Sukilėliai, pradėję spartų puolimą, kuris vyriausybės pajėgoms, regis, buvo netikėtas, nuo penktadienio užėmė jau keturių provincijų sostines.
Kundūzas ir Sari Pulis šalies šiaurinėje dalyje buvo užimti sekmadienį vos kelių valandų skirtumu, patvirtino įstatymų leidėjai ir miestų gyventojai. Nebuvo apsieita be aršių kovų.
Vienas Kundūzo gyventojas papasakojo, kad mieste tvyro „visiškas chaosas“.
„Po neilgų aršių mūšių mudžahidai, Dievo padėdami, užėmė Kundūzo sostinę“, – paskelbė Talibanas išplatintame pranešime.
„Mudžahidai taip pat užėmė Sari Pulio miestą, vyriausybės pastatus ir visus svarbius objektus šiame mieste.“
Parwina Azimi, moterų teisių aktyvistė iš Sari Pulio, naujienų agentūrai AFP telefonu papasakojo, kad vyriausybės pareigūnai ir likusios pajėgos pasitraukė į kareivines, esančias už maždaug trijų kilometrų nuo miesto.
„Atskrido lėktuvas ... bet negalėjo nusileisti“, – pareiškė ji.
Šalies šiaurėje esantis Kundūzas – didelis miestas ir Kundūzo provincijos sostinė – yra didžiausias Talibano laimėjimas nuo tada, kai sukilėliai gegužę pradėjo didelio masto puolimą, pasinaudoję tuo, kad iš Afganistano po beveik du dešimtmečius trukusio konflikto baigiama išvesti paskutines JAV vadovaujamas užsienio pajėgas.
Talibanas ne kartą taikėsi į šį miestą ir net buvo jį užėmęs 2015, o paskui ir 2016 metais, tačiau neilgam.
Gynybos ministerija pranešė, kad vyriausybės pajėgos stengiasi perimti pagrindinius miesto objektus.
„Specialiosios pajėgos pradėjo valymo operaciją. Talibano teroristai jau buvo išvaryti iš kai kurių rajonų, įskaitant nacionalinio radijo ir televizijos pastatus“, – pareiškė ministerija.
JAV oro antskrydžiai
Penktadienį Talibanas užėmė pirmąją provincijos sostinę – kovotojai perėmė Zarandžo miesto, Nimrūzo provincijos sostinės kontrolę. Kitą dieną jie užėmė Šebergano miestą Afganistano šiaurėje, kuris tapo jau antra provincijos sostine, patekusia į islamistų kovotojų rankas.
Sekmadienį taip pat buvo pranešta apie mūšius Herato miesto šalies šiaurės vakaruose priemiesčiuose bei apie kovas prie Laškar Gaho ir Kandaharo šalies pietuose.
Toks spartus Talibano puolimas vyriausybės pajėgoms buvo netikėtas, tačiau vėlų šeštadienį jos sulaukė šiokio tokio palaikymo, kai JAV karo lėktuvai subombardavo Talibano pozicijas Šebergane.
„Siekdamos apginti mūsų Afganistano partnerius, JAV pajėgos pastarosiomis dienomis surengė kelis antskrydžius“, – naujienų agentūrai AFP Vašingtone pareiškė centrinės vadavietės atstovė majorė Nicole Ferrara.
Šebergano mieste gyvena vienas įtakingiausių šalies karinių ir politinių veikėjų Abdul Rashidas Dostumas. Jis tik šią savaitę grįžo į Afganistaną po gydymo Turkijoje, tačiau šiuo metu yra Kabule.
Pranešama, kad jo kovotojai ir vyriausybės pajėgos pasitraukė į oro uostą.
A. R. Dostumas vadovavo vienai didžiausių kovotojų grupei šiaurėje ir, kovodamas su Talibanu 1990-aisiais, pelnė grėsmingo vado reputaciją. Jis taip pat buvo kaltinimas, jog jo pajėgos išžudė tūkstančius sukilėlių karo belaisvių.
Bet koks jo kovotojų atsitraukimas sužlugdytų pastarojo meto vyriausybės viltis, kad sukarintos grupės gali padėti sustiprinti persitempusią šalies kariuomenę.
Vyriausybė dėl provincijų sostinių praradimo kol kas tesakė, kad jų kontrolė netrukus bus susigrąžinta.
Tai – ne kartą girdėtas atsakas į daugumą Talibano laimėjimų pastarosiomis savaitėmis, tačiau vyriausybės pajėgos iki šiol iš esmės neištesėjo savo pažadų susigrąžinti dešimtis rajonų ir pasienio postų.
Užsienio pajėgų išvedimą iš Afganistano numatoma užbaigti iki šio mėnesio pabaigos.