• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anglijoje 18-metės kūdikis mirė po to, kai niekas neatsiliepė į jos pagalbos šauksmus – jai teko vienai gimdyti kalėjimo kameroje. Mergina nesulaukė paramos netekties atveju, tačiau kalėjimo prižiūrėtojams, kurie neiškvetė medicininės pagalbos, buvo pasiūlyta psichologinė pagalba, atskleidė „Observer“. 

Anglijoje 18-metės kūdikis mirė po to, kai niekas neatsiliepė į jos pagalbos šauksmus – jai teko vienai gimdyti kalėjimo kameroje. Mergina nesulaukė paramos netekties atveju, tačiau kalėjimo prižiūrėtojams, kurie neiškvetė medicininės pagalbos, buvo pasiūlyta psichologinė pagalba, atskleidė „Observer“. 

REKLAMA

Kraupios istorijos atomazga sulaukė reakcijų ir Lietuvoje – socialiniame tinkle „Facebook“ dalis internautų užmezgė diskusiją šia tema. 

Išsami informacija apie įvykį buvo pateikta kalėjimų prižiūrėtojo ataskaitoje, kurioje aprašyta, kaip paauglė buvo rasta lovoje, laikanti savo negyvą kūdikį, praėjus daugiau nei 12 valandų po to, kai ji paspaudė kameros skambutį ir pasakė privačiai valdomo „HMP Bronzefield“ kalėjimo darbuotojams, kad jai reikia greitosios pagalbos, rašo theguardian.com. 

Po ataskaitos paskelbimo taip pat paaiškėjo, kad tie, kurie ignoravo jos pagalbos prašymus, ir toliau dirba kalėjime Ašforde, Surėjuje. 

REKLAMA
REKLAMA

Pirmą kartą kalėjime atsidūrusiai jaunai moteriai buvo skirtas kardomasis kalinimas dėl apiplėšimo. Ji pradėjo gimdyti, o įrašai rodo, kad 2019 m. rugsėjo 26 d. vakare ji tris kartus šaukėsi pagalbos, tačiau niekas neatsiliepė. 

REKLAMA

23 val. vakaro ji jautė nuolatinį skausmą ir negalėjo pasiekti savo kameros skambučio. Mergina apalpo, o atsibudusi pamatė, kad jos mergaitė gimė, tačiau nekvėpavo. Ji perkando virkštelę ir prieš įlipdama į lovą bandė išvalyti kraują, pasklidusį po kamerą. 

Kalėjimų ir lygtinio paleidimo kontrolierė Sue McAllister išvardijo nesėkmes ir nustatė, kad „Bronzefield“ motinystės paslaugos buvo „pasenusios ir netinkamos“. 

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant naktinių patikrinimų, kūdikio mirtis buvo nustatyta tik po to, kai dvi kalinės pakvietė pagalbą. Buvo iškviesta slaugytoja, tačiau kūdikio atgaivinti nepavyko. Vėliau kalėjimo darbuotojams buvo pasiūlyta psichologinė pagalba. 

Tačiau, šokiruojančiai, ataskaitoje nustatyta: „Policijos dalyvavimas iš karto po kūdikio A mirties ir kalėjimo supratimo apie peržiūros komandos vaidmenį trūkumas, reiškia, kad panelė A nesulaukė įprastos paramos po netekties ir praktinės pagalbos, kuri paprastai būtų teikiama“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. McAllister sakė, kad panelė A buvo laikoma „blogo elgesio“ mergina, o ne pažeidžiama 18-mete, kuri atsisakė priežiūros, nes buvo išsigandusi, kad jos kūdikis bus atimtas. Ji netgi pasakė slaugytojai, kad „nusižudys“, jei jos kūdikis bus atimtas, tačiau kalėjimui nepavyko sustiprinti priežiūros. 

Deborah Coles, labdaros organizacijos „Inquest“ vykdančioji direktorė, sakė: „Jų požiūris į ją, kaip į probleminę moterį lėmė jos gydymą – ir nėštumo metu, ir vėliau ignoruojant pagalbos kvietimą. Tolesnis visiškas jos bylos niekinimas, nesuteikiant konsultacijų netekties klausimais, iliustruoja kultūrą Bronzfilde, kuris, kaip manoma, yra traumuojantis kalėjimas.“ 

REKLAMA

Panelė A į kalėjimą pateko 2019 m. rugpjūčio 14 d. Slaugytoja tada pažymėjo, kad ji serga „astma, krūtinės infekcija ir atrodo esanti nėščia“. Prieš septynis mėnesius Londono socialinės tarnybos jai suteikė „prižiūrimo vaiko“ statusą. 

D. Coles sakė: „Pagrindinis klausimas, kurį turime užduoti, yra tai, kodėl ji buvo kalėjime – ji galėjo ir turėjo būti saugiai laikoma bendruomenėje“. Ataskaitoje atskleista, kad panelė A buvo paleista už užstatą 2019 m. spalio 17 d., tačiau neaišku, kodėl kaltinimai nebuvo panaikinti. 

REKLAMA

Taip pat paaiškėjo, kad kita kalinė iš „HMP Bronzefield“ moterų kalėjimo 2017 m. gruodžio mėn. pakeliui į ligoninę greitosios pagalbos automobilyje pagimdė negyvą kūdikį. Šios bylos kelia esminių klausimų apie nėščių kalinių ir jų negimusių kūdikių saugumą. 

Viena nauja motina, kuri nėščia atliko pusę šešių mėnesių bausmės, stebėtojui sakė: „Tai labai toksiška vieta. Aš kentėjau nuo depresijos ir verkiau kiekvieną dieną. Aš nerimavau, kad stresas sukels persileidimą“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Olivia, kuri buvo nuteista už pirmąjį nusižengimą aštuntą nėštumo savaitę, atsisakė įvardyti kalėjimą, tačiau aprašė patirtį, dėl kurios ji patyrė potrauminio streso sindromą. Ji sakė: „Tualetas buvo atidarytas mano bendroje kameroje, o tai buvo sunku, kai kovojau su rytiniu pykinimu. Manęs paprašė išvalyti tualetą, o nėščios moterys buvo priverstos šluoti grindis – tai tiesiog nėra saugi vieta nėščioms moterims“. 

REKLAMA

Vieną kartą, kai ji kraujavo, Olivia paprašė atsiųsti jai slaugytoją, tačiau jai nebuvo suteiktas privatumas. „Ji norėjo, kad išskėsčiau kojas, kol kameros durys buvo plačiai atidarytos, o lauke stovėjo kalėjimo prižiūrėtojai, – prisiminė ji. – Bijojau, kad netekau kūdikio, ir turėjau laukti penkias dienas, kad galėčiau pamatyti akušerę“. 

REKLAMA

Organizacijos „Level Up“, „Women In Prison“ ir „Birth Companions“ paskelbė peticiją, raginančią nutraukti nėščių moterų įkalinimą. 

„Women In Prison“ generalinė direktorė Kate Paradine sakė: „Vyriausybė gali užkirsti kelią dar vienai tragedijai ir sustiprinti įstatymą, kad būtų sustabdytas nėščių moterų įkalinimas, kad būtų užtikrinta, jog bausmių skyrimo gairės, pagal kurias teismai privalo atsižvelgti į nėštumą ir geriausius vaikų interesus priimant nuosprendžius, būtų nuosekliai taikomos“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausi Teisingumo ministerijos duomenys rodo, kad per metus iki 2021 metų kovo mėnesio kalėjime pagimdė 31 moteris. 28 gimdė ligoninėje ir nė viena negimdė kameroje, trys iš jų pagimdė pakeliui į ligoninę. 

Teisingumo ministerija teigia, kad sistema buvo patobulinta po panelės A kūdikio mirties. Nuo tada visos moterys turi nemokamą telefono prieigą prie vietinių Nacionalinės sveikatos tarnybos nėštumo konsultacijų ir trečiojo trimestro priežiūros. 

REKLAMA

„HMP Bronzefield“ moterų kalėjimo direktorė Vicky Robinson sakė, kad kalėjimas įgyvendina daugybę ombudsmeno rekomendacijų. Ji patvirtino, kad buvo atliktas vidinis tyrimas ir drausminiai tyrimai, o su darbuotojais buvo imtasi atitinkamų veiksmų. 

Ji sakė: „Mes labai apgailestaujame, kad taip atsitiko, ir siunčiame užuojautą šeimos nariams... Mes labai rimtai žiūrime į šį reikalą ir esame pasiryžę suteikti geriausią įmanomą priežiūrą“. 

Teismų tarnybos atstovas spaudai sakė: „Sprendimą dėl lygtinio paleidimo teismas priima kiekvienu konkrečiu atveju. Spręsdami, ar patvirtinti užstatą, teisėjai vadovaujasi atitinkamomis įstatymų nuostatomis ir teismų praktika“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų