• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Carlo Acutis, kuris 2006 m. būdamas 15 metų mirė nuo leukemijos, po mirties jo sekėjai praėjo visus šventojo titului būtinus išbandymus, tačiau dėl popiežiaus mirties jo kanonizacija buvo atidėta, todėl pirmojo šio tūkstantmečio šventojo pripažinimas taip ir neįvyko, rašoma „Sky News“.

Carlo Acutis, kuris 2006 m. būdamas 15 metų mirė nuo leukemijos, po mirties jo sekėjai praėjo visus šventojo titului būtinus išbandymus, tačiau dėl popiežiaus mirties jo kanonizacija buvo atidėta, todėl pirmojo šio tūkstantmečio šventojo pripažinimas taip ir neįvyko, rašoma „Sky News“.

REKLAMA

Londone gimusio paauglio C. Acutis šventojo titulo suteikimo ceremonija turėjo įvykti balandžio 27 d. Šventojo Petro aikštėje, Vatikane.

Tačiau popiežiaus Pranciškaus mirtis privertė Vatikaną paskelbti apie C. Acutis įšventinimo ceremonijos nutraukimą, nenurodant kitos datos.

C. Acutis, kurio italų šeima praėjus keliems mėnesiams po jo gimimo 1991 m. persikėlė į Milaną, savo trumpą gyvenimą paskyrė katalikybei, o 2006 m., būdamas 15 metų, mirė nuo leukemijos.

Ką reiškia būti šventuoju?

Visi krikščionys yra pašaukti būti šventaisiais, tačiau tik nedaugelis išrinktųjų per visą istoriją buvo oficialiai jais pripažinti.

Katalikybėje šventuoju laikomi žmonės danguje, kurie gyveno didvyriškai dorą gyvenimą, paaukojo savo gyvybę už kitus arba buvo nukankinti dėl tikėjimo.

Kaip tapti šventuoju ir kaip tai padarė Acutis?

Kelias į šventojo titulą susideda iš 4 žingsnių. Pirmiausiai, postulatorius – iš esmės kandidato gynėjas – surenka liudijimus ir dokumentus, ir pateikia bylą Vatikano Šventųjų bylų kongregacijai.

Šis procesas paprastai pradedamas praėjus bent penkeriems metams po atitinkamo asmens mirties.

C. Acutis visą savo trumpą gyvenimą buvo atsidavęs Bažnyčiai, pirmąją Komuniją priėmė būdamas septynerių, reguliariai kasdien dalyvavo mišiose, meldėsi rožinį ir dalyvavo eucharistinėje adoracijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau didžiausią įtaką C. Acutis gyvenimui padarė tikėjimo ir technologijų derinimas – neoficialiai jis buvo vadinamas „Dievo nuomonės formuotoju“, nes savo kompiuterinius įgūdžius naudojo katalikų tikėjimui skleisti.

Jis pradėjo leisti vietinių bažnyčių informacinius biuletenius, rūpinosi savo parapijos interneto svetaine, o vėliau ir Vatikane įsikūrusia akademija.

REKLAMA

Jis ypač susidomėjo vadinamaisiais eucharistiniais stebuklais.

Tai stebuklais laikomi įvykiai, vykstantys aplink Eucharistiją, kuri yra tradicinis krikščionių Bažnyčios pavadinimas Paskutinės vakarienės inscenizacijai.

Tai akimirka, kai tikintiesiems duodamas nedidelis gabalėlis duonos ir gurkšnis vyno, vadinama Šventąja Komunija.

C. Acutis pradėjo registruoti stebuklus interneto svetainėje, kuri ilgainiui paplito ir buvo išversta į daugelį pasaulyje paplitusių kalbų.

Jei asmuo vertas tapti šventuoju, byla perduodama popiežiui

Jei nusprendžiama, jog žmogus yra vertas tapti šventuoju, byla perduodama popiežiui, kuris pasirašo dekretą, patvirtinantį kandidato „herojiškas dorybes“. Tuomet asmuo vadinamas „garbinguoju“.

REKLAMA
REKLAMA

C. Acutis buvo paskelbtas garbinguoju 2018 m. Bažnyčiai pripažinus jo dorybingą gyvenimą, o jo kūnas buvo perkeltas į šventyklą Italijoje.

Popiežius atlieka beatifikaciją – paskelbia, kad asmuo yra palaimintas

Beatifikacija – popiežiaus paskelbimas, kad miręs asmuo yra palaimintojo būsenos. Tai įvyksta, kai popiežiaus oficialiai paskelbia žmogaus stebuklą.  

Romos Katalikų Bažnyčia moko, kad stebuklus daro tik Dievas, tačiau šventieji, kurie, kaip tikima, yra su Dievu danguje, užtaria juos meldžiančius žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai stebuklai yra mediciniškai nepaaiškinamas žmogaus išgydymas.

Popiežius yra linkęs juos pripažinti tokiais, kai liudytojai „patvirtina“, kad kas nors buvo išgydytas po maldos, o gydytojai arba dvasininkai padaro išvadą, kad tai neturėjo jokio medicininio paaiškinimo, buvo momentinis ir ilgalaikis išgijimas.

Jei tai patvirtinama, kandidatas beatifikuojamas ir tampa palaimintuoju.

Pirmasis tariamas C. Acutis stebuklas buvo berniuko Mattheuso Vianna, gimusio 2009 m. Brazilijoje su sunkiu įgimtu defektu, dėl kurio jis negalėjo išlaikyti maisto skrandyje, išgydymas.

REKLAMA

Mažas berniukas buvo priverstas maitintis vitaminais ir baltyminiais mišiniais, tačiau po valgio reguliariai vemdavo ir negalėjo priaugti svorio.

Pasak jo kunigo, M. Vianna bažnyčioje palietė vieną iš C. Acutis relikvijų ir pasakė „nustok vemti“ – šis veiksmas, kaip teigiama, jį išgydė.

2014 m. vasarį jo šeima užsakė papildomus tyrimus ir buvo nustatyta, kad jis visiškai pasveiko, sakė kunigas.

2019 m. šį stebuklą pripažino Vatikanas, o po kelių mėnesių jį patvirtino popiežius Pranciškus, atverdamas kelią C. Acutis beatifikacijai 2020 m.

REKLAMA

Norint tapti šventuoju, reikalingas antras stebuklas

Vis dėlto, norint tapti šventuoju yra reikalingas ir antrasis stebuklas. Jei jis pasitvirtina, kandidatas gali būti kanonizuotas ir paskelbtas šventuoju.

Po to vyksta oficiali kanonizacijos ceremonija Vatikane.

Antrasis stebuklas C. Acutis vardu įvyko tuomet, kai buvo pranešta apie Italijoje studijuojančios merginos iš Kosta Rikos, patyrusios sunkią galvos traumą, išgydymą.

Jos motina pasakojo, kad po šio įvykio ji meldėsi prie C. Acutis kapo, kviesdama jo dvasią, ir jos dukra visiškai pasveiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antrąjį stebuklą popiežius Pranciškus priskyrė C. Acutis po susitikimo su Vatikano šventųjų kūrimo departamento vadovu kardinolu Marcello Semeraro 2024 m. gegužę.

Šventieji yra reti, bet ne tokie reti, kaip anksčiau

Nėra tiksliai žinoma, kiek šventųjų titulų buvo suteikta per visą Katalikų bažnyčios istoriją, nors paprastai manoma, kad jų yra apie 10 tūkst.

Šimtus metų šventieji buvo atrenkami viešai, kol 993 m. popiežius Jonas XV pirmą kartą kanonizavo Augsburgo vyskupą Ulrichą, paskelbdamas jį šventuoju.

REKLAMA

Tačiau pastaraisiais metais kanonizuojama dažniau: popiežius Jonas Paulius II, kuris buvo popiežiumi nuo 1978 m. iki mirties 2005 m., per savo kadenciją paskelbė 482 šventuosius – daugiau nei visi jo pirmtakai.

Šis rekordas buvo viršytas vos po dviejų popiežiaus Pranciškaus kadencijos mėnesių, kai jis kanonizavo daugiau kaip 800 XV a. kankinių, vadinamųjų Otranto kankinių, kuriems buvo nukirstos galvos už atsisakymą atsiversti į islamą.

Toliau popiežius Pranciškus suteikė daugybę kitų aukšto rango šventųjų titulų, įskaitant jo pirmtakus popiežių Joną Paulių II ir Joną XXIII, XIX a. Prancūzijoje gyvenusią sutuoktinių porą Louisą ir Zelie Martinus bei Motiną Teresę.

REKLAMA
durniau nebuna ...............
man jo šventumas per greitai ir dirbtinai pritemptas, bet tebunie. taip gimsta trapesnis tikėjimas.
Nei per greitai,nei dirbtinai To vaikino gyvenimo kelias pats už save kalba.O stebuklų nepritempsi. Nepritempsi to, kas priskiriama antgamtinei jėgai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų