Antradienį šaulys pateko į „Campus Risbergska“ švietimo centrą jauniems suaugusiesiems Erebru mieste, esančiame už 200 kilometrų į vakarus nuo Stokholmo, ir pražudė dešimt žmonių. Manoma, kad jis veikė vienas ir vėliau atsuko ginklą prieš save patį.
Nors policija patvirtino, kad šaulys yra buvęs „Campus Risbergska“ studentas, Erebru policijos vadas Henrikas Dahlstromas pripažino, jog šaudynių priežastis vis dar nežinoma.
„Šiuo metu negalime nustatyti, ar egzistuoja aiškus motyvas, – sekmadienį žurnalistams sakė H. Dahlstromas. – Stengiamės išsiaiškinti, ar toks apskritai yra ir koks jis galėtų būti.“
Švedijos žiniasklaida šaulį įvardijo kaip 35-erių Rickardą Anderssoną, kuris esą gyveno kaip atsiskyrėlis ir turėjo psichologinių problemų.
„Švediją apėmė gedulas“, – sekmadienį per televiziją parodytame kreipimesi teigė ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas.
„Šiuo metu esame išbandomi. Kiekvienas savaip, bet ir kaip valstybė“, – kalbėjo jis. Premjeras pridūrė, kad šis išpuolis sukėlė gyventojų baimę ir susirūpinimą.
„Ne mes ir jie“
H. Dahlstromas nurodė, kad jei policija nebūtų greitai įsikišusi, aukų skaičius galėjo būti didesnis. Policija prieš tai kalbėjo apie „pragarą“, kai pareigūnai atvyko į įvykio vietą.
Pareigūnai šalia įtariamojo kūno rado tris ginklus bei „daugybę tūtelių“ ir nepanaudotos amunicijos.
Tyrėjai patvirtino, kad šaulys nušovė septynias moteris ir tris vyrus, kuriems buvo nuo 28 iki 68 metų. Visi jie gyveno Erebru, tačiau buvo „įvairių tautybių“.
„Jie buvo kilę iš skirtingų pasaulio dalių ir turėjo skirtingas svajones, – sakė U. Kristerssonas. – Jie mokėsi mokykloje, kad padėtų pamatus ateičiai, kuri iš jų buvo atimta.“
Sirijos ambasada Stokholme pareiškė užuojautą dviem sirų šeimoms, tačiau nepateikė detalių. Tuo metu Bosnijos ir Hercegovinos užsienio reikalų ministerija teigė, kad žuvo vienas šalies pilietis, o dar vienas buvo sužeistas.
U. Kristerssonas, kuris paragino žmones nespėlioti apie užpuoliko motyvą, pabrėžė, kad supranta „užsienio kilmės žmonių, kurie yra ypač pažeidžiami“, susirūpinimą. Tačiau „yra tik viena Švedija. Ne mes ir jie. Ne jauni ar seni. Ne gimę čia ar gimę užsienyje“, pridūrė jis.
U. Kristerssono vyriausybę palaiko kraštutiniai dešinieji, remdamiesi programa, raginančia smarkiai riboti imigraciją.
Visuomeninio transliuotojo SVT analitikas Matsas Knutsonas sakė, kad „jei paaiškėtų, jog šios žmogžudystės motyvai buvo rasistiniai, tai sukels labai aktyvias diskusijas dėl tono ir retorikos pokyčių Švedijos politiniuose debatuose, ypač imigracijos klausimu“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!