Jungtinėms Valstijoms ir Šiaurės Korėjai svaidantis kariniais grasinimais dėl Pchenjano branduolinių bandymų, ICAN vadovė Beatrice Fihn, savo grupės vardu atsiėmusi Nobelio taikos premiją, klausė: „Ar tai bus branduolinių ginklų pabaiga, ar tai bus mūsų pabaiga?“
„Vienintelis racionalus veiksmų kursas yra liautis gyvenus tokios sąlygomis, kai mūsų abipusis sunaikinimas yra vos už vieno impulsyvaus pykčio priepuolio“, – pridūrė ji.
ICAN, vienijanti šimtus nevyriausybinių organizacijų visame pasaulyje, siekė branduolinių ginklų uždraudimo sutarties, kurią liepos mėnesį pasirašė 122 pasaulio valstybės.
Tačiau šią istorinę sutartį silpnina devynių branduolinį ginklą turinčių valstybių parašų nebuvimas.
Kol kas šią sutartį yra ratifikavusios tik trys valstybės: Vatikanas, Gajana ir Tailandas. Kad ji įsigaliotų, ją turi ratifikuoti 50 valstybių.
Trys branduolinių ginklų turinčios Vakarų valstybės – JAV, Prancūzija ir Didžioji Britanija – sulaužydamos tradiciją į šiemetinę ceremoniją atsiuntė ne savo ambasadorius, o žemesnio rango diplomatus.
Branduolinių ginklų šalininkai teigia, kad jie atgraso nuo didelio konflikto, nes jų panaudojimas reikštų visų dalyvaujančių šalių sunaikinimą.
Tačiau B. Fihn pasakė: „Jie yra bepročio ginklas, nuolat įremtas mums į smilkinį.“
Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen savo kalboje per ceremoniją sakė, kad ICAN „žinia artima milijonams žmonių, kurie supranta, kad branduolinio karo grėsmė yra didesnė nei ilgą laiką buvo, taip pat ir dėl situacijos Šiaurės Korėjoje“.
Hirošima
Ceremonijoje Oslo rotušėje dalyvavo keli atominių bombų sprogimus Hirošimoje ir Nagasakyje išgyvenę žmonės.
Tarp jų buvo 85 metų Setsuko Thurlow, kuri dabar gyvena Kanadoje ir kuri drauge su B. Fihn ICAN vardu atsiėmė Nobelio premiją.
Kalbėdama per ceremoniją S. Thurlow prisiminė Hirošimos subombardavimo 1945-ųjų rugpjūčio 6 dieną, kai jai buvo 13 metų, siaubą.
Nobelio literatūros, fizikos, chemijos, medicinos ir ekonomikos premijos vėliau sekmadienį bus įteiktos per atskirą ceremoniją Stokholme.
Kiekvieną premiją sudaro auksinis medalis, diplomas ir 9 mln. Švedijos kronų (900 000 eurų).