Buvęs Sudano armijos karys pasakoja apie Darfūro regione vykdytus kraupius nusikaltimus.
Pulkininko Samiro Jajos nurodymai susirinkusiems kariams, kurie temstant turėjo pulti kaimą, buvo daugiau nei aiškūs: „Nepalikite nė vieno gyvo. Jei mes paliksime šiuos žmones šioje vietoje, tai jie parems prieš vyriausybę kovojančius sukilėlius. Vietovė turi būti išvalyta, kad sukilėliai negalėtų rasti jokios pagalbos ir turėtų palikti šalį“.
34 metų B. Kajabieras (vardas išgalvotas), kuris dezertyravo iš Sudano armijos, pasakoja apie tai, kaip Sudano vyriausybinės pajėgos 2003 metų balandį šturmavo pietinėje Darfūro regiono dalyje esantį kaimą. Pulkininkas S. Jaja davė nurodymus 400 karių, kurių dauguma buvo arabai. Tiesa, armijos gretose būta ir afrikiečių. Be to, S. Jaja davė ir konkretesnių įsakymų.
„Prievartaukit moteris, žudykit vaikus. Nepalikite nieko“ - savo kariams aiškino pulkininkas.
Po 6 metų iš Sudano pabėgęs Kajabieras nusprendė papasakoti viską apie savo vyriausybės veiksmus.
„Mano žmonės kenčia ir aš noriu, kad pasaulis į tai atsakytų“ - per vertėją kalbėjo Kajabieras.
Po balandžio atakų jis atsisakė dalyvauti tolimesniuose reiduose. Kajabieras teigia kentęs kankinimus dėl savo nepaklusnumo vyresnybei ir per interviu pademonstravo randus, kuriuos jo kojose lydytu kaučiuku išdegino kankintojai.
Po poros dienų Kajabieras su dar dviem kariais pabėgo, kai armija žygiavo siauru kalnų takeliu.
„Mes norėjome pabėgti, nes mums buvo liepiama žudyti savus žmones“ - teigia buvęs karys.
Prieš palikdamas šalį jis prisijungė prie sukilėlių Teisingumo ir lygybės judėjimo. Jis patikino, kad Sudano armija bei arabų kovotojai, kurie yra žinomi „Janjaweed“ pavadinimu arba velniais ant arklių, įvykdė kraupius nusikaltimus.
Afrikietis Kajabieras, kuris į Sudano armiją buvo paimtas kaip šauktinis, teigia 2003 metais dalyvavęs keliuose išpuoliuose prieš Darfūro regiono kaimus. Jis negalėjo tiksliai pasakyti, kiek žmonių žuvo ar buvo išprievartauti per šiuos reidus, tačiau pridūrė, kad didžiausias pultas kaimas susidėjo iš 500 namų.
„Sudėtinga pateikti konkrečius skaičius, tačiau buvo daug žuvusiųjų“ - teigia Kajabieras.
Kaime gyvenantys žmonės ne tik būdavo išžudomi, tačiau būdavo užnuodijami ir geriamojo vandens šaltiniai. Būtent dėl to ir dabar kai kurie kaimai stovi visiškai tušti.
„Mes apsupdavome kaimus, o „Janjaweed“ kovotojai sekdavo iš paskos raiti kupranugariais ar arkliais. Jie persekiodavo kiekvieną, kuris sugebėdavo prasmukti pro armijos užtvaras. Mes pradėjome deginti visas trobas iš eilės ir pradėjome šaudyti. Išsigelbėjo vos keli žmonės“ - teigia Kajabieras.
Nuo 2003 metų, kai Darfūro regione įsiliepsnojo kovos tarp vyriausybinių pajėgų ir sukilėlių, regione jau žuvo 300 tūkst. žmonių, o dar 2,7 mln.tapo benamiais.
Sudano prezidentas Omaras al-Bashiras yra pirmas savo pareigas vis dar einantis šalies prezidentas, kuriam Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė arešto orderį.
O. al-Bashiras nuolat aiškino, kad tarptautinė bendruomenė išpučia krizės Darfūre mastus ir teigė, kad regione vyksta „tradicinis konfliktas dėl resursų“.
Sudano vyriausybė pripažįsta mobilizavusi „savigynos būrius“ po 2003 metais įvykdytų sukilėlių atakų, tačiau neigia bet kokias sąsajas su „Janjaweed“ kovotojais, kurie, kaip teigiama, vykdo juodaodžių afrikiečių valymus. Tačiau Kajabieras teigia, kad Sudano vyriausybė ne tik apginklavo šiuos kovotojus, tačiau ir kartu su jais rengia išpuolius.
Žmogaus teises ginančios organizacijos teigia, kad Sudano vyriausybė Darfūro regione įvykdė kraupius nusikaltimus žmogiškumui bei karo nusikaltimus.
Kajabieras teigia ir toliau sapnuojantis košmarus ir turintis gerti migdomuosius, nes priešingu atveju negali sumerkti bluosto. Jis teigia, kad kariai buvo verčiami prievartauti vaikus. „Tai visada pasiliks su manimi“ - teigia košmarus išgyvenęs karys.