Ketvirtadienį R. Sunakas Baltuosiuose rūmuose susitiks su JAV prezidentu Joe Bidenu. Abu lyderiai per derybas taip pat pareikš tvirtą paramą Ukrainai.
Pradėdamas dviejų dienų trukmės kelionę britų ministras pirmininkas paskelbė, kad antroje metų pusėje Londonas surengs pirmąjį pasaulyje viršūnių susitikimą dirbtinio intelekto klausimais.
„Dirbtinis intelektas turi neįtikėtiną potencialą pakeisti mūsų gyvenimą į gerąją pusę. Tačiau turime užtikrinti, kad jis būtų kuriamas ir naudojamas saugiai ir patikimai“, – sakė R. Sunakas.
„Istorijoje ne kartą išradome paradigmą keitusias naujas technologijas ir panaudojome jas žmonijos labui. Būtent tai privalome padaryti dar kartą“, – pridūrė jis.
Didžiojo septyneto (G-7) grupė praėjusį mėnesį Japonijoje vykusiame viršūnių susitikime paragino imtis veiksmų dirbtinio intelekto srityje, o Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga praėjusią savaitę surengė derybas dėl dirbtinio intelekto elgesio kodekso.
Visgi R. Sunakas pasisako už tai, kad būsima pasaulinė dirbtinio intelekto reguliavimo institucija įsikurtų Londone.
„JK turi visas galimybes imtis lyderės vaidmens. Išskyrus JAV, esame bene pirmaujanti dirbtinio intelekto srityje šalis tarp demokratinių valstybių. Esame pajėgūs užtikrinti tinkamą reguliavimą, kad apsaugotume savo piliečius“, – televizijai „TalkTV“ sakė jis.
Bendras pasiryžimas remti Ukrainą
Dviejų dienų vizitą JAV R. Sunakas pradėjo padėdamas vainiką prie Nežinomo kareivio kapo Arlingtono nacionalinėse kapinėse.
„Tų, kurie sudėjo didžiausią auką, kad mes galėtume gyventi laisvi, atminimui. Mes juos prisiminsime“, – rašoma ant jo vainiko.
Tikimasi, kad R. Sunako pokalbiuose su J. Bidenu dominuos karo Ukrainoje tema, o Londonas kartu su Vašingtonu pasisakys už tvirtą karinę paramą Kyjivui.
Vizitas vyksta tuo metu, kai Rusija ir Ukraina kaltina viena kitą dėl strategiškai svarbios Kachovkos hidroelektrinės užtvankos Rusijos kontroliuojamoje Pietų Ukrainos dalyje susprogdinimo bei šio įvykio sukeltų pražūtingų padarinių.
Bet koks tyčinis išpuolis prieš užtvanką prilygsta „didžiausiam išpuoliui prieš civilinę infrastruktūrą Ukrainoje nuo karo pradžios ir tik parodo naujas Rusijos agresijos žemumas“, žurnalistams lėktuve, pakeliui į Vašingtoną, sakė R. Sunakas.
JAV ir JK kol kas nenustatė sprogdinimo kaltininko.
Tačiau interviu televizijai „ITV News“ britų premjeras sakė, kad Rusija vykdo sąmoningą strategiją, nukreiptą prieš civilinę infrastruktūrą.
„Tai neteisinga, barbariška ir siaubinga. Štai kodėl mes teikiame jiems (ukrainiečiams) tokią stiprią paramą ir toliau ją teiksime“, – kalbėjo jis.
Prieš kitą mėnesį Lietuvoje įvyksiantį NATO viršūnių susitikimą R. Sunakas taip pat užsiminė apie JK gynybos sekretorių Beną Wallace'ą kaip apie kandidatą vadovauti Aljansui. Pretendentėmis taip pat laikomos Danijos ir Estijos premjerės. NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo kadencija baigsis spalį.
Tikisi produktyvaus ekonominio bendradarbiavimo
Dieną prieš susitikimą su J. Bidenu R. Sunakas susitiko su respublikonų lyderiu ir Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy. Pastarasis pagyrė ilgametę abiejų šalių sąjungą.
„Kai mūsų ryšys stipresnis, pasaulis saugesnis, o demokratija auga“, – sakė K. McCarthy.
Nepaisant plataus Vašingtono palaikymo Londonui, R. Sunakas beveik nebepuoselėja vilčių, kad J. Bideno administracija sudarys prekybos susitarimą po „Brexito“.
Kalbėdamas apie ekonominius santykius, R. Sunakas atkreipė dėmesį į JAV ir JK karinį aljansą.
„Kaip mūsų kariuomenių sąveika suteikė mums pranašumą mūšio lauke prieš priešininkus, taip ir didesnė ekonominė sąveika ateinančiais dešimtmečiais suteiks mums lemiamą pranašumą“, – sakė buvęs bankininkas, studijavęs Jungtinėse Valstijose ir turintis nekilnojamojo turto Kalifornijoje.
Po to, kai J. Bideno priimtu Infliacijos mažinimo įstatymu (IRA) buvo pasiūlytos didžiulės subsidijos JAV veikiančioms bendrovėms, britų premjeras siekia, kad JAV suteiktų lengvatų JK automobilių gamintojams – sudarytų geresnes galimybes gauti svarbiausių naudingųjų iškasenų, naudojamų akumuliatoriams gaminti.