• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai nerimauja dėl tirpstančio Antarktidos ledo, kuris gali paskatinti ugnikalnių, išsidėsčiusių po didžiuliu ledo sluoksniu, išsiveržimą, rašoma „The Independent“.

Mokslininkai nerimauja dėl tirpstančio Antarktidos ledo, kuris gali paskatinti ugnikalnių, išsidėsčiusių po didžiuliu ledo sluoksniu, išsiveržimą, rašoma „The Independent“.

REKLAMA

Naujajame tyrime teigiama, kad klimato krizės nulemtas Antarktidos ledo dangos tirpimas gali padidinti ugnikalnių aktyvumą.

Skaičiuojama, kad šiuo metu Antarktidoje yra daugiau kaip 100 ugnikalnių. Nors kelių jų viršūnės yra iškilusios, vis dėlto, daugelis ugnikalnių yra panirę po ledo danga, ypač palei vakarinę pakrantę, todėl juos sunkiau aptikti ir ištirti.

Taip pat mokslininkams, atlikusiems 4 tūkst. kompiuterinių modeliavimų, pavyko nustatyti, kaip laipsniškas Antarktidos ledo tirpimas veikia po juo esantį magmos židinį.

Išvados rodo, kad ledui tirpstant mažėja spaudimas apačioje esančioms uolienoms, todėl suspausta magma gali plėstis. Šis procesas didina magmos židinio slėgį ir gali sukelti ugnikalnių išsiveržimus.

Kai ledas ištirpsta, slėgis virš jo sumažėja, todėl magmoje ištirpusios dujos gali išsiveržti – panašiai kaip atidarius gazuoto gėrimo butelį. Šis dujų išsiskyrimas didina slėgį magmos židinyje, todėl didėja išsiveržimo tikimybė.

Gali sukelti didelių pasekmių

Nors šie išsiveržimai vyksta po paviršiumi ir yra nepastebimi, vis dėlto, jie gali sukelti didelių pasekmių. Po ledynu išsiveržusių ugnikalnių šiluma gali paspartinti tirpimą, susilpninti ledo dangą ir potencialiai paskatinti tolesnį ugnikalnių aktyvumą.

Mokslininkai įspėja, kad šis procesas gali sukelti lėtą grįžtamąjį ryšį: tirpstantis ledas mažina paviršiaus slėgį, todėl kyla daugiau ugnikalnių išsiveržimų, o šie savo ruožtu skleidžia šilumą, kuri spartina ledo tirpimą.

„Po ledo danga esantys išsiveržimai gali dar labiau paskatinti tirpimą, dar labiau padidindami iššūkius, kuriuos jau kelia kylanti pasaulinė temperatūra“, – teigiama tyrime.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pranešama, kad šis grįžtamojo ryšio mechanizmas veikia šimtmečius, o tai reiškia, kad poveikis gali išlikti net ir tuo atveju, jei žmonija smarkiai sumažintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

Istoriniai duomenys rodo, kad panašūs procesai galėjo vykti paskutiniojo ledynmečio metu, kai Antarktidos ledo danga buvo daug storesnė.

Nors tyrime pabrėžiama, kad šie pokyčiai vyksta lėtai, tačiau jie kelia susirūpinimą dėl ilgalaikio Antarktidos stabilumo ir pasekmių pasauliniam jūros lygiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų