• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teroras Nicoje: žuvo 84, dar daugiau nei 50 žmonių yra „tarp gyvenimo ir mirties “

Kraupaus išpuolio Nicoje vaizdo įrašas

Ginkluotas užpuolikas nukreipė sunkvežimį į minią, šventusią Bastilijos paėmimo dieną Prancūzijos Rivjeros mieste Nicoje ir nužudė bent 84 žmones per išpuolį, kurį prezidentas Francois Hollande'as pavadino teroro ataka.

Ginkluotas užpuolikas nukreipė sunkvežimį į minią, šventusią Bastilijos paėmimo dieną Prancūzijos Rivjeros mieste Nicoje ir nužudė bent 84 žmones per išpuolį, kurį prezidentas Francois Hollande'as pavadino teroro ataka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mašinos vairuotojas buvo nušautas po to, kai nuvažiavo apie 2 km palmėmis apsodintu Anglų bulvaru, pilnu šventiškai nusiteikusių žmonių. Šimtai žmonių bėgo apimti panikos, o įvykio vietoje liko gulėti dešimtys kūnų.

REKLAMA

Policija nustatė, kad sunkvežimį vairavo Nicoje gyvenęs 31 metų Prancūzijos ir Tuniso pilietis, kurį dienraštis „Nice-Matin“ įvardijo kaip Mohamedą Lahouaieją Bouhlelį, kuris dar spėjo kelis kartus iššauti iš pistoleto, kol jį nukovė pareigūnai.

Pagrindiniai faktai

  • Kaip įvyko ataka?

Baltas 19 tonų sunkvežimis rėžėsi į minią ketvirtadienį apie 23 val. vietos (penktadienio vidurnaktį Lietuvos) laiku, kai šimtai žmonių buvo susirinkę Nicos pajūryje esančiame Anglų bulvare pasižiūrėti fejerverkų per Prancūzijos nacionalinę dieną. Vietos regiono valdžios vadovas Christianas Estrosi sakė, kad vairuotojas keliskart iššovė iš pistoleto, kol jį nukovė policija.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas tyrimui artimas šaltinis nurodė, kad 19 tonų sunkvežimyje buvo rasta „neveikianti“ granata ir „kelios šautuvų imitacijos“. Vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as sakė žurnalistams, kad bent 80 žmonių žuvo, kai sunkvežimis važiavo apie 2 km, traiškydamas žmones, ką tik baigusius žiūrėti fejerverkų šou.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • – Žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius

Oficialiai patvirtintas aukų skaičius padaugėjo bent iki 84, o dar 18 sužeistųjų yra kritinės būklės. Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as penktadienį pranešė, kad maždaug 50 žmonių yra kritinės būklės, „tarp gyvenimo ir mirties“, po išpuolio Nicoje, per kurį sunkvežimis rėžėsi į Bastilijos paėmimo dieną švenčiančių žmonių minią.

REKLAMA

„Man kalbant, 84 žmonės yra žuvę ir dar maždaug 50 yra kritinės būklės, tarp gyvenimo ir mirties“, – sakė jis, apsilankęs vienoje ligoninėje šiame Prancūzijos Rivjeros mieste.

Buvo mirtinai sužaloti mažiausiai du vaikai, o dar maždaug 50 vaikų buvo sužeisti ir yra gydomi ligoninėje, pranešta penktadienį.

REKLAMA

  • Ar tai džihadistų ataka?

Kol kas atsakomybės neprisiėmė jokia grupuotė, bet F.Hollande'as, anksti penktadienį kreipdamasis į tautą, sakė, kad šis išpuolis yra „nepaneigiamai teroristinio pobūdžio“. Prokurorai sakė, kad tyrimą vykdys kovos su terorizmu pareigūnai. „Šiuo metu tiriama, ar tas asmuo veikė vienas, ar jis turėjo bendrininkų, kurie galbūt paspruko“, – sakė P.-H.Brandet.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausia ataka buvo įvykdyta Prancūzijai tebegyvenant nepaprastosios padėties sąlygomis po džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) pernai lapkritį įvykdytų išpuolių Paryžiuje, nusinešusių 130 žmonių gyvybių.

  • Kaip reagavo vyriausybė?

F.Hollande'as paskelbė, kad nepaprastoji padėtis bus pratęsta trims mėnesiams, o armijos atsargos kariai bus pakviesti padėti sustiprinti saugumą.

REKLAMA

Prezidentas pridūrė, kad Prancūzija sustiprins savo vaidmenį Irake ir Sirijoje, kur jos pajėgos veikia kartu su tarptautine koalicija, kovojančia su IS džihadistais. Vėliau penktadienį jis sušauks kariuomenės vadų ir saugumo tarnybų vadovų posėdį, kuriame bus tariamasi dėl galimų naujų žingsnių.

REKLAMA
  • Ar tokių incidentų jau yra buvę Prancūzijoje?

2014-ųjų gruodį du vyrai nukreipė savo automobilius į pėsčiuosius per dvi atskiras atakas, supurčiusias Prancūziją. Pirmasis vairuotojas šaukė „Allahu akbar“ (Dievas visų didžiausias) per ataką rytiniame Dižono mieste, sužeisdamas 13 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo seniai žinoma, kad tas 40-metis yra sutrikusios psichikos asmuo. Vyriausybė nurodė, kad jis nepalaikė ryšių su džihadistų grupuotėmis. Kitą dieną vyras baltu mikrautobusu rėžėsi į kalėdinę mugę vakariniame Nanto mieste. Tąsyk žuvo vienas žmogus, o dar devyni buvo sužeisti. Užpuolikas kelis kartus dūrė sau peiliu.

REKLAMA

Pasak prokurorų, užpuoliko automobilyje rasta užrašų knygelė, kurioje rašoma apie to vyro „neapykantą visuomenei“ ir baimę „būti nužudytam slaptųjų agentų“. Suimtas vyras nusižudė kalėjimo kameroje anksčiau šiais metais, laukdamas teismo.

  • Kas įvykdė išpuolį?

Vyro, kuris nukreipė sunkvežimį rėžtis į švenčiančių žmonių minią Prancūzijos Rivjeros mieste Nicoje ir nužudė bent 84 aukas, tapatybė buvo oficialiai nustatyta, penktadienį pranešė policijos šaltiniai.

REKLAMA

Užpuolikas, kurį nušovė policija, buvo 31 metų Prancūzijos ir Tuniso pilietis, kurio dokumentai buvo rasti sunkvežimyje po atakos prieš žmones, susirinkusius pasižiūrėti fejerverkų, švenčiant Bastilijos paėmimo dieną. Žiniasklaida jį įvardijo kaip Mohamedą Lahouaieją Bouhlelą.

Socialiniuose tinkluose plinta Mohamedo Bouhlelo nuotraukos iš jo asmeninės paskyros, tačiau tv3.lt surado mažiausiai 4 paskyras vyro tokiu vardu, kuris gyvena Nicoje, todėl vienareikšmiškai teigti, kad kažkur iš jų yra teroristas trūksta informacijos. Vienas iš jų, sprendžiant iš socialinio tinklo paskyros, neseniai lankėsi Tunise.

REKLAMA
REKLAMA

  • – Ragino susidoroti su kitaminčiais

2014-ųjų rugsėjį IS atstovas Abu Mohammedas al Adnani, kurį Vakarų šalių žvalgybos agentūros yra praminusios „atakų ministru“, paskelbė šiurpias instrukcijas išpuoliams rengti, kurių dalimi akivaizdžiai buvo pasinaudota.

„Jeigu negalite (susprogdinti) bombos arba (iššauti) kulkos, susitikite vieni su prancūzu arba amerikiečiu netikėliu ir sudaužykit jam kaukolę akmeniu, papjaukit peiliu, suvažinėkit automobiliu, numeskit nuo skardžio, uždusinkit arba sušvirkškit nuodų“, – sakė jis.

Nicoje sunkvežimiui traiškant žmones aidėjo klyksmai, lakstė nuolaužos

Siaubo apimti šventės dalyviai klykė, kai Nicoje sunkvežimis įlėkė į fejerverkus stebėjusių žmonių minią ir Bastilijos paėmimo dienos šventę pavertė siaubo naktimi.

AFP korespondentas Robertas Holloway buvo toje minioje, šventusioje Prancūzijos nacionalinę dieną Nicos Anglų take, kai prasidėjo košmaras.

Jis turėjo dangstytis veidą dėl skridusių nuolaužų, kai sunkvežimis traiškydamas žmones 2 kilometrus lėkė palmėmis apsodintu pajūrio pėsčiųjų taku. „Tai buvo visiškas chaosas, – sakė R.Holloway. – Matėme partrenkiamus žmones ir aplink lekiančias nuolaužas. Turėjau saugoti veidą nuo lekiančių nuolaužų.“

REKLAMA

Mažiausiai 84 žmonės žuvo per šį išpuolį, kurį Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as pavadino teroristine ataka.

Paprastai judriame ir turistus iš viso pasaulio viliojančiame septynių kilometrų take, einančiame mėlyna Nicos pakrante, gulėjo paklodėmis uždengti lavonai.

Prie vieno žuvusiojo buvo pamesta vaiko lėlė. F.Hollande'as patvirtino, kad tarp aukų yra keli vaikai.

Anksti penktadienį tas sunkvežimis pagaliau stovėjo priešais prabangų viešbutį „Palais de la Mediterranee“ – smarkiai apgadintas, sprogusiomis padangomis, su daugybe kulkų paliktų skylių priekiniame stikle.

Kai kurie liudininkai kalbėjo apie šaudymą, bet oficialiai nepatvirtinta, kad užpuolikas šaudė į minią, nors pareigūnai sakė, kad sunkvežimyje buvo rasta šaunamųjų ir „didesnių“ ginklų.

Policija sunkvežimio vairuotoją nušovė, paskelbė vyriausybė.

„Atsivėrė tikras pragaras“

Žmonės klykė ir kriko, kai sunkvežimis lėkė pajūriu, kur pasižiūrėti fejerverko buvo susirinkę tūkstančiai suaugusiųjų ir vaikų. „Tokiam dideliam sunkvežimiui įvažiuoti į tą taką, o tada gan tiesiai lėkti juo – man tai atrodė labai tyčinis aktas, – sakė R.Holloway. – Tai vyko maždaug už 100 m nuo manęs ir aš turėjau kelias sekundes pasitraukti iš kelio.“

REKLAMA

Keli liudininkai pasakojo, kaip žmonės šokinėjo nuo tako į paplūdimį, kad nepatektų po sunkvežimio ratais.

37 metų Marie, dirbanti apsaugininke netoliese esančiame muziejuje „Massena“, kur vos kelios valandos prieš išpuolį taip pat vyko Nacionalinės dienos minėjimas, kalbėjo apie paniką žmonėms bandant pabėgti. „Matėme šimtus žmonių, bėgančių ieškoti priedangos, – vis dar priblokšta pasakojo ji AFP. – Ten buvo vaikų, žmonės buvo trypiami.“

Naujienų agentūros AFP žurnalistas Robertas Holloway, kuris matė dideliu greičiu į minią įsirėžusį baltą sunkvežimį ir pasakojo, kad kilo „absoliutus chaosas“.

„Matėme partrenkiamus žmones ir į šalis skriejančias nuolaužas. Turėjau saugoti veidą nuo skriejančių nuolaužų“, – pridūrė jis.

Kitas liudininkas, vardu Naderas, sakė televizijai BFM matęs tą ataką nuo pradžios iki pabaigos ir iš pradžių pagalvojęs, kad vairuotojas „nesuvaldė mašinos“.

„Jis sustojo tiesiog priešais mane po to, kai (suvažinėjo) daugybę žmonių. Gatvėje pamačiau vaikiną; mes mėginom įkalbėti vairuotoją liautis“, – aiškino jis.

„Jis atrodė nervingas. Po mašina buvo mergina, kurią jis partrenkė. Šalia manęs buvęs vaikinas ją ištraukė“, – vyras pasakojo darkyta anglų kalba.

REKLAMA

Naderas sakė matęs, kaip vairuotojas išsitraukė ginklą ir pradėjo šaudyti į policiją.

„Jie jį nukovė, o jo galva buvo iškišta per langą“, – nurodė liudininkas.

Prieš aušrą miesto gatvės buvo tylios, tik patruliavo daug karių ir saugumo pajėgų narių.

Liudininkas Roy Calley, kuris sakė gyvenantis už 200 m nuo Anglų tako, BBC sakė, kad „atsivėrė tikras pragaras“ ir kad situacija buvo „gana siaubinga“.

„Tvyrojo šventiška nuotaika, buvo linksma, žmonės smagiai leido laiką. Staiga išgirdau didžiulį (triukšmą), kurį galiu apibūdinti tik galbūt kaip sprogimą arba avariją. Daug žmonių klykė. Po to buvo, kaip pamaniau, galbūt šūviai“, – pasakojo jis.

To chaoso liudininke tapusi australė Emily Watkins sakė savo šalies nacionaliniam transliuotojui „Australian Broadcasting Corporation“, kad matė tą sunkvežimį, bet nesuvokė, kas vyksta.

„Priešais mus, kur buvo sunkvežimis, mus girdėjosi daug klyksmų, – pasakojo ji. – Žmonės griuvinėjo ir mėgino pasiekti viešbučių vestibiulius, restoranus, automobilių stovėjimo aikšteles ar bet kokias kitas vietas, kad pabėgtų iš gatvės.“

„Australian Broadcasting Corporation“ prodiuseris Davidas Cody, kuris buvo įvykio vietoje, pridūrė: „Žmonės per sąmyšį klupinėjo, buvo daug panikos. Žmonės bandė pakliūti į viešbučius, bet kokias atidarytas įstaigas, bandė rasti priedangą, nes buvo neaišku, kas vyksta. Su kiekvienu trenksmu, kurį girdėjome už savęs, žmonės galbūt pradėdavo skubėti dar truputį greičiau, žmonės klupinėjo. Buvo labai chaotiška scena.“

REKLAMA

Anksčiau tą patį vakarą, miniai džiaugiantis fejerverkais, danguje virš šio Rivjeros kurorto tvykstelėjo žaibas. 

Trečias didelis smūgis

Šis ataka buvo jau trečias didelis smūgis Prancūzijoje per trumpesnį metų 1,5 metų laikotarpį, o prokurorai sakė, kad tyrimą vykdys kovos su terorizmu pareigūnai.

Aštuoniais mėnesiais anksčiau džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ ataka Paryžiuje nusinešė 130 žmonių gyvybių, suduodama skaudų smūgį turizmui viename populiariausių pasaulyje miestų.

JAV prezidentas Barackas Obama pasmerkė „tai, kas atrodo esanti šiurpi teroristinė ataka“, nors kol kas jokia grupuotė neprisiėmė atsakomybės už šį išpuolį.

F.Hollande'as paskelbė pratęsiantis nepaprastąją padėtį Prancūzijoje dar trims mėnesiams ir „sustiprinsiantis“ vyriausybės veiksmus prieš džihadistus Sirijoje bei Irake.

Jis taip pat paragino armijos atsargos karius ateiti į pagalbą šalies saugumo tarnyboms, kurių baigia išnaudoti visus savo išteklius.

Prancūzijoje nepaprastoji padėtis galioja nuo lapkričio 13-osios atakų Paryžiuje. Dar 17 žmonių buvo nužudyti per kitas atakas pernai sausį, įskaitant išpuolį prieš satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“ ir vieną žydiško maisto krautuvę.

„Islamo valstybė“ ne kartą įvardijo Prancūziją kaip pagrindinį taikinį dėl jos karinių veiksmų Irake ir Sirijoje. Šimtai džihadistų yra išvykę iš Prancūzijos ir prisidėję prie IS kovotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų