Palydovo nuotraukos buvo daromos kovo 27 – balandžio 16 dienomis, pasinaudota „Maxar Technologies“ palydovų paslaugomis. Bendrovės direktorius Danielis Jablonsky WSJ pažymėjo: „Aš manau, kad tai pašalina kai kurias abejones dėl to, kas iš tiesų vyksta labai neramiame regione“.
Vienoje iš nuotraukų, kurias publikavo „The Wall Street Journal“, – karinė oro pajėgų bazė Kryme. Ant betoninės pakilimo juostos matyti į eilę sustatyti keli Su-30 naikintuvai. Dar kovo mėnesį naikintuvų ten nebuvo, rašoma WSJ.
Kitose nuotraukose matyti karinė stovykla šalia Voronežo, kur Rusija jau nuo kovo pabaigos sutraukusi pajėgas. Nuotraukose matyti sraigtasparniai, žvalgybiniai dronai, motorizuotų šaulių ir šarvuočių daliniai, karo ligoninės ir pan., praneša „Dožd“.
Kiek anksčiau palydovų nuotraukas iš Rusijos publikavo ir „Daily Mail“:
Satellite photos of Russian military camps near the border with Voronezh, Ukraine.#Russia #Ukraine #Voronezh pic.twitter.com/zv2SpqOL9F
REKLAMA— Dailyaz (@dailyaz1) April 19, 2021
Tikslas – stiprinti Maskvos politinę įtaką Ukrainai?
Buvusieji ir dabartiniai JAV valdžios atstovai, kalbėdami su WSJ tikino, kad tęsiamas kariuomenės sutraukimas prie sienos, o taip pat ir perkeliami iš kitų regionų bombonešiai yra skirti stiprinti Maskvos politinę įtaką Ukrainai.
„Jie (Rusija) dislokavo karines oro pajėgas tiek, kiek reikia pranašumui išlaikyti kovojant ir palaikant sausumos pajėgas“, – paaiškino buvęs JAV karinių pajėgų Europoje vadas ir NATO pajėgų Europoje vadas Krymo aneksijos metu 2014-aisiais Philipas M. Breedlove’as.
Jo manymu, fotografijos rodo, kad rusų padaliniai nesirengia staigiai pulti, tačiau Maskva turi kelis įvykių vystymo variantus.
CŽV direktorius Williamas Burnsas praėjusią savaitę Kongrese pažymėjo, kad Rusija tokiu būdu bando gąsdinti Ukrainos valdžią ir siunčia signalą J. Bideno administracijai bei pasiūlė tai vertinti, kaip rimtą iššūkį.
JAV valdžios atstovų teigimu, Rusija galėjo sutraukti prie Ukrainos sienų 80 tūkst. karių, ES užsienio reikalų ministras Josephas Borrelis kalbėjo apie 100 tūkst. Bet kokiu atveju, tai yra didesnis skaičius už tai, kas darėsi regione aneksuojant Krymą.
WSJ šaltiniai kariuomenėje pažymėjo, kad žvalgyba aptiko ženklų karių skaičiaus augimą regione, tačiau nemato logistinių ir tiekimo dalinių, kurie yra būtini planuojant plataus masto puolimo operaciją prieš Ukrainą.
Karybos ekspertas Phillipas Karberis įsitikinęs, kad vaizdai nuotraukose – ne demonstracija, o pasirengimas plataus masto puolimui. „Aš neprognozuoju puolimo, tačiau per artimiausias kelias savaites šis variantas Rusijai yra įmanomas“, – cituojamas jis „Dožd“.