žmona.
Svečiai iš Europos
D. Trumpo komanda pakvietė ne tik Didžiosios Britanijos ambasadorę JAV Karen Pierce, bet ir Reformų partijos lyderį N. Farage‘ą.
Iš Prancūzijos savo dalyvavimą patvirtino prieš imigraciją nusiteikęs politikas ir apokaliptinio bestselerio „Prancūziška savižudybė“ autorius É. Zemmouras, taip pat jo partnerė, Europos įstatymų leidėja Sarah Knafo.
D. Trumpo sąjungininkai taip pat išskleidė rankas Vokietijos kraštutiniams dešiniesiems ir nusiuntė kvietimą partijos „Alternatyva Vokietijai“ kandidatei į kanclerius Alice Weidel.
Jos biuras pranešė, kad A. Weidel negalės dalyvauti dėl įtempto kampanijos grafiko prieš vasario 23 d. rinkimus Vokietijoje.
Ketvirtadienį partija pranešė, kad vietoj jos vyks partijos lyderis Tino Chrupalla.
Vokietijos konservatoriai siunčia Krikščionių demokratų sąjungos užsienio politikos atstovą Jürgeną Hardtą. Taip pat dalyvaus Berlyno pasiuntinys JAV Andreas Michaelis.
Ispanijos ultranacionalistinės partijos „Vox“ lyderis Santiago Abascalis pakviestas kaip kraštutinių dešiniųjų Europos patriotų partijos, kuriai priklauso nariai iš 11 ES šalių ir kuri Europos Parlamente turi 86 EP narius, pirmininkas.
Iš Portugalijos pakviestas dešiniosios populistinės partijos „Chega“ vadovas André Ventura.
Lenkijos atstovas M. Morawieckis antradienį pranešė, kad taip pat dalyvaus ceremonijoje Vašingtone.
Buvo pakviesta ir ES ambasadorė Vašingtone, lietuvė Jovita Neliupšienė. Ji dalyvaus ceremonijoje Kapitolijuje, rašoma „Politico“.
Tačiau Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kvietimo negavo. Taip pat nebuvo pakviesta ir Marine Le Pen, tris kartus kandidatavusi į Prancūzijos prezidento postą, kraštutinių dešiniųjų jėgų lyderė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!