Rusijos opozicijos lyderis, kurį anksčiau bandyta nunuodyti skrydžio iš Tomsko į Maskvą metu, prieš pat paviešinant informaciją apie Rusijos saugumo agentų grupę, kuri vykdė A. Navalno „neutralizavimo“ operaciją, pabandė paskambinti ir apklausti šios Federalinės Saugumo Tarnybos (FST) grupės narius.
Daugelis jų, anot paties A. Navalno, atsisakė kalbėtis šia tema telefonu. Tačiau vienas jų, Konstantinas Kudriavcevas, užkluptas netikėtai beveik 40 minučių pasakojo tai, ką pats žino apie įvykdytą slaptą operaciją.
Cheminį ginklą dėjo į apatinius
Karinės chemijos specialistas iš FST papasakojo, kad „A. Navalnas neturėjo išgyventi, bet taip susiklostė aplinkybės“. Jis pripažino, kad planą įgyvendinti sutrukdė lėktuvą staiga nutupdyti nusprendę pilotai. „Jeigu nors kiek ilgiau, tai… galėjo viskas kitaip baigtis“, – aiškino pačiam A. Navalnui, kuris apsimetė bandančiu savo vadovybei išaiškinti situaciją valdininku, K. Kudriavcevas.
Saugumo atstovas patvirtino bent trijų vėliau įvardintų grupės narių dalyvavimą, nors ir negalėjo komentuoti daugelio A. Navalno nužudymo užduoties detalių.
Pasak K. Kudriavcevo, kuris buvo atsakingas už „įrodymų naikinimą“, tai yra būtent jis net dusyk vyko „skalbti, plauti ir kitaip apdirbti A. Navalno drabužių, kad neliktų pėdsakų“.
Pasak karo chemiko, jam buvo liepta itin atidžiai apžiūrėti ir išvalyti kelnes bei apatinius. Manoma, kad būtent ten buvo „paslėptas“ cheminis ginklas „Novičiok“, su kuriuo ir menkiausias sąlytis gali pražudyti žmogų per trumpą laiką.
A. Navalnas buvo apnuodytas 2020-ųjų rugpjūtį skrydžio iš Tomsko į Maskvą metu. Lėktuve jam staiga pasidarė bloga, todėl pilotai nusprendė skubiai tupdyti lėktuvą netoliese esančiame Omsko oro uoste. Atvykę greitosios pagalbos medikai A. Navalnui suleido atropino, kas, manoma, ir buvo priežastis, kodėl opozicijos lyderiui pavyko išgyventi.
Omsko ligoninėje medikai „nepastebėjo“ cheminio ginklo pėdsakų jo organizme, tačiau Vokietijoje, į kurią A. Navalnas netrukus buvo išskraidintas, iškart aptiko „Novičok“. Diagnozę patvirtino ir kitų Vakarų valstybių laboratorijos.
A. Navalnas mano, kad jo nunuodijimą organizavo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Kremlius kaltinimus neigia ir vadina tai „FTB provokacija“.
Gruodžio mėnesį „The Insider“, CNN ir „Der Spiegel“ išleido tyrimą, kuriame įvardintos 15 FST pareigūnų pavardės, kurie galėjo būti susiję su A. Navalno nuodijimo operacija.