Paaiškėjo, jog rugsėjo 11-osios teroristinių išpuolių organizatorių teismas Niujorkui kainuos daugiau nei 200 mln. JAV dolerių, praneša naujienų agentūra Reuters.
Šią sumą nurodė Niujorko meras Maiklas Blumbergas, kuris minėtas lėšas jau paprašė skirti iš federalinės valdžios biudžeto.
Pranešama, kad likusių gyvų rugsėjo 11-osios išpuolio organizatorių teismas Niujorke gali prasidėti jau po kelių savaičių. Į teisiamųjų suolą sės "Al Qaeda" kovotojas, rugsėjo 11-osios išpuolių sumanytoju save tituluojantis Chalidas Šeichas Mochamedas ir keturi jo bendrai, kurie yra kalinami Gvantanamo kalėjime.
Beje, penki Gvantanamo kaliniai, kurie kaltinami dėl 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių, prisipažino esantys susiję su nusikaltimu ir pareiškė, kad tuo didžiuojasi, yra rašęs laikraštis "New York Times".
Jie teigė prisiimantys atsakomybę dėl beveik 3 tūkst. aukų. Penki teroristai savo nusikaltimą esą vadina auka Dievui, o kaltinimus jiems - garbės ženklu, kuriuo jie didžiuojasi. Teroristai pripažįsta dalyvavę pasirengime išpuoliams prieš Pasaulio prekybos centrą Niujorke ir JAV gynybos departamentą ir norėję tapti kankiniais.
"Tai, jog rugsėjo 11-osios išpuolis buvo išpuoliu prieš visą mūsų naciją, turi reikšti, kad federalinė valdžia turi prisiimti visą atsakomybę dėl teismo išlaidų", - teigiama Niujorko vadovo M.Blumbergo laiške Baltiesiems Rūmams.
Nurodoma, kad dėl sunkmečio buvo sumažintos Niujorko policijos pajėgos, todėl būtina rasti federalinių resursų, kad užtikrinti stambaus teismo proceso tinkamą apsaugą.
Mero M.Blumbergo teigimu, per pirmuosius šio teismo proceso metus saugumo užtikrinimui teks pakloti 216 mln. JAV dolerių, o vėliau - po 206 mln. JAV dolerių. Niujorko vadovas palyginimui pateikė tokius skaičius: dar 2004 metais čia savaitę vykusio Respublikonų suvažiavimo apsauga miestui atsiėjo 50 mln. JAV dolerių.
Numatoma, jog penki rugsėjo 11-osios bylos kaltinamieji bus teisiami Manheteno federaliniame teisme, o proceso metu jie bus laikomi Manheteno griežto režimo kalėjime.